"Mogućnosti su razne. Mogla je biti neispravna boca, mogao je biti neispravan šporet koji nije redovno servisiran, a mogao je biti i najbanalniji problem sa crevom koje povezuje bocu i šporet. To će već istraga pokazati. Jedino što mogu jeste da uputim molbu građanima da redovno proveravaju sve uređaje i da se ne igraju svojim i tuđim životima, te da montažu i servis prepuste stručnim licima", rekao je za "Blic" komandant Vatrogasno-spasilačke brigade Novi Sad Stojan Milovac.
Milovac naglašava da građani često ovakve popravke uzimaju u svoje ruke.
"Najveća boljka kod nas je to što smo svi mi 'majstori' i znamo sve da popravimo i da montiramo. Recimo, izuzetno su retki slučajevi da boca popusti ako je atestirana. Ukoliko dođe do požara, najčešće ta boca nije stručno povezana. Građani moraju i da obrate pažnju prilikom kupovine na to da boca ima zapečaćen ventil, ali moraju biti svesni i toga da im i krajnji potrošač, na primer šporet, takođe mora biti servisiran. Mi svi mislimo da nam aparati traju večno, a oni se moraju redovno servisirati da se ne bi ponovile ovakve nesreće", navodi sagovornik "Blica".
Prema Milovićevim rečima, on i njegove kolege susretali su se i sa neverovatnim slučajevima u kojima su neodgovorni građani šibicama ili upaljačem sa otvorenim plamenom proveravali da li propušta crevo za gas koje povezuje butan-bocu sa šporetom.
"To, nažalost, nije redak slučaj. Ako već neće da pozovu pravog majstora da im poveže bocu i šporet, građani najlakše sapunicom mogu da provere da li im propušta crevo tako što ga premažu i ako se pojavljuju balončići, znači da nešto nije u redu. Čak i kada je sve u redu isto to treba da rade periodično jer i ta creva nisu večna i moraju se menjati nakon određenog vremenskog perioda", upozorava Milovac.
Dodaje i da je nestručno postavljena ili stara instalacija koja ne podržava jače uređaje novije proizvodnje takođe veoma čest uzrok požara.
"Često se dešava da neki stručnjak postavi strujnu instalaciju, a da pritom ne obrati pažnju na to koji kablovi treba tu da budu da bi izdržali potrošače povezane na to strujno kolo. Ukoliko je puno uređaja priključeno na neadekvatan kabl, onda se kabl pregreje, a zatim može i da se zapali. Isti je slučaj i sa osiguračima. Građani smeju da zamene osigurač, ali nikako ne smeju da ga popravljaju. Uvek se nađe neki stručnjak koji smatra da će osigurač duže trajati ako u njega stavi više licni. I hoće, ali osigurač je ta karika u lancu koja prva treba da popusti kako bi sprečila požar", navodi Milovac.
U Sektoru MUP-a za vanredne situacije upozoravaju na to da, ukoliko se oseti miris gasa, bez odlaganja treba odmah pogasiti sve plamenove. Odmah potom treba napraviti promaju, otvoriti sve prozore i vrata, i isključiti dovod gasa preko odgovarajućih slavina. U prostoriji u kojoj se osetio miris gasa nikako se ne sme prilaziti s otvorenim plamenom, odnosno paliti šibice, upaljač ili pušiti. Takođe, ne treba uključivati električne prekidače i paliti svetlo dok se miris gasa ne izgubi, poručuju iz MUP-a.
Plinske boce treba kupovati isključivo od ovlašćenih distributera.
Boce ne treba držati u prostorijama koje su ispod nivoa zemlje. Prilikom korišćenja, bocu treba postaviti na određenom rastojanju od izvora toplote i paljenja. Oko boce se ne sme držati zapaljivi materijal.
Kod ljudi dolazi do zabune jer u bocu od deset kilograma ide 18 litara plina, ali maksimalno stane 26 litara. Problem nastaje kada je oni dopumpavaju na pumpama i samim tim je ispune do vrha. Boca
treba da puna 80 odsto, a ne 100 odsto, piše
Dnevnik.
Podsetimo, u ponedeljak, 17. septembra, u ulici Petra Drapšina došlo je do eksplozije butana. Od posledica eksplozije preminuo je muškarac G. Š, a povređene su još dve osobe.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Fibonacci
Strucnjaci
butan boca
Slučaj u stanu u ulici P. Drapšina je dovoljno rečita.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar