Rok koji je dobila istekao je juče, a propisi kojima bi to pitanje trebalo da bude rešeno, spremni su, ali još nisu na dnevnom redu. Roditelji su međutim, nezadovojni, ne samo ignorisanjem države, već i nacrtom zakona.
U zvaničnom odgovoru koje je dnevni list Danas dobio od Saveta Evrope, jasno je navedeno "srpske vlasti nisu dostavile nijednu informaciju do 1. oktobra, iako su bile u obavezi da to urade". Srbija je trebalo da obavesti Savet Evrope šta je uradila na sprovođenju presude kojom je obavezana da do septembra 2015. godine pripremi i usvoji zakon koji bi trebalo da pomogne da se utvrde sve činjenice o sumnjama da je proteklih decenija iz porodilišta u Srbiji nestalo, prema nezvaničnim podacima udruzenja, više hiljada dece.
Nacrt zakona napisan je u roku, ali je izazvao revolt roditelja, jer ne predviđa obavezu države da sprovede istragu. "U zakonu tražimo istragu, znači ključ je istraga koja će dovesti do istraživanja pojedinačnih slučajeva gde se naša deca nalaze", kaže Mirjana Novokmet, iz Beogradske grupe roditelja.
Roditelji kažu da im novčana naknada koju zakon propisuje nije važna, već da traže istinu i dodaju da su svojim istragama došli do sumnjivih činjenica - od toga da deo medicinske dokumentacije nedostaje, do toga da je deo nje falsifikovan.
"Sve majke su se porodile u državnim institucijama i mi očekujemo da državne institucije, a zna se ko je zadužen da sprovede istrage, i da nam država konačno kaže gde se nasa deca nalaze, sta je urađeno s njima, ako su preminula, gde su leševi naše dece, ako su živa, gde se nalaze", dodaje Novokmet.
Zakon o nestalim bebama našao se danas u skupštini, ali samo u formi pitanja poslanice Aleksandre Jerkov, koja je, kako kaže, u poslednja dva saziva Parlamenta 53 puta tražila da se poslanici njime pozabave.
"Zbog čega vi ovde sedite, zbog čega ste se kandidovali za narodne poslanike, da li znate da mi ovaj zakon treba da usvojimo, ne zbog toga što smo u obavezi da ispunjavamo presude Evropskog suda za ljudska prava, već zato što smo u obavezi da radimo za građane Srbije", upitala je Aleksandra Jerkov. Odgovor je dobila odmah – od predsednice parlamenta Maje Gojković, koja tvrdi da je dobila zvanične informacije da će se on naći pred odborom za pravosuđe, što je uslov za stavljanje na dnevni red skupštine, na prvoj narednoj sednici. Da li ove reči znače da će država pribeći pisanju novog zakona u skladu sa zahtevima roditelja, biće poznato sredinom oktobra, kada bi odbor za pravosuđe trebalo da zaseda.
Roditelji obećavaju – neće dozvoliti da država gurne problem pod tepih i inisistiraju na tome da nisu potkupljivi - ne žele novac, već istinu o sudbini svoje dece.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Predragg
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar