U ime Vlade Srbije i Grada Beograda na spomenik Rajsu, podignutom 1931. godine, vence su položili i odali poštu državni sekretar Ministarstva za rad Negovan Stanković i predsednik Skupštine grada Beograda Nikola Nikodijević. Državnoj ceremoniji obeležavanja 89-ogodišnjice Rajsove smrti prisustvovali su i predstavnici Ambasade Švajcarske, Ministarstva odbrane, Vojske Srbije, Kriminalisticko-policijske akademije, Udruženja za negovanje tradicije narodnooslobodilačkih ratova, Udruženja potomaka Solunskih ratnika i građani.
Državni sekretar Negovan Stanković ukazao je na značajnu ulogu Rajsa u Prvom svetskom ratu u kojem se dokazao kao kriminolog i forenzičar ističući da je sa srpskom vojskom preživeo golgotu povlačeći se preko Albanije. Stanković je podsetio da je Rajs sa srpskom vojskom prošao proboj Solunskog fronta i da je 1. novembra 1918. godine sa Moravskom divizijom ušao u oslobođeni Beograd u kojem je živeo do smrti 8. avgusta 1929. godine.
Rodolf Arčibald Rajs rođen je 1875. u nemačkoj pokraniji Baden, a posle osnovnog i srednjeg obrazovanja, odlazi u Švajcarsku gde stiče zvanje doktora hemije. Na poziv srpke vlade došao je u Srbiju u septembru 1914. godine i kao kriminolog istraživao zločine nad srpskim stanovništvom tokom Prvog svetskog rata.
Rajs je 1928. godine napisao politički testament "Čujte Srbi", koji je ujedno i dokument o vremenu od 1918. do 1928. godine. Pred kraj života objavio je svoj ratni dnevnik u knjizi "Šta sam video i proživeo u velikim danima", a pre toga objavio je "Pisma sa srpsko-makedonskog fronta".
Preminuo je 8. avgusta 1929. godine, a njegovo srce je, po njegovoj testamentarnoj želji, pohranjeno u kapeli na Kajmakčalanu u Makedoniji.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
...
Sa takvima se mogla praviti EU.
ISTINKO
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar