Igra je namenjena najmlađim korisnicima, a posledica igre takođe može da bude i samoubistvo, ukazuju stručnjaci.
Počinje tako što se korisnici izazivaju da kontaktiraju s Momom, likom žene uznemirujućeg izgleda, sa veoma krupnim očima, za koju se smatra da je inspirisana horor lutkom japanskog umetnika Midorija Hajašija koji, inače, nema nikakve veze sa igricom. Kako prenose pojedini strani mediji, nakon što deca kontaktiraju s Momom, zadaje im se serija ozbiljnih izazova, a ukoliko neki odbiju, sledi kazna, i na telefon počnu da im stižu preteće poruke i zastrašujuće fotografije.
Bizarna igrica prijavljena je u Argentini, Meksiku, SAD, Francuskoj, Nemačkoj, Latinskoj Americi, a počela je da se širi i po Evropi. BBC je preneo da se sumnja da je povezana sa samoubistvom dvanaestogodišnje devojčice iz Argentine.
Prisutnost igre "Momo" nije zvanično potvrđena u Srbiji, niti je Nacionalni kontakt centar za bezbednost dece na internetu do sada imao prijave u vezi sa tom pojavom, kaže državna sekretarka u Ministarstvu telekomunikacija Tatjana Matić. Navela je i da je Ministarstvo u kontaktu sa inspektorima iz MUP-a, iz Odeljenja za visokotehnološki kriminal i precizirala da oni nisu imali prijave u vezi sa ovom igrom.
Ni savetnicima Nacionalne dečje linije (NADEL), kojima se deca mogu obratiti za podršku u slučaju da imaju bilo kakav problem, nisu se javljala deca povodom ove igrice. Rukovodilac NADEL-a Željka Burgund kaže da su prošle godine, kada je bio aktuelan "plavi kit", zvala deca koja su bila uplašena ili nisu znala kako da reaguju, ali i zabrinuti roditelji.
Savet je uvek da se u takvoj situaciji obrate roditeljima, ali i policiji i daju svoje telefone na uvid. Najbolji način da se spreče tragični ishodi je prevencija, a Burgund ističe da je važno da roditelji obrate pažnju sa kim deca komuniciraju, da razgovaraju sa njima i upozore ih na opasnosti koje ih vrebaju, ali i da škole i kompletna javnost skreću pažnju na takve stvari.
Savet za roditelje je da obrate pažnju na ponašanje svoje dece na internetu, podvukla je Tatjana Matić i dodala da su edukacija i prevencija ključni u borbi protiv zloupotreba novih tehnologija i opasnosti koje one potencijalno nose sa sobom, naročito kada su u pitanju deca i mladi. Kako je rekla, roditelji u razgovoru sa decom treba da im ukažu na opasnosti komunikacije sa nepoznatim osobama, kao i da ne prihvataju takvu komunikaciju, niti da odgovaraju na upite i zahteve sa nepoznatih naloga i veb adresa.
Broj telefona Nacionalnog kontakt centra za bezbednost dece na internetu je 19833, poziv je besplatan, a pitanja i prijave mogu se poslati i elektronskim putem, preko internet sajta www.pametnoibezbedno.gov.rs, preko društvenih mreža, ili na mejl bit@mtt.gov.rs.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 7
Sara
Bob Rock
Idealno je ako detetova rodbina potvrđuje detetu sve pozitivno čemu ga roditelji uče, i ako je i njegovo društvo prihvatilo slične stavove.
@Novosadjanin
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar