DJB: Vlast ignorisala stogodišnjicu proboja Solunskog fronta

Stranka "Dosta je bilo" smatra da nije na dostojan način obeležena stogodišnjica proboja Solunskog fronta, značajnog datuma u srpskoj istoriji.
"Vlada Srbije potpuno ignoriše stogodišnjicu srpskog proboja Solunskog fronta, ključnog događaja za pobedu nad bugarskim i nemačkim snagama i njihovim saveznicima u Prvom svetskom ratu", navela je ova stranka u saopštenju. 
 
"Izražavamo neizmernu tugu zbog činjenice da država Srbija i Vlada Republike Srbije nisu našli za shodno da stogodišnjici ovog slavnog srpskog istorijskog trenutka posvete bilo kakvu pažnju, pa makar i nekom izjavom ili objavom na društvenim mrežama", navodi se u saopštenju DJB.
 
Takođe, ova stranka se zahvalila Britanskoj ambasadi i ambasadoru Denisu Kifu što "čuvaju uspomenu na velike srpske žrtve kojima su naši preci izvojevali slobodu za Srbiju, ali i Evropu".
 
Ambasador Denis Kif, zajedno sa britanskim vojnim izaslanikom, pukovnikom Nikom Ilićem, kao i polaznicima Škole nacionalne odbrane, odali su juče poštu poginulim srpskim vojnicima na srpskom vojničkom groblju Zejtinlik u Solunu. Na Zejtinliku ih je dočekao Đorđe Mihailović, čuvar ovog groblja od 1960. godine. Zatim su položili vence i na Lembet Road britanskom vojnom groblju, na kome su i sahranjene članice medicinskih misija iz zemalja Komonvelta, uključujući i Bolnicu škotskih žena. Ambasador Kif i pukovnik Ilić su obišli i britansko vojno groblje Mikra, gde je između ostalog sahranjena i Matilda Mekdaul, takođe iz Bolnice škotskih žena.
 
Istovremeno je juče u Mladenovcu delegacija Ambasade odala poštu doktorki Elsi Inglis, jednoj od osnivačica Bolnice škotskih žena.
 
Pripadnici Škole nacionalne odbrane su u subotu uradili rekonstrukciju bitaka na Dojranu i kod Dobrog Polja.
 
Pre 100 godina, srpska vojska je uz podršku saveznika probila Solunski front. Komandanti Prve i Druge armije, generali Petar Bojović i Stepa Stepanović, su bez obzira na očajničke pokušaje da ih zaustave, nepobedivo išli do kraja.
 
U izveštaju francuskoj vladi o proboju Solunskog fronta krajem septembra 1918. godine, francuski maršal Franše d’Epere je napisao: "Operacije se moraju usporavati jer nema komunikacije radi dobacivanja hrane francuskim trupama koje napreduju, samo srpskim trupama nisu potrebne komunikacije, oni idu kao oluja – napred".
 
U savezničkim operacijama od 15. do 17. septembra 1918. godine, potučene su mahom bugarske i nemačke snage od preko 600.000 vojnika. Savezničke trupe su imale sličan broj vojnika. Odmah nakon proboja Solunskog fronta usledila je abdikacija bugarskog kralja, koji je pobegao iz zemlje, i kapitulacija Bugarske. Englezi su se okrenuli ka Turskoj. Enver-paša, koji se smatra glavnim organizatorom tursko-nemačkog saveza, pobegao je u Berlin. Turska je kapitulirala.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • super Steva

    17.09.2018 17:41
    30. septembar 1918.
    smatra se danom proboja, koji je započeo 14. septembra... Tako da, još im nije kasno. Mada je za neke istorija počela pre 6 godina...
  • Joe

    17.09.2018 17:34
    Virtualna stvarnost
    Tako im je naređeno.
    Osmišljeni plan za brisanje istorije ovog naroda.
    Cilj je da za 20 godina u knjigama uče kako su Srbi bili oduvek problematičan narod i dok su se svi u EU borili protiv Hitlera, Srbi su činili zločine.
    S obzirom da ne verujem da će mi izaći komentar, džabe i pišem.
    No ima nas enormno mnogo koji znamo šta rade ti.... koje ne smem imenovati.
    Od silne slobode i istine.
  • upotreba istorije

    17.09.2018 15:19
    Vlast interesuje samo jubileji koji donose političku korist. Proboj Solunskog fronta to očigledno nije.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija