Pojedini zakoni na razmatranje čekaju više od deset godina, neki predlagači nisu među živima

Zakone koje su poslanici ranijih saziva Skupštine Srbije predložili i pre više od deset godina i danas stoje u skupštinskoj proceduri.
Pojedini zakoni na razmatranje čekaju više od deset godina, neki predlagači nisu među živima
Foto: 021.rs

Ukupno 132 akta stoje u fiokama jer u Skupštini više nema njihovih pisaca koji bi zvanično mogli da ih povuku. U parlamentu kažu da su ta dokumenta ušla u proceduru, zavedena su i ne mogu biti sklonjena, dok neko ne bude formalno podneo zahtev za njihovo povlačenje.

"Novosti" pišu da tako da stigne na dnevni red još čeka i zakon o finansiranju političkih stranaka koji je u decembru 2009. godine podneo tadašnji poslanik Tomislav Nikolić. On je u međuvremenu završio i mandat predsednika Republike.

Predloge su pisali i poslanici Demokratske stranke Srbije dok je njihov predsednik bio Vojislav Koštunica, a šef kluba Miloš Aligrudić, a koji odavno nisu na političkoj sceni. Tu su i predlozi G17 plus Mlađana Dinkića, a ova partija više i ne postoji.

Među zakonima koji čame u arhivama su i predlozi poslanika koji nisu među živima.

Tu su i predlozi o finansijskoj podršci porodicama sa decom, radu i vanparničnom postupku, zaštitniku građana iz 2013. godine. U proceduri je i zakon koji je pre pet godina kao poslanica PUPS-a, predložila Mira Petrović, sadašnja direktorka "Pošta Srbije".

Tu je i jedan zakon ministra policije Nebojše Stefanovića iz vremena dok je sedeo u poslaničkim klupama.

Profesor Vladimir Pavičević odlučio je da postane deo političkog života Crne Gore, a u proceduri su ostali njegovi predlozi dok je bio deo Nove stranke Zoran Živkovića. Još iz saziva koji se uselio u zakonodavni dom 2007. godine ostala su dva zakona koja se bave informacijama od javnog značaja i koja su potpisali građani, njih 35.870.

"Novosti" podsećaju i da u slučaju promene Vlade, svi zakoni koje su njeni članovi poslali Skupštini, a nisu usvojeni, do izbora novih ministara vraćaju se u Nemanjinu. Tek po izboru novog tima donosi se odluka da li će neki biti ponovo vraćeni poslanicima ili će se pisati novi propisi.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Brus Vilis

    20.08.2018 15:08
    Isto je i s demokratijom.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Dačić: Protiv smo vanrednih izbora

Ministar unutrašnjih poslova i predsednik Socijalističke partije Srbije (SPS) Ivica Dačić izjavio je da je ta stranka uvek protiv vanrednih izbora.