Žitarice, mleko, mlečni proizvodi, voće, povrće, meso, riba, samo su neke od namirnice koje se preporučuju u ishrani đaka u školama, dok su namirnice koje se ne preporučuju lisnata testa, pomfrit, gazirani sokovi, slatkiši i slično.
Savetnica ministra prosvete Gordana Kosanović kaže da ovim škole dobijaju mogućnost da utiču na razvoj zdravih navika u ishrani kod učenika.
"Naravno, proces promene navika u ishrani je dug i biće neuspešan ukoliko u ovome nemamo podršku roditelja. Nije dovoljno da se samo u školi deca uče zdravim navikama u ishrani, već to moraju da podrže i roditelji kod kuće", kaže Kosanović za Tanjug.
Reč je uglavnom o hrani koju škola nabavlja za decu koja ostaju u produženom boravku.
Novina koja je predviđena Pravilnikom je da škola ima obavezu da se pobrine za decu koja su alergična na određenu vrstu namirnica.
Dovoljno je da roditelj dostavi školi medicinsku dokumentaciju i jelovnik koji je sastavio specijalista za oblast ishrane, po kome će se učeniku pripremati ishrana.
"Pravilnikom se jasno propisuje ko organizuje, ko ostvaruje i ko prati ishranu u školi. Za organizaciju ishrane učenika zadužen je direktor i savet roditelja", pojašnjava Kosanović.
Pravilnikom je predviđeno da škola ishranu učenika može da organizuje na više načina - u sopstvenoj kuhinji, da nabavlja od drugih ustanova koje se bave obrazovanjem ili na tenderu od firme koja se bavi keteringom.
"Mali broj škola, njih 20 odsto, ima kuhinje koje su u funkcionalnom stanju i koje zadovoljavaju standarde da mogu da pripremaju hranu. Omogućili smo da te škole koje imaju kuhinje, ali i predškolske ustanove ili učenički i studentski domovi, koji imaju kapacitet da pripremaju veći broj obroka, to mogu da rade i za susednu školu", naglasila je ona.
Ministarstvo prosvete spremno je da pomogne, da obezbedi dostavno vozilo i termos posude u kojima će se dostavljati hrana, kako bi na bezbedniji i sigurniji način deca u školama dobila obroke.
Pravilnik o ishrani učenika u školi sadrži preporuke nutritivne vrednosti, vrste namirnica koje učenici mogu da koriste, količine namirnica prema uzrastima, ali isto tako sadrži preporuke koje namirnice ne treba da budu u ishrani dece.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 11
Molim objavite
Ova prava proizlaze iz Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda.
Novija, Povelja o temeljnim pravima štiti vegane od nepravednog postupanja prema njima zato što su vegani. Kao manjinska grupa, vegani takođe mogu potraživati prava na temelju Akata koji se odnose na zaštitu manjina.
Prema odredbama Evropskog suda za ljudska prava, sve zemlje članice dužne su sprečiti diskriminaciju te prema odredbama Lisabonskog ugovora ukloniti nejednakosti.
Šta je zakonom zabranjeno:
Viktimizacija zato što ste vegan.
Uznemiravanje zato što ste vegan.
Nepravedno postupanje prema Vama zato što ste vegan.
Postupanje koje Vas dovodi u nepovoljan položaj zato što ste vegan.
Takođe, zaštićeni ste od bilo kakvog neželjenog ponašanja koje:
Krši Vaše dostojanstvo.
Uzrokuje osjećaj poniženosti.
Stvara degradirajuće, ponižavajuće ili uvredljivo okruženje.
Takođe, vegane štiti u Ustav R. Srbije
Članovi 21, 23, 25, 43,45, 46, 48
I.
Djoko
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar