On je rekao da će posle 30 godina koliko se bavi proizvodnjom kupina, ove jeseni uništiti zasad jer je tri godine za redom otkupna cena tog voća toliko niska da ne može da nadoknadi ni troškove njegovog održavanja.
"Ove sezone otkupljivana je samo sorta 'loh nes', koja može da izdrži duži transport do Rusije, po 40 dinara za kilogram, a upakovana u polukilogramsku ambalažu koštala je 140 dinara, ali to čini svega oko deset odsto roda", rekao je Stojanović. Dodao je da je na njegovom imanju propalo od osam do deset tona kupine koju nije brao jer nije imao kome da je proda.
Kupinari nisu protestovali, jer su, kako je rekao, malobrojni i rasuti po Srbiji pa se teško organizuju, a i proizvođači malina nisu ništa postigli svojim protestima.
Član Asocijacije malinara i kupinara Srbije Goran Dragić iz Lučana rekao je da je 600 kilograma kupina koje je do sada obrao prodao po 15 do 35 dinara po kilogramu.
"Prekinuću branje i pustiću da propadnu dve tone kupina jer se ne isplati po ovoj ceni da se obere. Prošle godine je cena bila 40 dinara i takođe sam pustio da propadne oko tri tone", rekao je Dragić.
Ministar poljoprivrede je, prema njegovim rečima, "kupio" vreme i obećanjima da će država nešto uraditi, sprečio proteste, a u međuvremenu nije donet zakon koji bi obavezao otkupljivače da poštuju potpisane ugovore sa proizvođačima.
"U proleće smo sa otkupljivačima malina i kupina potpisali ugovor da će otkupiti celokupan rod, ali su ga ispunjavali koliko su hteli i po cenama koje su sramne", rekao je Dragić. Dodao je da se u Srbiji ne isplati uzgajati ništa jer nema podrške države, pa čak ni sastanak sa nadležnima u resornim ministarstvima ne može da se zakaže već mesec dana.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 14
laki
U normalnim drzavama jos kako se vodi racuna o zastiti proizvodjaca.
Ovde se garantuju samo minimalne cene tehnickih pregleda ili autoskola, i za njih ne vazi cinjenica da smo u trzisnoj ekonomiji.
N.Sad
Dejan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar