Visina novčanog obeštećenja određena je zakonom - od 300 do 3.000 evra u dinarskoj protivvrednosti. Samo troškovi postupaka koji su u toku iznosili bi najmanje dva miliona evra, i to ukoliko bi u svim slučajevima bila tražena najmanja odšteta od 300 evra.
Zato su Državno pravobranilaštvo, Ministarstvo pravde, Visoki savet sudstva, Vrhovni kasacioni sud i Pravosudna akademija potpisali "Uputstvo za unapređenje i promociju postupka zaključenja i izvršenja vansudskog poravnanja u postupcima za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku".
Po tom uputstvu, građanima će biti ponuđeno da se nagode sa državom. Državno pravobranilaštvo će napraviti obrazac predloga za zaključenje vansudskog poravnanja koji će biti dostupan građanima na internet stranicama sudova, Visokog saveta sudstva i Državnog pravobranilaštva.
Tako bi se deo problema sa sporošću sudova rešavao van sudova, piše Politika.
Zakon o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku, koji se primenjuje od 2016. godine rasteretio je Ustavni sud, koji je do tada bio zatrpan žalbama zbog sporih suđenja, ali je opteretio redovne sudove.
"Zajedno sa 2.698 nerešenih predmeta sa kojima su sudovi ušli u 2018. godinu, u radu je trenutno 5.966 predmeta ove vrste, zbog čega je potrebno usvojiti sistemske mere, kojima će suštinski biti podržano i promovisano zaključenje poravnanja sa državnim pravobranilaštvom", navodi se u Uputstvu.
Vansudskim poravnanjima uštedelo bi se najmanje dva miliona evra, ali bi se uštedelo i na sudijskom vremenu.
Iznosi koji budu utrvrđeni poravnanjem isplaćivaće se u roku od najviše dva meseca, iz budžeta Visokog saveta sudstva.
Pravosudna akademija sprovešće obuku predsednika sudova, sudija i Državnog pravobranilaštva, a u planu je i da se upozna javnost sa prednostima vansudskog poravnanja. Građane će o mogućnosti poravnanja obaveštavati i predsednici sudova i sudije koje vode postupke i odlučuju o prigovorima.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 4
Pl@vi Andje0
He he he
Većina sudskih predmeta ima UKUPNO manje od toga!
Retki su sudski predmeti sa preko 500-600 stranica.
Svaki sudija ima i stručnog saradnika da umesto njega čita obimne spise i piše presude.
Sudije samo vode ročište ili pretres ( najviše dva dnevno,ako se ne odloži,a odlaže seeeeee). Ostatak radnog dana su na kafici.
Prošetaj do SPENSA u radno vreme, pa proveri.
Brus Vilis
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar