Đorđević: Ministarstvo za rad sve čini u korist majki

Predstavnici Svetske banke sastali su se danas u razgovoru sa ministrom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoranom Đorđevićem pohvalili neke od izmena i dopuna Zakona o finansijskoj podršci porodici s decom i dali preporuke da se nastavi proširenje programa usmerenih ka siromašnima.
Đorđević: Ministarstvo za rad sve čini u korist majki
Foto: 021.rs
Kako je saopštilo ministarstvo, delegacija Svetske banke je dala preporuke za bolje funkcionisanje sistema socijalne zaštite, uključujući i nastavak proširenja programa usmerenih ka siromašnima, novčane socijalne pomoći i dečijeg dodatka.
 
Đorđević je istakao da sve što čini njegovo ministarstvo "radi u korist majki".
 
"Želimo da majke u Srbiji znaju da sve što radimo, pogotovo kada su pitanju izmene i dopune Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom, radimo u korist majki, ali u skladu sa mogućnostima države. Ono što je bitno je da građani znaju da je roditeljski dodatak podsticaj koji daje država, kako bi poboljšala demografsku sliku Srbije i pomogla svim porodicama, a dečiji dodatak predstavlja stečeno pravo", rekao je Đorđević.
 
Delegacija Svetske banke analizirala je kako funkcionišu davanja koja se obezbeđuju iz budžeta resornog ministarstva za različite kategorije građana, a kako se navodi u saopštenju pohvalili su rad Nacionalne službe za zapošljavanje i programe prekvalifikacija i dokvalifikacija građana, ali i rad PIO fonda, CROSO-a i Poreske uprave.
 
Govoreći o budućim planovima ministarstva, Đorđević je istakao da će izrada socijalnih karata sprečiti svaki vid zloupotrebe socijalih davanja, jer će se davanja isplaćivati po automatizmu i bez nepotrebne administracije.
 
"Uvođenje socijalnih karata, doneće korist za budućnost, za našu zemlju i za naše građane. Biće izrađene po uzoru na Dansku, čiji se model pokazao kao najbolji u svetu", istakao je Đorđević.
 
On je napomenuo i da je predlog da izmena i dopuna Zakona o socijalnoj zaštiti bude urađena na osnovu primera SAD-a, kojim bi se uvelo postepeno ukidanje socijalne pomoći prilikom zapošljavanja, a ne odjednom, što bi stimulisalo građane da rade.
 
Komentarišući uvedene prekvalifikacije i dokvalifikacije zaposlenih i nezaposlenih građana kako bi napredovali u svojoj karijeri, ministar je objasnio da je to način da dobiju priliku da rade ono što vole i tako ostvare i bolje zarade, sa ciljem sprečavanja odlaska mladih iz zemlje.
 
Kada je u pitanju briga o korisnicima usluga socijalne zaštite, Đorđević je naveo da će se u narednom periodu raditi i rekonstrukcija Centara za socijalni rad, koja podrazumeva da se centri podele u kategorije, kako bi se bolje utvrdilo šta je potrebno svakom od njih za bolji i efikasniji rad.
 
Naglasio je i da će se na osnovu broja korisnika socijalnih ustanova, određivati i broj zaposlenih stručnih lica, kao i smeštajnih kapaciteta.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Svetlana NS

    08.10.2018 15:56
    Grešni amater
    Ministre, doneće ti Deda Mraz za Novu godinu šut paket. Iako nećeš ostati na ulici, pravda će bar donekle biti zadovoljena jer si totalni diletant u ministrovanju. Nemoj se više upinjati da dokazuješ svoje znanje i stručnost jer ih nemaš.
  • Mad Hatter

    08.10.2018 14:05
    Pitanje Dana
    Kada su nakon potpisivanja Kumanovskog sporazuma 1999. godine srpska javna preduzeća izmeštena iz Prištine, većina tih preduzeća je ostala bez osnovne infrastructure zbog koje su i osnovana. Ta preduzeća su međutim nastavila da postoje na papiru kako bi se očuvao privid da srpske institucije funkcionišu na celom Kosovu.
    Dve decenije kasnije ova preduzeća nisu ugašena, naprotiv – direktno ili indirektno se iz budžeta Srbije i dalje izdvaja novac za tekuće obaveze, uključujući plate radnicima od kojih neki ni ne žive više na Kosovu.

    Ministre, kako to da se ima para za institucije na Kosovu a nema se za trudnice i obolelu decu?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija