Zgrada koju je hteo da nadzida i dalje je bez krova, iako Ković za
N1 tvrdi da u zakonima nije bilo nijednog razloga da ne dobije dozvolu, i da je to brojnim presudama potvrdio i sud. Ković, međutim, ne odustaje od novca koji je na početku veka za izdavanje dozvole platio nadležnim gradskim službama.
Sada ima sedamdeset sedam godina. Kada je problem počeo, imao je pedeset devet. Od 2000. godine ime Nikole Kovića često se pominje u gradskoj Upravi za planiranje i izgradnju, ali i pred Upravnim sudom, gde spor između Uprave i njega nikako da se završi, uprkos brojnim presudama.
Problem Nikole Kovića počeo je još dok su u upotrebi bile mašine za kucanje. Na njima je pisao različitim upravama, institucijama, gradonačelnicima, predsednicima koji su se menjali. Mašine su u međuvremenu izašle iz upotrebe - problem i dalje traje.
Počeo je kada je 2000. godine Ković dobio saglasnost stanara da nadzida zgradu u kojoj je živeo, gde je ravni krov prokišnjavao. Imao je i načelnu saglasnost nadležnih, koji su mu za sprat i potkrovlje izdali potrebne urbanističke dozvole.
"Onda sam radio dalje radnje koje su oni diktirali. Izrada projekta, overa projekta, dobijanje saglasnosti protivpožarne, elektrika, voda, sve to, da bih im 31. januara 2001. godine predao zahtev za izdavanje građevinske dozvole", kaže Ković.
Zahtev je, međutim, odbijen. Dok su širom Niša u to vreme nicale nadogradnje sa istom spratnošću, bez lifta, Koviću je rečeno da će on morati da ugradi lift.
"Pozivali su se na neki međuopštinski službeni list, pa na neki standard. U stvari su imali dokument koji dokazuje da lift kod nadziđivanja zgrada nije obavezan", kaže on.
I tako je započet spor pred Upravnim sudom, koji je ušao u drugu deceniju. Desetine presuda, poslednja od decembra 2017. godine u kojima se rešenje Uprave da se građevinska dozvola ne izda – poništava. Novog rešenja, ipak, nema. U međuvremenu, ne samo što se više ne koriste ni ove mašine za kucanje, više se ne koriste ni marke, a Kovićeva računica po kojoj je dozvolu platio početkom veka, upravo je u markama.
"Građevinsku dozvolu sam praktično kupio za 16.000 maraka. I sad koriste moj novac ko da im je od tetke iz Amerike došao. Kakav interes ima neki državni organ da mene i moje dete globi? Zašto", pita se Ković.
U osmoj deceniji Ković kaže da više nema ni želju, ni mogućnost da započne građevinsku karijeru. Ono što traži jeste novac koji je pre osamnaest godina dao gradskim institucijama.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 8
Gari
qwe
Kornjača Rade
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar