Samo tri odsto obradive zemlje u Srbiji pod sistemima za navodnjavanje

U Srbiji pod sistemima za navodnjavanje nalazi se svega dva do tri odsto obradivih površina, što je sedam puta manje nego što je svetska praksa.
 Samo tri odsto obradive zemlje u Srbiji pod sistemima za navodnjavanje
Foto: 021.rs
Osim nedovoljne površine, problem je i što se postojeći sistemi ne koriste dovoljno, pa se iz godine u godinu, naročito kad je suša trpi šteta, a prinosi su manji.
 
U Srbiji ima 3,5 miliona hektara obradive površine, a samo se oko 120 hiljada hektara navodnjava. Prema raspoloživim podacima Republičkog zavoda za statistiku, dominantan način navodnjavanja u celoj Srbiji je veštačka kiša, na oko 85 odsto navodnjavanja površina, dok se sistemi "kap po kap", a koji su sve zastupljeniji u povrtarstvu i voćarstvu, koriste na najmanjem prostoru, samo na oko pet odsto površina, dok su na oko deset odsto površina u upotrebi ostali tipovi navodnjavanja.
 
Na pitanje zašto je samo dva do tri odsto obradive površine pod sistemima za navodnjavanje u ministarstvu poljoprivrede za "Blic biznis" kažu da u predhodnom periodu nije bilo ulagano u sisteme za navodnjavanje, a da su razlozi različiti od nedostatka sredstava do tehničke dokumentacije.
 
- Treba istaći da se ni izgrađeni sistemi za navodnjavaje ne koriste dovoljno, zbog neadekvatnog održavanja, neispunjenosti projektorm utvrđenih performansi. Takođe, izostanak mera arondacije, ukrupnjavanja poseda, komasacije, ali i i nedovoljna uključenost korisnika u sistema u procese koji se odnose na ekonomiju poljoprivrede, uticali su na ekonomičnost primene navodnjavanja u okviru postojećih sistema i na razvoj novih sistema - ističu u ministarstvu.
 
Agrarni ekonomista Milan Prostran za "Blic biznis" ističe da je vrlo važno da kada se uvodi sistem navodnavanja vodi računa i o postojanju stajnjaka za đubrenje zemljišta, jer u protivnom ispiranjem ono se pretvara u jalovo.
 
- Navodnjavaje je naročito značajno za semensku robu u ratarskoj proizvodnji, povrtarstvu, a njegova je značajna primena i kod najmodernijih zasada voćnjaka i vinograda. To su poljoprivredni proizvodi gde ekonomija proizvodnje može da opravda investicije u navodnjavanje. Pošto se na dve godine dešavaju velike suše koje drastično umanuju prinose, na vreme je potrebno razmotriti kako i kolike površine zemljišta navodnjavati. Izrael recimo mora 100 odsto zemljišta da navodnjava, a kod nas bi bilo poželjno da to bude oko 20 odsto obradive površine. Tako ćemo bezbrižnije da utičemo na bilanse hrane, a i izvoz bi mogli da projektujemo dugoročno - ističe Prostran.
 
Trenutno u Srbiji pod sistemom za navodnavanje nalazi se dva do tri odsto obradivih površina, izgradnjom novih sistema, što je u planu, dostići će se šest ili sedam odsto. Prošle godine u Vojvodini je započeta izgradnja četiri sistema za navodnjavanje, a do kraja godine planirano je da svi ugovoreni radovi budu završeni.
 
U toku 2017. ugovoreno je izvođenje radova na pojačanom održavanju kanala – dvonamenskih sistema Rečej, Međa, Itebej, Jankov most I i II, na izgradnji crpnih stanica Kaloča, Jegrička i Pesir i radova na podsistemu Nova Crnja – Žitište, Tisa – Palić, Kikinda - CS Mokrinska II i Mali Iđoš.
 
- Radovi na pojačanom održavanju kanala – dvonamenskih sistema Međa su završeni, a radovi na pojačanom održavanju kanala – dvonamenskih sistema Rečej, Itebej, Jankov most I i II, na izgradnji crpnih stanica Kaloča i na podsistemima Tisa – Palić i Kikinda - CS Mokrinska II izvedeni su oko 50 odsto, dok su radovi na izgradnji crpnih stanica Jegrička i Pesir i na podsistemima Nova Crnja – Žitište i Mali Iđoš izvedeni do 15 odsto. Planirano je da svi ugovoreni radovi se završe do kraja ove godine - ističu u ministarstvu poljoprivrede.
 
U 2017. godini zaključeni su ugovori na pojačanom održavanju kanala – dvonamenskih sistema Rečej (186.986 evra), Međa (141.917 evra), Itebej (280.457 evra), Jankov most I i II (312.948 evra), na izgradnji crpnih stanica Kaloča (906.624 evra), Jegrička (707.970 evra) i Pesir (510.126 evra) i radova na podsistemu Nova Crnja – Žitište (430.360 evra) i Tisa – Palić (4.748.042 evra), Kikinda - CS Mokrinska II (1.799.515 evra) i Mali Iđoš (1.044.287 evra), kao i ugovori o vršenju stručnog nadzora nad radovima na izgradnji, rekonstrukciji i sanaciji vodnih objekata i sistema za potrebe navodnjavanja. Takođe, u 2018.godini zaključen je ugovor o izvođenju radova na rekonstrukciji i izgradnji objekata u okviru sistema Mačva (4.123.193 evra). Ukupna ugovorena vrednost predmetnih radova iznosi 15.192.425 evra bez PDV-a. Ovim radovima obezbediće se navodnjavanje oko 47.954 hektara dodatnih površina poljoprivrednog zemljišta.
 
Ono što je u planu je i da se prošire aktivnosti na realizaciji projekta Razvoja sistema za navodnjavanje - Druga faza kroz realizaciju 18 projekata na području Bačke, Banata i Srema, kao i 10 projekata na nivou centralne Srbije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Liman

    19.08.2018 03:20
    Zemlja u razvoju da ne bi kazli nerazvijena zemlja..

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

AMSS upozorava na poledicu

Auto-moto savez Srbije (AMSS) upozorio je vozače na opasnost od poledice u jutarnjim i večernjim satima.