Uhapšeni su S. P. (46), odgovorno lice preduzeća "Pavlović" sa područja Ćuprije, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo zloupotreba položaja i M. D. (34), odgovorno lice preduzeća "AM Trgotrans" iz Užica, osumnjičen za zloupotrebu položaja u saizvršilaštvu.
Policija je uhapsila i D. G. (38) iz Ćuprije, M. M. (37) iz Paraćina i M. S. (31) iz Raške osumnjičene za krivično delo zloupotreba položaja odgovornog lica pomaganjem.
Krivičnom prijavom obuhvaćene su još dve osobe, od kojih se jedna već nalazi u pritvoru, a za drugom policija traga.
Sumnja se da je S. P. sa M. D. nabavio meso i mesne prerađevine bez dokaza o poreklu, radi dalje prodaje. Kako se sumnja, nabavljeno meso je sa Kosova više puta dopremano do preduzeća "AM Trgotrans" gde je pripremano za dalju prodaju. D. G., M. M. i M. S. su, kako se sumnja, obezbeđivali nesmetan transport mesa do preduzeća "Pavlović" tako što su vozaču, za kojim policija intenzivno traga, javljali o kretanju policije na putu od Užica do Ćuprije.
Policija je u hladnjači preduzeća "Pavlović" pronašla oko 31,4 tone mesa, a u hladnjači preduzeća "AM Trgotrans" oko 4,5 tone, čija se ukupna vrednost procenjuje na oko 12,6 miliona dinara.
Kako podseća "Blic", ranije su u Jagodini zaplenjene 23 tone mesa, koje je iz Brazila, preko Kosova i Metohije, zatim Raške, i daljom prodajom trebalo da bude dostavljeno jednom preduzeću u Ćupriji. Meso je uništeno, a uhapšen je Đ. L. (21), odgovorno lice koje se bavilo nabavkom mesa i daljom prodajom. Veterinarska inspekcija je utvrdila da meso, zbog isteka roka trajanja, nije za upotrebu pa je zato uništeno.
"Na određenim pakovanjima uočene su deklaracije objekata iz Brazila. Neka pakovanja još su bila u roku trajanja, a nekima je istekao rok i više od šest meseci", saopšteno je tada iz Uprave za veterinu.
"Najviše mesa u Srbiju se uvozi iz država članica Evropske unije i manje količine iz CEFTA država, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Makedonije. U 2017. godini u Srbiju je uvezeno ukupno 130 pošiljaka ili 681,8 tona rashlađenog ili zamrznutog goveđeg mesa, kao i 27,1 svinjskog, 143 tone ovčjeg i 3,5 tona pilećeg mesa", rečeno je u Upravi za veterinu.
Predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije Goran Papović rekao je da bi bilo dobro da se informacije o otkrivenim firmama, koje se bave švercom mesa, objavljuju javno.
"Često ostajemo uskraćeni za te podatke i javnu osudu nesavesnih trgovaca, a predmeti poput ovog završe na sudu i u postupcima koji dugo traju. Informacije o zaplenama bez podataka ko su počinioci samo uznemiruju javnost i građane i unose sumnju da na tržištu postoji problem, da država i inspekcije ne rade svoj posao, i da nismo sigurni u bezbednost proizvoda koje kupujemo", rekao je Papović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 21
Kaćanka
fk
Orwell Vegan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar