Kako piše
"Danas", paritet kupovne moći uzima u obzir razlike u cenama između zemalja, pa se tako u manje razvijenim zemljama za jedan dolar (koji se uzima kao jedinica mere) može kupiti više robe i usluga nego u razvijenim zemljama u kojima su cene više. Otuda je bruto domaći proizvod po glavi stanovnika u Srbiji u 2017. iznosio 5.900 dolara, a BDP po glavi stanovnika po paritetu kupovne moći je bio 2,5 puta veći.
Nažalost, to nam nije pomoglo da se popnemo više na lestvici evropskih zemalja po bogatstvu. Još lošije stojimo ukoliko uključimo BDP Kosova, jer nam tada prosek opada na 13.000 dolara po stanovniku mereno paritetom kupovne moći.
Najbogatija zemlja Evrope je prema proračunu Miloša Popovića, istraživača na Kolumbija univerzitetu, Luksemburg na čijeg svakog stanovnika dolazi BDP PPP od 111.000 dolara. Luksemburg je izuzetak i zato što u njemu radi veliki broj rezidenata drugih zemalja koji doprinose pravljenju luksemburškog BDP-a, ali ne ulaze u raspodelu tog BDP-a po stanovniku. Nakon Luksemburga najbogatija zemlja Evrope je Irska.
Gledajući kartu Evrope istinita je izreka "što južnije to tužnije", ali je još uočljiviji rast siromaštva kako se ide na istok. Ubedljivo najsiromašnija zemlja Evrope je Moldavija sa svega 6.000 dolara BDP PPP po stanovniku, dok je ako se isključi uticaj cena, njihov BDP po glavi svega 2.279 dolara.
Ovo je u skladu sa analizom koja je pre nekoliko dana objavljena na Evrostatu, a koja je obuhvatila poređenje BDP-a evropskih zemalja, kao i cena u njima. Naime, u 2017. godini BDP po stanovniku Srbije bio je na svega 37 odsto proseka Evropske unije, odnosno 63 odsto manji od proseka.
Ono što je najmanje ohrabrujuće u ovoj analizi koja inače obuhvata četvorogodišnji period od 2014. do 2017. godine je što se nismo pomerili ni makac u odnosu na prosek. U ovom periodu najviše je napredovala Rumunija sa 59 na 63 odsto proseka EU, a napredovali su čak i Hrvatska i Bugarska za po dva procentna poena, prenosi "Danas".
I dok nam je BDP na 37 odsto EU proseka sa cenama smo nešto "konkurentniji". Naime nivo cena u Srbiji u 2017. godini nalazio se na nivou od 46 odsto proseka EU. Tu smo na nivou Albanije i Turske, a recimo skuplji nego u Bugarskoj koja je na 44 odsto EU proseka. S druge strane najskuplji život je u Danskoj u kojoj je nivo cena čak 41 odsto veći od proseka EU.
Vladimir Gligorov, ekonomista u Bečkom institutu za međunarodne ekonomske studije u izjavi za Danas ističe da BDP po glavi stanovnika po kupovnoj snazi u Srbiji stagnira u odnosu na 28 zemalja EU još od 2008, kao uostalom i prosečni BDP za taj period.
"Što se kupovne moći tiče, slično je u Bosni i Hercegovini, dok je u Makedoniji i pogotovo u Crnoj Gori vidljivo približavanje kupovne moći onoj u EU. To je još više slučaj sa Bugarskom i Rumunijom i usklađeno je sa bržim privrednim rastom nego u Srbiji. Tako da stagnantni rast što je srpski slučaj, ide uz stagnatnu kupovnu moć", zaključuje Gligorov.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 14
Prof.
"Pre cu i sam zivot dati za ovu drzavu nego sto cu se iseliti u zlu antisrpsku EU "
Da li ovdasnji citaoci znaju sta znaci SARKAZAM ?
Sarkazam je kad nesto kazes a mislis upravo suprotno .
Bravo za odlican komentar .
Sremac
analiza
"Imam dovoljno iskustva i pameti i znanja..."
Ups, odmah laž i zabluda u prvoj rečenici.
rodoljub
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar