"Žitounija" traži ukidanje carine na uvoz pšenice

"Žitounija" traži od Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine privremeno ukidanje carine na uvoz merkantilne pšenice-poboljšivača.
"Žitounija" traži ukidanje carine na uvoz pšenice
Foto: Pixabay (ilustracija)
Tokom žetve pšenice govorilo se da će kiša, koja je tokom vršidbe neumoljivo padala, znatno umanjiti kvalitet zrna, Ali struka kaže da na kvalitet roda ne utiče samo vreme već i ulaganja, ne samo poljoprivrednika već i velikih otkupljivača i izvoznika. Očigledno da je tokom lanjske setve ono izostalo, čim se sada traži uvoz pšenice.
 
"Žitounija će tražiti od Vlade Srbije da naša zemlja iz Mađarske uveze između 30.000 i 40.000 tona pšenice, po 22 do 27 dinara kilogram bez carine, da bi se poboljšao kvalitet namenskog brašna za izvoz radi proivodnje finih peciva. Na taj korak smo primorani da ne bismo izgubili izvoz domaćeg brašna u zemlje iz okruženja", kazao je predsednik "Žitounije" Zdravko Šajatović.
 
On je rekao da ih je na to navelo upozorenje uvoznika iz Makedonije i Albanije, koji kažu da je srpsko brašno lošijeg kvaliteta od lanjskog i da ne zadovoljava njihove zahteve.
 
Uvoz pšenice iz Mađarske, naveo je Šajatović, neće ugroziti ni domaće poljoprivredne proizvođače niti uticati na to da dođe do poskupljenja namenskog brašna.
 
Po njegovim rečima, kišna godina ugrozila je u pojedinim delovima  Vojvodine kvalitet pšenice pa u silosima ima žita skromnog kvaliteta, koje ne zadovoljava potrebe inopekarske industrije.
 
"U žetvi 2016. izvezli smo 252.000 tona brašna, a u lanjskoj 202.000 tona. Koliko ćemo ove godine još se računa", naveo je Šajatović.
 
Uvoz pšenice-poboljšivača za prof. dr Miroslava Maleševića je skandalozan. 
 
"Problem kvaliteta domaće pšenice je prisutan već desetak godina jer kupci nisu bili spremni da proizvođačima plate više za bolji kvalitet. Za vrhunski kvalitet zrna postoje domaće sorte, iskusni proizvođači i povoljni agroekološki uslovi koje pruža Panonska nizija. Čak i u ovako nepovoljnoj godini sorte-poboljšivači su dale odličan kvalitet zrna. Ali nije bilo dodatnih para za bolji kvalitet. Sada se traži da se država odrekne carina da bi se udovoljilo licemernoj grupi prerađivača i izvoznika. Nadam se da se niko u Srbiji neće usuditi da ukine carine, već da će sve zainteresovane uputiti na predstojeću setvu u koju mogu uložiti, kupujući sorte s visokim genetskim potencijalom za tehnološki kvalitet i, dajući ih proizvođačima, obezbediti kvalitetnu sirovinu u 2019. godini", kazao je za Dnevnik prof. Malešević
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • IvicabezMarice

    09.09.2018 04:19
    Kakva mafija, kakva maafija.... ajmo ljudi vreme je nesto da uradimo, ovo nigde ne vodi...
  • @Vojvođan

    09.09.2018 01:07
    Some
    Jedan!!!
    Izveze svoje i vrati isto to, a ne lošije jer mu je to jeftinije i jednostavnije.
    Ne iz Rusije, nego iz države u kojoj ima SVOJE smeštajne kapacitete (silose).
    To je "prepisano" iz Hrvatske pre, recimo, više od 20 godina.
  • Vojvođan

    08.09.2018 20:26
    Profesor
    Malešević je potpuno u pravu za sve što je rekao.Ove fantomske žito,agro i druge unije štite samo interese izvozničkog lobija žitarica a što ima za cilj da se izveze naš kvalitetan kukuruz i žito a uveze jeftinije i nekvalitetnije žitarice iz Rusije .Zato mi u Vojvodini umesto dobrog hleba jedemo najlošiji jer ga pravimo od uvoznog a ne svog žita .S tim u vezi je i politika cena pred svaki otkup kukuruza ili pšenice.Kad dobro i kvalitetno rodi onda uz pomoć državnog lobija obore cenu da jeftino kupe a skupo izvezu žitarice a kupe jeftinije a nekvalitetnije rusko ili čije god već.Kad nije rodna godina i žito nije kvalitetno onda uvezu i takođe obore cenu.Kako god rodi ova takozvana udruženja izvoznika uvek zarade na štetu poljoprivrednika.Uz politiku malih subvencija za proizvodnju država praktično štiti tajkune izvoznike i uvoznike a ne proizvodjače.I kad bi seljaci čuvali svoje proizvode i čekali bolju cenu onda bi uvoznički lobi vrištao da ćemo biti gladni i da treba uvesti žito i kukuruz i opet oni na dobitku.Biće ovako sve dok proizvodjači pristaju na takve uslove i drpanje uvozničko izvozničkog lobija koji podržava država.Najbolje je da seljaci uopšte ne seju ni žito ni kukuruz jer država i ovako i onako uvek uveze te proizvode kako god rodilo.Sramota.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Poginuo pripadnik 63. padobranske brigade

Pripadnik 63. padobranske brigade Milan Stanković preminuo je večeras u vojnoj bolnici "Niš" od povreda zadobijenih danas tokom izvođenja padobranskog skoka na vojnom aerodromu u Nišu.