Ministar za rad Zoran Đorđević je ranije najavio da će Srbija za nekoliko godina morati da donese propise za masovniji uvoz radne snage.
Dragoljub Rajić iz Mreže za poslovnu podršku smatra da će do uvoza teško doći jer su kod nas plate manje nego u zemljama u okruženju, što je, po njemu, posledica pogrešne politike pozicioniranja Srbije kao zemlje jeftine radne snage. On naglašava da polovina obrazovnih profila u našim srednjim školama ne odgovara potrebama lokalne privrede, iako postoje pojedinačni napori da se to stanje popravi.
"Lepo je što pričamo o dualnom obrazovanju, ali u praksi to ne znači da deca treba samo da uče zanat ili neku praktičnu veštinu, već ona moraju biti edukovana po programima koji su napravljeni na osnovu specifičnih potreba za zanatima i veštinama upravo u lokalnim kompanijama u tom gradu ili regiji u kojoj se školuju", navodi Rajić za Novosti.
Prema njegovom mišljenju, zanatstvo i rad u proizvodnji danas su osavremenjeni uz primenu novih tehnologija i IT rešenja, te tako prvo treba osposobiti profesore. Problem je što više od 50 odsto njih ima 45 i više godina i ne želi da se usavršava i uči nove tehnologije.
"Treba, međutim, znati da obrazovani ljudi odlaze u inostranstvo ne toliko zbog veće zarade tamo, nego zbog boljih uslova rada i poslovanja, poštovanja koje im poslodavac ukazuje, boljeg zdravstvenog i penzionog sistema u tim zemljama, zbog sigurnosti za njihovu decu, mogućnosti napredovanja", zaključuje Rajić.
Darko Marinković, profesor sociologije rada, smatra da je to sistemski problem.
"Činjenica je da se u svetu događaju strukturne promene i u skladu sa njima trebalo je na vreme reagovati, a čini se da mi baš nismo bili spremni. Čim dođe do ekonomskih potresa javlja se strah koji utiče na odluke i tera ljude da potraže posao izvan granica svoje zemlje", kaže prof. Marinković.
Promene u strukturi privrede i razvoj informatičkog sektora stvorili su velike mogućnosti za zapošljavanje, rad od kuće, rad kod više poslodavaca, pa su zanimanja u ovoj oblasti najtraženija, ali dok se ne završe škole, na tržištu će teško biti neophodnih kadrova.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 27
/
U to vreme nisu bili e vec dm
/
U srbiji bi dobio jos manje.
ako sa 40g pocnes dotirati neku od osiguravajucih kuca u 65 g bi dobio 2.000e na ruke ili da ti ih iscepkaju na rate.
Postoji generacija koju je ova tranzicija uhvatila u srednjim godinama i kojima je kasno da uplacuju koferasima.Vec sam ovde kucao o osiguranju po clanu 15
Nemoj zaboraviti vreme kada su stizale penzije od 50e onima koji su najvise mrzeli zapad a ovde se q.cili sa tolikim bogatstvom
Taj koji je zaradio 50e na zapadu znamo koliko se 'naradio' a ovde je prosipao pamet
Profa
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar