Bez toga se, kako navodi Društvo sudija, ne može postići ni odgovornost i efikasnost pravosuđa. Smatraju da Vlada i Skupština treba da formiraju radne grupe kako bi izradili novi nacrt amandmana i poslali ga Venecijanskoj komisiji na mišljenje.
Prema stavu ovog strukovnog udruženja, brojna značajna rešenja još uvek nisu uspostavljena na način da istovremeno odgovaraju pravnoj tradiciji i mogućnostima Srbije, sa jedne strane i evropskim pravnim tekovinama (standardima) na što višem nivou, sa druge strane.
Reč je, kako ukazuje, između ostalih, o rešenjima kojima se uređuje odnos zakonodavne, izvršne i sudske vlasti, neophodnim garancijama za nezavisnost sudstva (između ostalih, garancije nepremostivosti i materijalne garancije, kako za sudski sistem u celini u vidu sudskog budžeta, tako i za sudije pojedinačno u vidu plata koje odgovaraju dostojanstvu položaja i težini dužnosti i njima približnih penzija), načinu izbora i razlozima za razrešenje sudija, a naročito rešenjima u pogledu Visokog saveta sudstva.
Društvo sudija smatra da je neophodno uključiti eminentne profesore ustavnog prava u proces promene Ustava Srbije. Zbog toga su pozvali Vladu da, kada joj tekst ustavnih amandmana bude dostavljen i Narodnu skupštinu da iskoriste pravne mogućnosti koje postoje i u Ustavu i u Poslovniku Narodne skupštine i da formiraju radne grupe u koje bi bili uključeni i eminentni profesori ustavnog prava, predstavnici najviših pravosudnih institucija i autentičnih udruženja koja se zalažu za vladavinu prava.
Nakon što te radne grupe završe svoj rad treba da organizuju široku i intenzivnu javnu raspravu, a posle nje usaglašen radni tekst amandmana pošalju na ekspertizu Venecijanskoj komisiji Saveta Evrope, navodi se u saopštenju.
Udruženje sudija i tužilaca Srbije: Ubrzati proces
Udruženje sudija i tužilaca Srbije (UST) pozvalo je danas na nastavak i ubrzanje procesa izmena Ustava u oblasti pravosuđa imajući u vidu da je od prethodne reforme pravosuđa prošla gotovo decenija od koje se pravosuđe još uvek nije u potpunosti oporavilo, a zbog čega, kako navodi UST, trpi i struka i građani.
"Smatramo da je reforma postojećeg sistema neophodna i da se struka može saglasiti da je krajnji cilj izgradnja nezavisnog, samostalnog, efikasnog ali i odgovornog pravosuđa, koje ce moći adekvatno da odgovori na potrebe građana, te da se uz maksimalno ojačavanje kapaciteta suprotstavi suzbijanju kriminala i korupcije i jačanju vladavine prava", navodi se u saopštenju UTS.
Kako su u pitanju oblasti u kojima se traži napredak na putu u okviru evropskih integracija, UST smatra da je od vitalnog značaja da se reforma ubrza, a da se "poruke koje šalju pojedinci za odugovlačenjem štetno mogu odraziti na društvo u celosti".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar