Političari ne komuniciraju s građanima preko Fejsbuka

Potencijale društvene mreže "Fejsbuk" političari i stranke u Srbiji, iako imaju otvorene stranice i profile, ne koriste dovoljno, a ne retko im služe samo za jednosmernu komunikaciju sa građanima, rekla je danas Tanjugu strateški i komunikacijski planer Dragana Đermanović.
Potencijale društvene mreže "Fejsbuk" političari i stranke u Srbiji, iako imaju otvorene stranice i profile, ne koriste dovoljno, a ne retko im služe samo za jednosmernu komunikaciju sa građanima, rekla je danas Tanjugu strateški i komunikacijski planer Dragana Đermanović.

"Stranke u Srbiji koriste nove medije na stari način i nisu spremne da iskoriste sve potencijale koje Internet donosi, a gotovo 80 odsto partija Fejsbuk koristi pogrešno. To nije dobro za onlajn zajednicu, jer je dobila političke sagovornike, ali ne na pravi način", smatra Đermanović, koja je i autor  "Strategije za korišćenje društvenih medija".

Političke stranke putem Interneta i Fejsbuka treba da ulaze u otvoren dijalog sa zainteresovanim građanima i pokažu da su spremne da čuju šta im se kaže o onome što oni rade, sugerisala je ona. Ta mogućnost interakcije, dodala je Đermanović, razlikuje nove medije od klasičnih i pruža mogućnosti za drugačije, modernije, oblike komuniciranja.

Iako je većina stranica političkih partija redovno ažurirana, sve podsećaju jedna na drugu i sadrže uglavnom osnovne informacije o strankama i njenim liderima, njihova pojavljivanja u ostalim medijima, fotografije sa stranačkih događaja, akcije koje preduzimaju...  Međutim, postojanje grupa, profila i stranica na Fejsbuku nije dovoljno za građane koji žele da komuniciraju sa svojim predstavnicima.

"Nove medije, koji podrazumevaju neku interakciju i dinamiku i dosta transparentan odnos sa korisnikom, stranke koriste na tradicionalan, stari način, tako što izbacuju informacije, ne uključujući se u dijalog. Štaviše, ni ne žele da čuju šta su korisnici njima rekli", rekla je Đermanović.

Ipak, teško je utvrditi koliko su političari zaista prisutni u toj društvenoj zajednici, jer neki imaju i po više profila, od kojih je, kako tvrde, većina lažna, pa se na popularnom "Fejsu" mogu videti predsednik Srbije Boris Tadić, lideri PUPS Milan Krkobabić, LDP Čedomir Jovanović, naprednjaka Tomislav Nikolić, DSS-a Vojislav Koštunica, NS-a Velimir Ilić...

Situacija sa partijskim stranicama i grupama još je "konfuznija" jer ih otvaraju članovi, fanovi, ponekad i protivnici stranaka. Osim oficijelnih, sve partije na najposećenijoj društvenoj mreži imaju i stranice gradskih i opštinskih odbora, čiji broj raste iz dana u dan.

Najviše "ljubitelja" među domaćim političarima ima predsednik Srbije -  43.775, a interesantan je podatak da od njega više "lajkova" ima nekadašnji doživotni predsednik SFRJ Josip Broz Tito - 47.066.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Vučević: Marinika Tepić opet halucinira

Premijer Miloš Vučević reagovao je na otvoreno pismo poslanice SSP Marinike Tepić upućeno Aleksandru Vučiću u kojem je iznela tvrdnje o "povezanosti vlasti sa kriminalom u Novom Sadu".

IZAZOV: Pronađite Tomu Monu!

Bivši ministar građevinarstva Tomislav Momirović kao da je u zemlju propao otkad se dogodila tragedija na Železničkoj stanici u Novom Sadu, u kojoj je nastradalo 14 ljudi.