I građani i institucije krše propise o upotrebi zastave

Građani Srbije često ne razlikuju državnu od narodne zastave, pa nesvesno krše propise o njenom korišćenju i postavljanju.
I građani i institucije krše propise o upotrebi zastave
Foto: 021.rs
Zastava Republike Srbije postoji u dva oblika, kao državna zastava i kao narodna zastava.
 
Državna je horizontalna trobojka, sa crvenim, plavim i belim poljem koja su iste visine, a preko svega se, centra pomerenog ka jarbolu za jednu sedminu ukupne dužine zastave, nalazi Mali grb.
 
Narodna zastava je horizontalna trobojka, dugačka tri i visoka dva metra, sa poljima istih visina.
 
"Ne može običan čovek na svojoj kući da drži zastavu sa grbom jer to nije državna institucija. Ni privatne firme na svojim objektima ne mogu da okače ovakvu trobojku. Zastava sa grbom se ne sme koristiti na svadbama, dočeku sportista i drugim proslavama. Za takve manifestacije građani bi trebalo da koriste narodnu zastavu, jer opštenarodna veselja nisu državne ceremonije", rekao je za "Novosti" heraldičar Hadži Nenad M. Jovanović, direktor Centar za istraživanje pravoslavnog monarhizma.
 
U Zakonu jasno stoji i da trobojka ne sme biti izložena tako da dodiruje tlo, da služi kao podmetač, prostirka, zavesa... 
 
"Zakon krše i državne institucije, pa su trobojke često spuštene duž jarbola poput okačenog peškira ili razapete između dve motke čime se ovaj državni simbol skrnavi. Mnoge institucije imaju jarbol "G" koji podseća na vešala kada se trobojke kače vertikalno. I još gore, tada se često iz neznanja naruši poredak boja, jer crvena boja mora biti do koplja kada se zastava kači vertikalno", objasnio je Jovanović. 
 
Zabranjena je i upotreba oštećene i pocepane zastave, a mnogo je takvih slučajeva, jer se trobojka ne sme isticati za vreme loših vremenskih uslova se ističe.
 
Inače, u državi ne postoji nijedno telo koje bi se bavilo kontrolom i kažnjavanjem institucija i građana koji ne poštuju Zakon o izgledu i upotrebi grba, zastave i himne Republike Srbije. Predviđene su novčane kazne od 50.000 do 500.000 dinara za nepravilno korišćenje za pravna lica. Kazne za fizička lica iznose od 5.000 do 20.000 dinara
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Kaćanka

    06.08.2018 12:15
    @Vojvodina Država
    Vojvodina Drzava 05.08.2018 • 13:29
    Zastava Srbije (ta ruzna kopija Ruske zastave) nama u Vojvodini sluzi za dupe obrisati.

    Može, može al moraš prvo znati šta su ti usta a šta dupe!
    Sram nas bilo što dozvoljavamo da ovako neko komentariše zastavu, kakva je-takva je, naša je. Postoji hiljadu načina da se izrazi nezadovoljstvo, kaže svoje mišljenje a ovo je... ovakvi komentari mogu u etar, divota...prosto mi za nepoverovati da ima i ovakvih, al nisu tako ljudi loši koliko ovaj jadnik misli. Sramota
  • Hm

    05.08.2018 21:19
    Lakše je uvesti novi zakon nego ljude nečemu naučiti bez kazni. Samo kažem.
  • Brus Vilis

    05.08.2018 19:54
    Jebote, Srbi iskomplikuju sve što im dodje pod ruku! Ej, zastave ove, one, službene, narodne, sedmine, osmine, ne sme ova, ne sme ovakva... Vratih se nedavno s letovanja iz Grčke gde bukvalno svaka druga kuća ima zastavu, jednu jedinu, istu kakva im je na Skupštini ili ispred zgrade Ujedinjenih Nacija. A srpski hearldičar u transu. More terajte se u tri lepe!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija