Od bolesti izazvanih lošim kvalitetom vazduha, po podacima Svetske zdravstvene organizacije, u Srbiji godišnje umre 6.000 ljudi. Naročito u gradovima Srbije, kvalitet vazduha nije zadovoljavajući, dok su najveći zagađivači rudnici i termoelektrane na ugalj.
Radna grupa Ministarstva ima zadatak da identifikuje mesta ugrožena zagađenošću vazduha većom od dozvoljene, da utvrdi uzroke i predloži mere za smanjenje zagađenja, rekao je ministar zaštite životne sredine Goran Trivan. On je novinarima pred sastanak te radne grupe kazao da je potrebno da se unapredi saradnja s elektroprivredom, da se promeni gorivo u postrojenjima, kao i da se građanima objasni šta svako može da učini za bolji vazduh.
"Važnu ulogu imaju i lokalne samouprave i zato ćemo da im pomognemo u gašenju kotlarnica i povezivanju na gradske toplovode. Moraćemo da vodimo računa o tome kakve automobile vozimo i kako se obavljaju tehnički pregledi, kao i kolika je emisija štetnih gasova iz svakog pojedinačnog automobila", naveo je ministar.
Prema njegovim rečima, Evropska unija će finansirati projekte za smanjenje aerozagađenja, ali neophodno je i da mreža za nadzor koji sprovodi Agencija Srbije za zaštitu životne sredine bude povećana.
Direktor Agencije za zaštitu životne sredine, Filip Radović kazao je da je zimi najveće prekoračenje zagađenja u Beogradu, Užicu, Novom Sadu i Kosjeriću. Najugroženiji su gradovi gde je gustina stanovništva največa i čiji je geografski položaj nepovoljan.
"Uticaj industrije i saobraćaja na zagađenje vazduha je veliki. Sve to ćemo analizirati kako bismo napravili sistemsko rešenje za smanjenje aerozagađenja u Srbiji", rekao je Radović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
Logi
dr
@Biciklista
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar