Drugi strani jezik postao izborni i ocenjuje se opisno, pojedini nastavnici ogorčeni

Za učenike osnovnih škola koji su ove godine krenuli u peti razred menja se status ocenjivanja drugog stranog jezika. Naime, Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja predviđa da predmet pređe u izborni i da se ocenjuje opisno.
Drugi strani jezik postao izborni i ocenjuje se opisno, pojedini nastavnici ogorčeni
Foto: Pixabay
Odličan, vrlodobar, dobar, dovoljan i nedovoljan su ocene koje đaci od petog do osmog razreda neće dobijati za znanje iz drugog stranog jezika. Status predmeta je promenjen u izborni, pa učenicima sledi opisno ocenjivanje. Zbog novog pravilnika, nastavnici kažu da su ogorčeni.
 
"Učenici će biti potpuno nezainteresovani, neće imati nikakvog motiva da uče, napreduju, to možemo da vidimo uostalom i sa predmetima koje imamo u osnovnoj školi koji se opisno ocenjuju, a to su veronauka i građansko vaspitanje, niko se tu ne uključuje specijalno", kaže za N1 nastavnica francuskog jezika Vesna Žarković.
 
Da bi učenici bili uključeni u nastavu i redovno učenje, Društvo za strane jezike i književnost traži da se izmenama zakona drugi strani jezik definiše kao obavezan nastavni predmet. To podrazumeva da se primenjuje brojčano ocenjivanje i da ocena utiče na opšti uspeh učenika.
 
"Naša deca uče za ocenu. Onog trenutka kada vi ukinute ocenu iz drugog stranog jezika i kada taj jezik prebacite u izborne predmete koje mogu ili ne moraju da biraju vi ozbiljno drmate obrazovni sistem i otvarate prostor za postepeno ukidanje drugog stranog jezika u našoj nastavi u narednim godinama", smatra Jelena Filipović iz Društva za strane jezike i književnost.
 
Iz resornog ministarstva poručuju da su u toku pripreme za imene i dopune Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja kojim su obuhvaćena i nova rešenja za ocenjivanje drugog stranog jezika.
 
"U susret zakonskim izmenama, Ministarstvo prosvete je uputilo dopis direktorima osnovnih škola na teritoriji Srbije da se u sadašnjem petom razredu tokom prvog polugodišta školske 2018/2019. godine drugi strani jezik ocenjuje dvojako - brojčano i opisno", navode iz Ministarstva prosvete.
 
Obavezni drugi jezik u školama u Srbiji, uveden je reformom obrazovanja iz 2003. godine. Od tada učenici imaju priliku da uče dva strana jezika, među kojima su engleski, francuski, nemački, španski, ruski i italijanski, za koje su dobijali brojčane ocene.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Ивана

    04.11.2021 09:58
    Срамота
    Деца имају већи дневни и недељни фонд часова од наставника.
    Велики број часова и преобимно градиво чини да се све прелази брзо. Ништа се темељно не ради. Све што и знају деца науче сама са родитељима или на приватним часовима.

    Наставничка већа су јак лоби. Боре се само за свој фонд часова. Брига њих за децу. Не плаћају их по учинку!
    И Французи воле своју децу па их не терају толико језика да уче. Све да просветари не остану без радних места!
    Не умеју нити желе пса да науче да седне.
    Само о фонду часова и платама причају! Деца уче и у школи и код куће. Што не уведу само учење у школи, па да се виде стварни ефекти оволике наставе!
  • Nina

    18.09.2018 23:37
    Progledajmo
    Citam I neverujem
    Mi smo siromasna zemlja,bez radnih mesta I mogucnosti postavljanja ciljeva u zivotu.(vecina)
    Zivimo kod roditelja,ako su zivi stalno nas "dokapitalizuju " a ako kupimo svoj kutak,onda je to na 30 "kratkih godina" a mi smo za
    poslodavca matori sa 45.
    Jedina Sansa nase dece je znanje koje bi mogli unovciti i znanje jezika sa ocenom da moze da se startuju.
    Nase, kao roditelja nije da stedimo nasu decu i ukazujemo na nepravde(zivot ih je pun),vec da ih upucujemo u tajne zivota, bodreci ih i podsticati njihove napore i vrline.
    Reci velikog mislioca Sokrata
    Progovori da te vidim!





  • Dragana

    16.09.2018 22:06
    Izbacite sve predmete! Ostavite samo fizičko i muzičko!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija