Poslodavcima isplativije da plaćaju kazne nego da prijavljuju radnike

Na spisku neregistrovanih firmi i poslodavaca kod kojih su zatečeni radnici na crno sada ima 464 poslodavca.
Poslodavcima isplativije da plaćaju kazne nego da prijavljuju radnike
Foto: 021.rs
Tokom prošle i ove godine Inspektorat rada podneo je 4.174 zahteva za pokretanje prekršajnih postupaka protiv poslodavaca, ali povratne informacije o tome koliko je postupaka okončano još uvek nema. Broj podnetih zahteva za prvih osam meseci ove godine drastično je porastao u odnosu na prošlu kada ih je bilo 1.919. 
 
Vršilac dužnosti direktora Inspektorata rada Stevan Đurović izjavio je za Dnevnik da prošlogodišnje kazne izrečene onim poslodavcima koji su procesuirani pokazuju da je njima jeftinije da plate novčane iznose nego da prijave radnike i na taj način zaštite i njih i daju doprinos državi.
 
Naime, niske novčane kazne koje sudovi izriču poslodavcima protiv kojih je Inspekcija rada podnela prekršajnu prijavu ne deluju destimulativno i ne ostvaruju svrhu zbog koje su uvedene.
 
Prošle godine, po tim zahtevima podnetim prema Zakonu o radu, ukupan iznos izrečenih novčanih kazni po rešenjima sudija za prekršaje iznosio je 153 miliona dinara, a odnosi se na 1.337 podnetih zahteva za pokretanje prekršajnih postupaka protiv nesavesnih poslodavaca, što znači da je prosečan iznos izrečene kazne bio 114.470 dinara, što je kako je Đurović ukazao, zaista malo da bi se poslodavac naterao da radi legalno.
 
U oblasti bezbednosti na radu, po zahtevima za pokretanje prekršajnih postupaka, kojih je prošle godine bilo 569, ukupan iznos izrečenih novčanih kazni iznosio je 75.9 miliona dinara, što znači da je prosečan iznos 156.222 dinara. Iznos tih kazni je 2.6 miliona dinara. Dakle, ukupno je prošle godine po svim zahtevima Inspekcije rada u oblasti radnih odnosa i bezbednosti iznos kazni bio 231.5 miliona dinara. 
 
Koliko malim iznosima su kažnjeni oni koji su prekršili radna prava najbolje se može videti ako se uporede kazne predviđene zakonom i izrečene. Zakon predviđa novčane kazne za poslodavca koji angažuje radnika na crno u iznosu od 800.000 do dva miliona dinara.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Goca

    04.10.2018 22:07
    Velike gazde
    Svi vole da budu "velike gazde", ali preko ledja radnika! Ako niste sposobni da radite tako da mozete da zaradite za sve troskove, onda zatvorite svoje firme. Svi bismo mogli da otvorimo nesto svoje pa zaradjivati preko tudje grbace, ali mnogi od nas imaju obraz i ne zele da rade na taj nacin. I uvek je za gramzivost poslodavca kriv neko drugi!!! Sve i da se smanje obaveze prema zaposlenima, uvek je najveci broj onih koji ce radije trpati u svoje dzepove nego u drzavnu kasu!!!
  • Hm

    04.10.2018 20:52
    Ovo je znak da državi nije prioritet regulacija. Ne zaboravimo, vlast je postala vlast pomoću svih koji su ilegalno gradili i dobili oprost.
  • srdjan

    04.10.2018 18:51
    Dok god su doprinosi 65%,dok god ljudi ne vide da sa tim parama sto odu u budzet se dobija adekvatna kompenzacija od strane drzavnih organa(zdravstva,pravosudja,policije....)poslodavci nece prijavljiti radnike ili radnici nece hteti da budu prijavljeni jer vec rade na crno na vise mesta,kod kuce,imaju pomoc sa biroa,popuste na komunalije itd....Ukratko smanjite opterecenja,prestanite da kradete drzavni budzet i sve u redu.Direktni krivci su drzavni organi i politicari koji presipaju iz supljeg u prazno,ne prave ispravne rezove vec trpaju u svoje dzepove a mi posle da vracamo njihove dugove.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija