Dok zemlje Višegradske grupe, odnosno Poljska, Češka, Slovačka, Mađarska, odbijaju da prihvate izbeglice, a Italija odbija pristup brodovima sa migrantima, lideri EU su najmanji zajednički imenilac našli u boljoj zaštiti spoljnih granica i efikasnijoj deportaciji odbijenih azilanata.
Predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker izneo je plan da se broj pripadnika Fronteksa do 2020. godine poveća sa sadašnjih 1.500 na 10.000, a Dojče vele prenosi izjavu evropskog komesara za izbeglice Dimitrisa Avramopulosa hamburškom listu "Abendblat", da je već postignut sporazum sa Srbijom, Makedonijom i Albanijom da pripadnici Fronteksa pomognu njihovim graničnim policijama.
Prema navodima Dojče vele, u Beogradu takva informacija nije potvrđena, ali je evropski komesar za proširenje Johanes Han u julu potvrdio da se pregovara o pristupu Fronteksa teritoriji Srbije i Makedonije. Han je, međutim, tada dodao da je to za sada i završeno.
Po novom planu, jedinice Fronteksa bile bi opremljene i avionima, brodovima, oružjem. U praksi bi to izgledalo tako da neka članica EU, koja očekuje pristizanje velikog broja izbeglica, zatraži pomoć Fronteksa koji bi onda mogao da preuzme kompletnu proceduru postupka o azilu pri čemu konačna odluka ostaje u nadležnosti suverenih država.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Milord
Ne krivite politicare vec okruzenje
Migranti nisu neki problem za srbiju, mi smo tranzit zona
Kakav bre frontex, imamo mi granicare
White Power
Niko nema pravo da na ovakav nacin pregovara u ime stanovnika Srbije.
Izazvacete zlo i krvoprolice!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar