Advokatska komora Beograda podnela je ovakvu inicijativu Ministarstvu pravde, a da za to postoji raspoloženje vlasti pokazuje pilot-projekat koji je već pokrenut u tri suda - Prvom osnovnom u Beogradu, Osnovnom u Zrenjaninu i Višem u Kragujevcu, pišu Novosti.
Deset tužilaštava je podnelo zahtev za testiranje, a 25 sudova pokazalo je zainteresovanost.
Kako objašnjavaju u AKB, snimanje bi drastično ubrzalo efikasnost sudskih postupaka.
"Zakon propisuje sačinjavanje zapisnika u koji se unosi samo bitna sadržina datih iskaza, a to u obliku propovedanja, što podrazumeva pravo suda da prepričava iskaze na način kako ih je razumeo. Ovo pravo se u praksi često zloupotrebljava, pa se prilikom parafraziranja iskaza gube važni detalji. U takvim situacijama nastaje rasprava između suda, stranaka i svedoka oko toga da li je svedok nešto rekao ili nije, što oduzima više vremena nego da je svedok neposredno izdiktirao odgovor", kaže Jugoslav Tintor, predsednik Advokatske komore Beograda.
Stranke često imaju primedbe ne samo na netačno unošenje njihovih reči, već i na način unošenja same primedbe, što dovodi do apsurdnih situacija. Advokati pak smatraju da pravilo po kom se pitanja unose u zapisnik samo kada je neophodno da se razume odgovor u krivičnom postupku, obesmišljava unakrsno ispitivanje. Kada se sve sabere, unošenje iskaza i primedaba traje mnogo duže nego iznošenje samog iskaza.
"Rešenje je uvođenje tonskog snimanja korišćenjem specijalnog softvera i posebne programske aplikacije koja tonski zapis transferiše u pisani tekst. Uštede su oko 70 odsto, a suđenje koje traje tri meseca skratilo bi se na mesec dana", kaže Tintor i dodaje da bi se obaveznim snimanjem uspostavio i red u sudnici i omogućilo sankcionisanje svake zloupotrebe procesnih prava, jer bi se i stranke i sud uzdržavali od ekscesa.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 8
1 od 100 hiljada oče
Nema izgovora
Sudske takse u parnici su ogromne, za slučaj da stranke ne plate ,naplaćuju privatni izvršitelji. Samo u jednoj parnici plaća se taksa na tužbu, taksa na odgovor na tužbu, taksa na žalbu, taksa na odluku drugostepenog suda, taksa na reviziju i naravno taksa na svaku kopiju zapisnika po stranici! Saberite, nije malo.
U krivici tužilaštva ostvaruju velike prihode na osnovu oportuniteta, a sudovi izriču velike novčane kazne i obavezuju osudjene da na račune sudova plate sve troškove svoje odbrane uključujući i veštake i advokate branioce po službenoj dužnosti, koje sud isplaćuje par godina nakon pravosnažno okončanog postupka bez kamate.
Tako da nema izgovora.Sudovi i tužilaštva imaju novca. Stranke u parnici i okrivljeni u krivici plaćaju itekako! Pravda za siromašne je odavno luksuz u ovoj zemlji.
Sve zvučne i druge zapise sa sudjenja sudovi treba i da čuvaju i da arhiviraju!
ns ja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar