Neophodna veća ulaganja u prečišćavanje otpadnih voda

Srbija je trenutno među ekološki najzagađenijim zemljama u Evropi, što ugrožava zdravlje stanovništva, skraćuje prosečan životni vek, pogoršava kvalitet života i utiče na neravnomeran regionalni razvoj – objavio je nedavno Fiskalni savet savet Republike Srbije.
Neophodna veća ulaganja u prečišćavanje otpadnih voda
Foto: Pixabay
Budžet za 2019. treba da predvidi mnogo veća sredstva za investicije u zaštitu životne sredine, smatraju u Savetu. Ovakav stav ruši nekada rasprostranjenu predstavu o Srbiji kao ekološki nezagađenoj zemlji, bogatoj zelenim poljima, rekama i jezerima. Prečišćavanje vode posebno je izražen problem.
 
Prema podacima Ministarstva zaštite životne sredine, od oko 3,5 miliona stanovnika priključenih na kanalizaciju samo oko 4,3 odsto ima potpuno zadovoljavajući tretman otpadnih voda, a još 9,7 odsto ima neki nivo prečišćavanja, ali koji nije zadovoljavajući. Državni sekretar u Ministarstvu zaštite životne sredine Ivan Karić ističe za Danas da industrijske pogone karakteriše nizak nivo izgrađenosti postrojenja za predtretman industrijskih otpadnih voda pre njihovog puštanja u gradsku kanalizaciju, ili je njihov rad neefikasan, što ugrožava i funkcionisanje postojećih postrojenja za prečišćavanje naselja, kao i živi svet u vodi i priobalju.
 
"Većina postojećeg tretmana komunalnih otpadnih voda ne odgovara potrebama, odnosno postrojenja su prevaziđena i po kapacitetu i po tehnologiji prečišćavanja", ističe Karić i dodaje da je zbog nepovoljne ekonomske situacije u zemlji mnogo pogona prestalo da radi ili je promenilo delatnost, tako da su njihova postrojenja zapuštena ili ne odgovaraju stvarnim potrebama.
 
"S obzirom na restriktivan budžet i izdvajanje nedovoljnih sredstava za monitoring voda, nemoguće je pratiti sva vodna tela svake godine", ističe Karić.
 
Zvezdan Kalmar iz Centra za ekologiju i održiv razvoj kaže za Danas da se samo oko pet do 10 procenata vode koja se koristi u domaćinstvima u Srbiji, delimično prečisti, dok preko 60 odsto građana nema pristup kanalizaciji. Kako tvrdi do ovih podataka CEKOR je došao analizama koje su kroz projekte rađene od 2003. godine i opšte studije otpadnih voda koje je finansirao CARDS program EU, a podaci se mogu naći i kroz nacionalnu statistiku.
 
"U Srbiji je trenutno 3,9 miliona građana priključeno na kanalizaciju, što je oko 55 procenata populacije. Od 39 postrojenja za prečišćavanje komunalnih otpadnih voda dvadesetak je u funkciji, a u skladu sa standardima EU radi samo pet ili šest. Jedino je postrojenje u Subotici u stanju da vrši i uklanjanje nutrijenata (jedinjenja azota i fosfora) do potrebnog nivoa. Srbija ne vrši monitoring i praktično nije izmereno koliko kubika otpadnih voda produkujemo a koliko prečistimo, to su sve okvirne procene. Znači niti gradovi u Srbiji, 90 procenata, ni industrijska postrojenja i fabrike (čast izuzecima) ne prečišćavaju svoje otpadne vode", tvrdi Kalmar.
 
Zbog toga što smo potpuno zanemarili ovu oblast Srbija će u narednom periodu morati da uloži značajne napore i sredstva. Do 2041. godine moraće da izgradi 320 postrojenja za preradu otpadnih voda, smatra Kalmar. Takođe smatra da postoji veliki problem sa postrojenjima koja su u državnom vlasništvu, i postrojenjima koja su prestala da rade pa ih treba zatvoriti i te lokacije očistiti.
 
Komentarišući analizu Fiskalnog saveta Republike Srbije, koju je savet objavio je na svom sajtu, u kojoj se navodi da je "Srbija trenutno među ekološki najzagađenijim zemljama u Evropi", Klamar ističe da je fundamentalni problem zaštite životne sredine u Srbiji to što se razvoj posmatra kao isključivo profitno orijentisanu aktivnost. Fiskalni savet ocenjuje da bi javne finansije morale odmah da se suoče sa ovim problemom, odnosno da bi budžet za 2019. trebalo da predvidi mnogo veća sredstva za investicije u zaštitu životne sredine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Glas iz kanalizacije

    09.10.2018 10:02
    Projekti, monitorinzi, mrtvo slovo na papiru i posao za naučnike. A problem prečistača kanalizacije u npr. Novom sadu se "rešava" već više decenija. Očito nerešiv problem za Novi Sad. Kažu - nema para, te lepo problem stave ad akta. Veliki Bački kanal - nerešiv problem. To što se ljudi tamo muče i poboljevaju - pa šta da se radi, takva im sudbina. Kod nas u kvartu npr. ne mogu stanari da se dogovore ni oko kolske kapije i čišćenja dvorišta, obavezno se posvađaju na sastanku. Deca se kao rezultat igraju u đubretu, a noću urlaju, neuspešno skrećući pažnju odraslima, tupim i nezadovoljnim stanjem oko sebe i u sebi. Dovoljno je jednom videti skupštinu Srbije pa shvatiti razlog lošeg stanja na svim nivoima - ljudima je ovde cilj da budu glavni i u pravu, umesto da se međusobno uvažavaju, dogovore i reše problem. Dok je tako, bolje biti neće, jer siromaštvo je upravo posledica takvog mentalnog sklopa građana Srbije.
  • Micika

    09.10.2018 00:23
    Stedimo budzet!
    Sta ce nama ekologija koja zadovoljava standarde eu. Daj svi da pocrkavamo od kancera, samim tim nema potrebe za nova postrojenja. Konacni rezultat: svi zadovoljni
  • Ekolog

    08.10.2018 22:29
    Fekalije moje bakterije roje
    Mi volimo da nas vode majmuni, zivimo na smetlistu i plivamo u fekalijama. Nema potrebe da se menjamo sada, kad nam je najbolje, najace, najbrze.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija