Kako piše portal
Poljoprivrednik, ovo je jedna od najrodnijih godina i kod nas. Profesor Zoran Keserović s Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu procenjuje da će u Srbiji po završetku berbe biti više od 420.000 tona, što je znatno veća proizvodnja u odnosu na 2017. godinu.
Berba je svuda počela ranije i to su možda neki od razloga zbog kojih je ovogodišnja cena jabuke dosta niska. S druge strane hladnjačari su utvrdii otkupnu cenu i ona, u zavisnosti od sorte, iznosi od 22 do 40 evrocenti.
- Moja preporuka proizvođačima je da, ako mogu da skladište jabuku, to i urade, umesto da je odmah prodaju. Imamo podatak da je u Kini zbog izmrzavanja rod smanjen do 30 odsto. Inače, ova zemlja proizvodi više od 50 odsto celokupne svetske proizvodnje. Procena je da će kasnije cena jabuke rasti. U poslednjih 10 godina imali smo najviše cene u Evropi i to se neće ponavljati. Polako ćemo se približavati evropskoj ceni od 30 do nešto više od 40 evrocenti. Cena je veća za crvene sorte - naglašava Keserović za poljoprivrednik. net.
On poručuje proizvođačima i da je neophodno da polako menjaju strukturu sorti i da se opredeljuju za sorte koje ne mogu da se proizvode u Rusiji. To se odnosi, pre svega, na klonove "gale", kao što su "devil" i "fendeka", kao i kasnije sorte "greni smit" i "fudži". I cena jabuke za preradu je niska, ali kako Keserović smatra, proizvođači će na kraju biti zadovoljni.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Cicvara
/
visak jabuka u eu je zbog sankcija rusiji
poljaci su imali kampanju u kojoj su propagirali sto vece koriscenje domacih jabuka
zasto li su onda jabuke u srbiji skupe kada ih ima za uvoz
Srpska posla
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar