Država odugovlači vraćanje imovine

Iako je krajem prošle godine Vlada usvojila akcioni plan koji predviđa donošenje Zakona o restituciji, 140.000 porodica u Srbiji i dalje čeka na povraćaj nacionalizovane imovine.
Iako je krajem prošle godine Vlada usvojila akcioni plan koji predviđa donošenje Zakona o restituciji, 140.000 porodica u Srbiji i dalje čeka na povraćaj nacionalizovane imovine.

Zakon, prema novom planu, neće biti usvojen do polovine ove godine, a do jula neće biti započeta ni javna rasprava o predloženim rešenjima. Predstavnici Mreže za restituciju predali su Vladi podatke o državnoj imovini za koju tvrde da je namerno prikrivena u odgovorima na Upitnik Evropske komisije.

Gostujući u Dnevniku RTS-a Mile Antić iz Mreže za restituciju rekao je da se radi o zvaničnim državnim podacima koju su proverljivi i pouzdani i koji su objavljeni u službenim glasilima Republike Srbije. Međutim, predstavnici vlasti, prema njegovim rečima, iz nepoznatih razloga sa tim podacima ne izlaze često u javnost, čak su bili sakriveni i u Upitniku.

"Ako pogledate da se pored svih pritisaka u protekle dve godine primenjuje Zakon o restitruciji imovine crkvama i verskim zajednicama i da je po tom zakonu vraćeno preko 40 odsto zemljišta u naturi, koje traže sve crkve i verske zajednice, to pokazuje da je naturalna restitucija lako sporvodiva, bez ikakvih finansijskih troškova", rekao je Antić.

Antić tvrdi da je to potpuno suprotno od onoga što govore neki predstavnici Ministarstva finansija koji pokušavaju da odugovlače čitav proces. Poruka državnih organa je da se čeka  odluka i mišljenje Ustavnog suda o tom zakonu. Nametanje čekanja kao izgovora odluke Ustavnog suda, kako kaže Antić, predstavlja svojevrsni pritisak na Ustavni sud.

"Ustavni sud neće podleći tim pritiscima, jer je odlučivao o sličnim stvarima i ustanovio da je suvereno pravo zakonodoavca, Skupštine Srbije, da li će jednim ili sa više propisa vratiti imovinu građanima", kaže Antić.

Govoreći o imovini, Antić je rekao da 97 odsto onoga što građani potražuju predstavlja zemljište. "Važno je da javnost i predstavnici Evropske komisije i članovi Vlade znaju da sve ono što građani potražuju, tih 140.000 porodica, danas predstavlja manje od četiri odsto današnjeg državnog šumskog zemljišta, ili manje od četiri odsto današnjeg državnog građevinskog zemljišta na teritoriji Beograda ili negde od polovine obradivog poljoprivrednog zemljišta koje Srbija ima u svom vlasništvu i može da vrati", naveo je Antić.

Mreža za restituciju biće proaktivna i već sutra će poslaničkim grupama, poslanicima, Vladi, poslati predloge amandmana kojima će zatražiti da ono građevinsko i poljoprivredno zemljište, koje je prijavljeno prema Zakonu o prijavljivanju, bude izuzeto od zahteva za konverziju koji bi se mogli podneti po Zakonu o planiranju i izgradnji.
  • 22.02.2011 12:48
    hehe.. sto volem PRVI APRIL tada se bas nasmejem, al neka,objavite ovo i sve ostalo na prvi april, onda se tacno sve potvrdi
  • novosađanka

    20.02.2011 18:12
    interes
    Da su vraćali zemljište, onda ne bi tajkuni mogli pokupovati hiljade hektara po Vojvodini, niti steći svojinu na zemljištima uz upropaštene fabrike, kombinate,građevinsko, luke...
    Godinama se privatizuje i to kome, imovina koja ima žive naslednike-vlasnike i nikom ništa! A hoće u EU!?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Vučević: Marinika Tepić opet halucinira

Premijer Miloš Vučević reagovao je na otvoreno pismo poslanice SSP Marinike Tepić upućeno Aleksandru Vučiću u kojem je iznela tvrdnje o "povezanosti vlasti sa kriminalom u Novom Sadu".

IZAZOV: Pronađite Tomu Monu!

Bivši ministar građevinarstva Tomislav Momirović kao da je u zemlju propao otkad se dogodila tragedija na Železničkoj stanici u Novom Sadu, u kojoj je nastradalo 14 ljudi.