U Srbiji, prema poslednjem popisu i demografskim istraživanjima, nešto više od milion i dvesta hiljada stanovnika čine mladi uzrasta od 15 do 30 godina, a svake godine taj broj, zbog odlaska i iseljavanja mladih, manji je za dvadeset hiljada, izjavio je ombudsman.
"Uprkos tome i činjenicama da u Srbiji svake godine umre više stanovnika nego što se rodi i da smo u vrhu po starosti nacije u Evropi, briga koju kao država i društvo pokazujemo prema mladim generacijama i dalje ne ohrabruje", poručio Pašalić.
Više od polovine mladih živi u porodičnom stanu i isto toliko njih nema svoje prihode, dok trećina nikada nije putovala van Srbije. U posebno teškom položaju su osobe sa invaliditetom, kojima mere podrške nisu dostupne u dovoljnoj meri, dok je mogućnost da se zaposle gotovo nepostojeća.
Mladi sa smetnjama u razvoju i psihičkim oboljenjima često su diskriminisani. Strah od toga da će biti odbačeni i stigmatizovani jedan je od glavnih razloga zbog kojeg se većina ustručava da zatraži pomoć nadležnih institucija.
U tom kontekstu, mladi se retko obraćaju i instituciji Zaštitnika građana.
Iz njihovih pritužbi se zaključuje da su najčešći problemi sa kojima se suočavaju i visoka stopa nezaposlenosti, siromaštvo, nedovoljno razvijene usluge prevencije bolesti zavisnosti i rizičnog ponašanja, usluge pomoći i podrške u posebno osetljivim situacijama, prevencija i zaštita mentalnog i reproduktivnog zdravlja.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 8
Joki
Novosadjan
Nikola
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar