Kako je kazao, konstatovano je da se na severu Kosova, u zoni četiri opštine većinski naseljene Srbima, kreću sumnjiva lica koja "mogu biti" iz Republike Srpske (BiH) ili drugih krajeva. Bez iznošenja drugih detalja, on je od bezbednosnih mehanizama zatražio da povećaju pripravnost u celoj zemlji u slučaju ugrožavanja reda i mira narednih dana.
"Situacija u zemlji je mirna i stabilna, ali smo zatražili povećanje pripravnosti ako ona bude bila ugrožena", kazao je Haradinaj.
Stanje pripravnosti proglašeno je uoči isticanja dogovorenog roka u kom Upravljački tim za uspostavljanje Zajednice treba da predstavi Nacrt statuta za Zajednicu opština sa srpskom većinom (ZSO) Briselu, kao i kosovskoj i srpskoj strani.
Osvrćući se na isticanje roka za predstavljanje nacrta o ZSO predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se kosovskim Srbima otvorenim pismom, objavljenom u petak popodne, gde navodi da "Priština ni ovog puta prstom neće mrdnuti kako bi formirala Zajednicu srpskih opština".
"Dragi Srbi, molim vas da u vezi sa ovim ne preduzimate ništa što bi pojedinci među Albancima, ili delu međunarodne zajednice, iskoristili kao izgovor za preduzimanje bilo kakvih akcija protiv vas", navodi Vučić u opširnom pismu.
Dalje kaže da se čuju glasovi onih koji "unose nemir i strah, priželjkujući paniku" sa ciljem "izazivanja nepoverenja u državne institucije Srbije". Po Vučiću, cilj toga je i stvaranje podela među političkim predstavnicima Srba na Kosovu i slabljenja srpske pozicije u briselskom dijalogu.
"Srbija je danas spremna da izvrši svoju obavezu prema vama i zaštiti vaše živote i mir, ako to bude neophodno. Dok sam na njenom čelu, Srbija neće dozvoliti organizovano nasilje nad Srbima i njihovim svetinjama, kao ni njihov progon. Nove 'Oluje' na Kosovu i Metohiji neće biti."
U pismu prvi čovek Srbije se obratio i snagama Kfora i NATO-a od kojih zahteva da zaštite mir.
"Tako što će sprečiti eventualni pokušaj, bilo čiji i pod bilo kakvim izgovorom, da zauzmu i od vas otmu Hidroelektranu 'Gazivode', trafostanicu 'Valač' ili bilo koji drugi ključni objekat infrastrukture od koga zavisi vaš opstanak", stoji u pismo predsednika Srbije.
Evropska unija smatra da na KiM treba izbeći tenzije, koje bi ugrozile zajednički cilj - normalizaciju odnosa i postizanja pravno obavezujućeg sporazuma.
“U trenutku kada su obe strane, zajedno sa visokom predstavnicom, potpuno angažovane na definisanju pravnoobavezujućeg sporazuma, a u skladu sa dogovorom dva predsednika na prethodnom sastanku, 18. jula u Briselu, na terenu ne bi trebalo da postoje tenzije koje bi ugrozile zajednički cilj normalizacije odnosa”, izjavila je portparolka EU Maja Kocijančić.
Na pitanje Tanjuga o rezultatima rada na izradi nacrta statuta ZSO, za koji rok ističe sutra, Kocijančić je podsetila da su se sve strane dogovorile i o “jasnim parametrima i vremenskom okviru” rada Upravljačkog tima, uključujući i izradu nacrta statuta Zajednice srpskih opština, u roku od četiri meseca od početka njegove izrade.
“Kada Upravljački tim zvanično obavesti EU o statusu svog posla, to će biti razmotreno na sledećem sastanku na visokom nivou u Briselu. Razumemo da je posao još u toku”, poručila je Kocijančić.
Ona je ponovila da EU u međuvremenu nastavlja "posao sa obe strane, kako bi se osigurala implementacija svih dogovora postignutih do sad u okviru dijaloga kome posreduje EU".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 14
@ Humanista
Suvise je neodlucnih koji ne dobijaju nista nastavkom ove agonije, ali se panicno drze starog i poznatog. Oni su problem, ne ovi bukaci koji ce da prsnu kud koji cim se pokaze sila.
Vojvodina zasluzuje bolje nego da bude srbijanska kolonija!
PRAVA VOJVODJANKA
Humanista
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar