Uprkos povećanju penzija, novi propisi dodatna briga za poljoprivredne penzionere

Više od 180.000 poljoprivrednih penzionera u Srbiji prima u proseku 100 evra penzije, odnosno nešto više od 11.000 dinara, a budući da će se, prema izmenama Zakona o PIO, penzije usklađivati prema propisima koji uređuju budžet, za većinu njih glavno je pitanje da li uopšte ima smisla da plaćaju doprinose.
Uprkos povećanju penzija, novi propisi dodatna briga za poljoprivredne penzionere
Foto: Pixabay
Prema izmenama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, poljoprivredne i porodične penzije usklađivaće se na isti način kao i primanja svih ostalih penzionera. Iako je ideja da ukupna primanja svih korisnika budu veća za najmanje pet odsto u odnosu na septembar i oktobar, Zakonom se daje osnov da se penzije uređuju u zavisnosti od stanja u državnoj kasi. Poljoprivredni penzioneri, tako, bez obzira na visinu osnovice po kojoj uplaćuju doprinose nikada unapred neće znati ni kada, a ni za koliko će im biti veća ili manja penzija.
 
"Ne očekujemo smanjivanje broja poljoprivrednih osiguranika, jer je i do sada za tu kategoriju važilo da u najmanjoj meri uplaćuju doprinos za obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje", kažu za Novosti u resornom Ministarstvu.
 
Ekonomisti su saglasni da je povećanje penzija bez unapred utvrđenih pravila nešto što postoji samo u afričkim zemljama. U uređenim zemljama jasno je propisan način usklađivanja penzija i one najčešće prate rast zarada i troškova života. Najprikladniji način bio bi kada bi one rasle brže od rasta cena, a sporije od zarada i usklađivale se jednom godišnje, jer je inflacija niska i stabilna, pišu Novosti. 
 
S obzirom na to da poljoprivrednici spadaju u grupu onih sa najnižim primanjima, njima sleduje i najveće povećanje. Oni koji primaju porodične poljoprivredne penzije, koje su u julu ove godine iznosile 8.166 dinara, trebalo bi nakon izmena Zakona da dobiju 9.252 dinara ili oko 1.080 dinara više.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • --

    03.10.2018 12:40
    --
    Ukiniti poljprivrednike,toliki nameti na jedno seosko domaćinstvo je van pameti,odakle da plaćaju .Neto dohodak po jednom stablu šljive stare 15 godina bio ja 500 dinara.Šta ja prosta reprodukcija?Koja je bila cena šljive i ostalih pp proizvida, seljaci su u dužničkom ropstvu , što bankama , što državi , njima se niko ozbiljno ne bavi.Polako nestaju, sigurno će nestati.KOJI JE SELJAČKI PROIZVOD PROFITABILAN??????????

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija