Roditelji sve češće pred sudom zbog bežanja sa časova

Najviše prekršajnih prijava protiv roditelja dece koja beže sa časova ove godine su podnele škole u Nišu, Beogradu, Pančevu i Malom Iđošu.
Roditelji sve češće pred sudom zbog bežanja sa časova
Foto: 021.rs
U Malom Iđošu, koji ima samo tri škole, i to osnovne, podnete su subotičkom prekršajnom sudu čak 42 prijave, saznaju "Novosti". Poređenja radi, u Beogradu je podneta 41 i već su donete četiri pravosnažne presude. Četvoro roditelja osuđeno je na minimalnu kaznu od po 5.000 dinara, a maksimalan iznos je 100.000 dinara. 
 
Na stotine majki i očeva širom zemlje dobilo je pozive sudija za prekršaje jer se njihovi naslednici ne pojavljuju u učionicama. Apsolutni rekorder je Niš, gde se vodi 110 postupaka pred sudom na tu temu.
 
Situacija se zaoštrila od kada je novi Zakon o obrazovanju obavezao škole da od 1. septembra pišu prijave protiv roditelja zbog izostanaka dece sa nastave. Do ove školske godine, time se bavila prosvetna inspekcija, a sada samo kontrolišu škole da li redovno prijavljuju đake i roditelje sudovima.
 
"Inspekcije su godinama podnosile prijave, međutim, broj osuda protiv roditelja bio je mali, jer smo teško dolazili do okrivljenih. Često su u pitanju romske porodice koje menjaju adrese, pa poziv za sud ne može da im bude uručen. Postupci se privremeno prekidaju, a vremenom i zastare", navodi predsednik beogradskog Prekršajnog suda Milan Marinović i dodaje da su najčešće kazne bile opomene, ali da je bilo i novčanih kazni.
 
Kako dodaje, osnovne i srednje škole dužne su da pokrenu prekršajni postupak kada je reč o neopravdanim izostancima. Mnoge srednje škole, međutim, to ne čine, budući da je samo osnovna škola obavezna.
 
Zakon je predvideo sankcije i za uprave škola koje ne rade svoj posao - od 100.000 do milion dinara.
 
U školama u Pančevu, koje je jedan od gradova gde ima najviše prekršajnih prijava, kažu, međutim, da deca ne izostaju sa časova ništa više nego u drugim gradovima.
 
"Pančevci su među prvima počeli da primenjuju zakon, pa ispada da u našem gradu ima najviše dece sa neopravdanim časovima. Sigurna sam da nije tako", kaže direktorka pančevačke Tehničke škole "23. maj" Nataša Zečević.
 
Tvrdi da u njenoj školi nema problema sa prevelikim brojem neopravdanih časova, te da to rešavaju razgovorima, edukacijom i saradnjom sa roditeljima.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • IvicabezMarice

    24.10.2018 17:35
    @Milos
    Vaspitavam, vaspitavam, zato I nema mnogo ne opravdanih, osim kada misli da je u pravu naspram profesorovog misljenja :)
    Mislim da je ovde gomila ludaka zauzela pozicije donosioca zakona
  • Milos

    24.10.2018 15:46
    @IvicabezMarice
    @IvicabezMarice, tebi je posao da vaspitas to dete tako da ne bezi sa casova :)
  • IvicabezMarice

    24.10.2018 13:04
    Budalastine, kao da zivimo na zapadu.Kako ja da znam da li mi je dete u skoli ili ne kada radim po 12h dnevno. Zar je lakse puniti budzet drzavi nego pozivati roditelje na telefon I prijaviti izostanke. Budalastine.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija