U međuvremenu, mnoge porodice izrazile su želju da usvoje napuštenog dečaka.
Nema novih informacija o tome ko su biološki roditelji, ali je dete dobro i zdravo. Centar za socijalni rad u Čajetini je preuzeo brigu o detetu i oni će, ukoliko se roditelji ne predomisle i ne pojave, dečaku odabrati ime i u zakonskom roku upisati ga u matičnu knjigu rođenih.
U Centru za socijalni rad neprekidno primaju pozive građana koji se interesuju kako bi mogli da usvoje dete, ali, kako kažu, za to postoji striktna procedura. "Dete ne može da ide na usvojenje dok situacija ne bude potpuno čista i dok biološki roditelji ne daju saglasnost. Ukoliko se roditelji ne pronađu, Centar za socijalni rad koji je nadležan treba da upiše dete u knjigu rođenja, dâ mu ime i odluči šta je u najboljem interesu deteta: usvojenje, hraniteljska porodica ili nešto treće", objašnjava načelnik sektora za brigu o deci i porodici Dragan Vulević.
Iako mnogi građani veruju da je procedura usvojenja duga i komplikovana, u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja kažu da je ona samo primerena ozbiljnosti brige o detetu.
"Mora da se prođe procedura utvrđivanja opšte podobnosti, ali ona ne traje duže od mesec i po dana. Mi vodimo jedinstveni registar dece koja su podobna za usvojenje i trenutno ih je 240 od kojih za njih 70 u roku od godinu dana nismo mogli da nađemo usvojitelje. Zbog toga apelujem na sve građane koji imaju želju da usvoje dete, ali ne konkretno dete, da se jave centrima za socijalni rad, prođu proceduru utvrđivanja opšte podobnosti i uđu u proces za usvojenje", rekao je RTS Dragan Vulević.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Deks
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar