Poslanici ne žele kodeks ponašanja, lepše su uvrede, psovke i pretnje

Prošlo je skoro pet meseci kako je Greko, organizacija za borbu protiv korupcije pri Savetu Evrope, zatražila od Srbije da hitno donese kodeks ponašanja narodnih poslanika, ali ga Skupština do danas nije usvojila.
Poslanici ne žele kodeks ponašanja, lepše su uvrede, psovke i pretnje
Foto: 021.rs
Kako piše "Blic", najgore je zapravo što Nacrt kodeksa postoji i što se radna grupa, koja je tim povodom formirana, i pored hitnog upozorenja, od tada nijednom nije sastala.
 
Skupština Srbije odavno ne izgleda kao mesto na kome se donose važne političke odluke. Neretko sednice parlamenta podsećaju na cirkus, a nekad liče na rijaliti šou, u kojim od poslanika može da se čuje i vidi gotovo sve - psovke, uvrede, pretnje, pa čak i fizičke napade.
 
Mada je srpskim parlamentarcima kodeks ponašanja očigledno preko potreban, jasno je da iz nekog razloga nema volje da on bude usvojen. Od 2008. godini traju pokušaji da se u parlamentu usvoji pravilnik o njihovom ponašanju, ali to do sada nije uspelo nijednom skupštinskom sazivu.
 
Najveći pomak napravljen je pre četiri godine, kada je radna grupa na čelu sa tadašnjim predsednikom Zoranom Babićem, završila Nacrt kodeksa, ali se on nikada nije našao na dnevnom redu parlamenta. Novi sastav radna grupa dobila je u julu prošle godine, a za njenog predsednika izabran je Aleksandar Martinović, poslanik SNS-a.
 
Gordana Čomić iz DS navodi da Martinović do danas nije zakazao nijedan sastanak i da se na izradi kodeksa u njegovom mandatu uopšte nije radilo.
 
"Doduše, usvojen je dokument o zabrani komentarisanja sudskih procesa, presuda i istraga, što bi trebalo da bude deo kodeksa, ali to nije išlo na radnu grupu. To je posebna odluka", kaže Čomićeva za "Blic".
 
I Zoltan Pek, poslanik SVM, potvrđuje da do danas nije bilo nijednog sastanka radne grupe za izradu kodeksa.
 
"Martinović je predsednik. Njega pitajte zašto još nije sazvao sastanak", dodaje Pak.
 
"Blic" je pozvao i Martinovića, koji rukovodi Radnom grupom, ali on nije odgovarao na pozive.
 
Nacrt kodeksa ponašanja poslanika iz 2014. godine predviđao je oštre kazne za poslanike koji se neprimereno ponašaju. Kako je navedno u Nacrtu tog dokumenta, poslanici koji ne poštuju pravila lepog ponašanja moraju javno da se izvine, a za slučaj da to ne učine, platili bi kaznu u visini svoje tri plate, što je oko 225.000 dinara.
 
O kaznama bi odlučivalo novo telo - etički savet, u kome bi sedeli predstavnici svih poslaničkih grupa i skupštinskih odbora. Taj organ mogao bi da izriče nejavnu i javnu opomenu, koju bi pratila novčana kazna u visini od 10 odsto od plate.
 
Po Nacrtu kodeksa iz Babićevog vremena, bila bi zabranjena upotreba mobilnih telefona, snimanje i slikanje drugih poslanika, kao i unošenje partijskih obeležja. Nikad usvojeni kodeks predviđao je i angažovanje poslanika u borbi protiv korupcije i odgovaranje na sva novinarska pitanja.
 
U tom dokumentu piše i da su poslanici dužni da uvažavaju svoje kolege, da ne daju omalovažavajuće izjave, kao i da govorom mržnje ne podstiču nasilje. Takođe, parlamentarci bi bili u obavezi da poštuju sve propise koji se odnose na ograničavanje broja funkcija, kao i da "izbegavaju svaku situaciju koja bi mogla dovesti do podmićivanja".
 
Nacrt kodeksa takođe zabranjuje da se u Skupštinu unose uvredljivi transparenti, zastave stranih država i partijski simboli. Takođe, zabranjeno je korišćenje resursa parlamenta u privatne svrhe i primanje poklona koji nisu prigodni.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Хроничар

    05.08.2018 09:34
    Замислите
    Непостојање кодекса понашања је само одраз неразумевања функције Парламента. Замислите следеће теме за расправу и колико би оне промениле историју.
    1835. Расправља се да ли да се задржи Сретењски Устав, или да се омогући самовоља књаза Милоша.
    1903. Уместо крвавог Мајског преврата, расправља се о владавини краља Александра Обреновића
    1914. Расправља се о деловању Младе Босне, о могућим последицама рата са Аустроугарском
    1918. Расправља се о уједињењу са Хрватима, Словенцима, Црногорцима. Да ли је то добра идеја?
    1941. Расправља се о Тројном пакту. Приступити или не?
    Колико би тек другачија била српска историја да се о томе и о свему што нам се догађа од 90-тих расправљало уместо што су се одлуке доносиле преко колена, у уском кругу и под утицајем страних сила.
    Какви смо, Скупштина је још и добра...
  • istina

    04.08.2018 13:04
    srpska posla
    šta ćemo sa zvonom? čoban zvoni, a ovce brže bolje na zeleni taster
  • Станко Србин

    04.08.2018 06:20
    ЛЕПО
    Па скупштина треба да је Србса, а Србски је и псовати и свађати се. Наравно и донети погрешне законе погубне за сопствени народ.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija