Blažo Marković, predsednik Sindikata policije i policijskih starešina, kaže da je prostitucija, koja je u nekim zemljama legalna, i solidan izvor prihoda države.
"Prostitutke su u tim zemljama zakonski zaštićene, a takođe i zdravstveno i penzijski osigurane. Rešenje tih zemalja je, mada u nešto drugačijoj formi, postojalo i u Srbiji, čak i za vreme okupacije tokom Drugog svetskog rata", rekao je Marković za "Politiku".
On je naveo da i dokumenta iz tog doba potvrđuju da su prostitutke u Beogradu imale dvojezični papir, nalik na legitimaciju, gde se upisivalo kada je i kod kog lekara "seksualna radnica" išla na kontrolni pregled zbog eventualne polne bolesti, a davala je i izjavu u kojoj je kafani radila.
U Zakonu o javnom redu i miru piše "Ko se odaje prostituciji kazniće se kaznom zatvora od 30 dana". Postoji i krivična odgovornost za onog ko posreduje u prostituciji, kao i kazna za ustupanje prostorija za vršenje prostitucije.
"Očigledno je da Srbija ne samo što ne prati davno usvojena zakonska rešenja iz ove oblasti u demokratski razvijenim zemljama, već su i propisi od pre gotovo jednog veka bili liberalniji nego što su danas", zaključio je Marković.
U sindikatu ističu da bi u slučaju legalizacije i policajci mogli da se u mnogo većoj meri fokusiraju na hapšenje trgovaca belim robljem.
Sa druge strane, advokat dr Veljko Delibašić protivnik je legalizacije prostitucije.
"U trenutku kada je naše društvo u ozbiljnoj krizi morala, besmisleno je legalizovati takvu nemoralnu pojavu. To ne dozvoljavaju ni međunarodne konvencije koje smo potpisali. Protiv prostitucije se mora boriti edukativnim, zatim svim ostalim merama - ekonomskim, medicinskim i prekršajno pravnim. Bavljenje prostitucijom i dalje treba da ostane sankcionisano kao prekršaj", smatra Delibašić.
Ovaj advokat tvrdi i da je u zemljama gde je prostitucija legalizovana došlo do povećanja krivičnog dela trgovina ljudima.
Vesna Stanojević, koordinatorka Savetovališta protiv nasilja u porodici, pod čijim su okriljem i sigurne kuće u Beogradu, kazala je za "Politiku" da treba imati više razumevanja za žene koje se bave prostitucijom, a manje za ljude koji ih iskorišćavaju i koriste njihove usluge. Ona je pristalica legalizacije prostitucije, ali smatra da ima objektivnih razloga i za i protiv. Sagovornica "Politike" istakla je da bi najbolje rešenje bilo dekriminalizacija prostitucije. To bi podrazumevalo da se gone i kažnjavaju oni koji podvode žene, a ne da se hapse prostitutke.
"Žene koje se time bave to ne rade dobrovoljno, već prisilno. Zato i treba imati više razumevanja za njih. Čini mi se da se u Srbiji kažnjavaju samo žene, a oni koji koriste njihovo telo i dušu su na slobodi", dodala je Stanojević.
Kriminolog Dobrivoje Radovanović smatra da je zdravstvena kontrola najveći problem kada je reč o ilegalnoj prostituciji.
"Kada je prostitucija nelegalna, velika je opasnost od zaraznih bolesti. Sve države koje su legalizovale prostituciju odredile su obavezu zdravstvene kontrole onih koji se time bave, kao i mesta gde mogu da obavljaju taj posao. Time je prostitucija svedena na najmanju meru. Zato je legalizacija mnogo pametnija nego zabrane i kažnjavanja", zaključio je Radovanović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 40
Dejan
@penzioner
Vlada
Samo potpuna neznalica može da fantazira da će ljudima naročito trebati dileri kanabisa jednom kada konačno prestane teror države. Svaka šuša može da odgaju kvalitetne biljke za sebe i ekipu. U šoping će se ići samo da se izvoljeva, a biljke za koje se izvoljeva pandurska ekipa ne zna da gaji - zato im se i ne mili da se legalizuje.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar