Đorđević je na Ekonomskom samitu Srbije rekao novinarima na pitanje dokle se stiglo sa izradom socijalnih karata, da je taj proces podeljene u tri faze.
"Tender je završen, želimo da sve baze podataka koje ima ministarstvo stavimo u jednu bazu i da na jednom mestu imamo sve objedinjeno. Da napravimo aplikaciju koja će da ukrsti te naše podatke. To će biti prvi put da neka državna institucija, Ministarstvo rada, to implementira u Državnom data centru", rekao je Đorđević.
Naveo je da bi to trebalo da se završi krajem maja ili početkom juna, do kada bi trebalo da bude usvojen Zakon o socijalnim kartama.
"Treća faza bi trebalo da krene početkom 2020. godine. To je onaj korak koji radimo zajedno sa Danskom, da primenimo alate za ukrštanje podataka i dobijanje informacija koje će nama u ministarstvu dati mogućnost da finansijsku pomoć dajemo automatski, bez administracije i papirologije". Đorđević je rekao i da su sadašnje procedure za dobijanje pomoći komplikovane i da oduzimaju dosta vremena.
"Kada budemo sve to uveli, građani će dobijati pomoć po automatizmu, ali će je tako i gubiti ako se steknu uslovi da više nemaju pravo na to", naveo je ministar.
Izrada socijalnih karata vrlo je osetljiva stvar, objasnio je, pre svega zbog zaštite podataka o ličnosti, a s obzirom na to da će se svi podaci o svakom građaninu nalaziti na jednom mestu.
Ministarstvo će u svemu tome poštovati Zakon o tajnosti podataka o ličnosti, poručio je. "Ipak, neće moći bilo ko, čak ni ministar rada da pristupa svim tim podacima, već će ministarstvo samo dobijati ukrštene podatke koji će nama davati elemente da donosimo razne odluke - da li će nekome biti manja ili veća socijalna pomoć i da li će neko dobijati pravo na neku pomoći iz drugih zakona, da li postoji zloupotreba, da li postoje povezana lica i slično. Sve to je sada teško dokazivo. Mi trenutno ne možemo da izvršimo kontrolu svega", rekao je ministar.
Kako je naveo, zahvaljujući socijalnim kartama pomoć će biti podeljena na pravičan način i će sve biti transparentno.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar