Kako piše Politika, iako je reč o malom prošlonedeljnom rastu cena od 11 do 30 para po litru, realno gledano razloga ni za toliku korekciju nema. Tim pre što je u prethodne dve nedelje gorivo, s istim ovim kursom dolara i evra, stabilnim dinarom i cenom barela nafte, poskupelo oko dva dinara u zavisnosti od vrste derivata.
Umesto prošlonedeljnog objašnjenja da je razlog skoka cene to što je ponuda bila manja od tražnje, sada se kao opravdanje navodi izuzetno nizak vodostaj Dunava, koji otežava i usporava transport derivata iz uvoza.
Barže, kaže Tomislav Mićović, generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije, mogu da se pune do polovine ukupne zapremine, a ponekad i manje. Troškovi transporta uvoznog goriva su zbog toga uvećani, ali se za sada ne očekuje da će ovaj problem izazvati bilo kakav poremećaj u snabdevanju.
Šta će biti s cenom narednih dana zavisiće, dakle, najviše od vodostaja, ali ono što je izvesno jeste da globalna potražnja nafte takođe raste, ali ne tako brzo kao snabdevanje, piše "Politika". Mićović naglašava da će se sve promene troškova, koje utiču na poslovanje na nacionalnom i globalnom planu, odraziti na cene goriva onoliko brzo i u onoj meri, u kojoj je razvijena tržišna konkurencija.
"Pod troškovima se podrazumevaju svi ulazni troškovi, od cene sirove nafte do raznih državnih taksi. Na uređenom tržištu, uticaj konkurencije oseti se i kada troškovi poslovanja rastu i kada se smanjuju i uvek ide u prilog potrošačima. Na takvom tržištu opstaju samo naftne kompanije koje racionalno posluju i koje su u stanju da izdrža nadmetanje, koje naravno mora biti zasnovano isključivo na tržišnim principima, a ne na bilo kakvom vidu protekcionizma ili kriminala", kaže Mićović.
Upoređujući cenu goriva kod nas i u regionu, vozači i dalje plaćaju najskuplji evrodizel u Srbiji, skoro 44 dinara skuplje nego u Makedoniji, dok je benzin na domaćim pumpama skuplji 25 dinara. Kada je reč o ceni auto-gasa najjeftiniji je u Albaniji – 60,18 dinara, a kod nas je 77,91 odnosno skoro 18 dinara skuplji.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 26
Rastao pored Dunava
Udarnik
Gradjanin
Rešenje je podela NIS-a na srpski i ruski i politika cena u skladu sa nacionalnim interesima. Ali Telekom je najbolji primer anti-nacionalne politike: naplata uspostave veze, vremensko tarifiranje lokalnih poziva, uvođenje optike umesto masovnog uvodjenja ISDN+ADSL-a, i sve tako unedogled. Tako samo mi imamo DVB-T2 u okruženju, pa naše manjine mogu da gledaju susede, ali Srbi u susednim zemljama ne mogu da gledaju srbijanske kanale!!! Potpuni kretenizam! Kada se na to doda i porez na imovinu koga nema ni jedna zemlja u direktnom okruženju, onda sve postaje jasno!!! I više nego jasno!!! Istrebljuju nas i to je to! Kuvaju nas kao žabu!!! Ako ne mogu da povećaju prihode mogu da smanje namete - mogu, ali neće...
A da... i blok tarifa na električnu energiju za porezom na akcizu - ni tu blok tarifu nema niko u okruženju, a nema jer oni vole svoje građane jer su njihovi političari iste rase, vere i nacije!!!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar