Tim rečima je za
"Danas" prokomentarisao odluku Vrhovnog kasacionog suda da ukine pravnosnažnu presudu kojom je utvrđeno da NIN, Ćulibrk kao glavni i odgovorni urednik, te Sandra Petrušić kao autorka teksta "Stefanović, glavni fantom Savamale" nisu povredili čast i ugled ministra policije Nebojše Stefanovića.
Ćulibrk je dodao da će nastaviti da se bore i da je samo pitanje vremena kada će pobediti.
Obrazlažući odluku, veće Vrhovnog kasacionog suda je navelo da, iako su "prava ličnosti političara i javnih funkcionera suženija nego istovrsna prava drugih lica" ipak je i "sloboda izražavanja ograničena i kada su oni predmet izveštavanja i kritike njihovim pravom na čast i ugled".
Kako stoji u presudi, pravo na čast i ugled pripada svim građanima, pa shodno tome zaštita prava na čast i ugled obuhvata i političare, čak i kad ne postupaju u privatnom svojstvu. Međutim, dodaje se, u tim slučajevima moraju se uslovi za zaštitu odmeriti sa interesima društva na otvorenu diskusiju o političkim stvarima. Prema mišljenju veća Vrhovnog kasacionog suda, Apelacioni sud to nije učinio.
Podsetimo da su prvostepenom Višeg suda u Beogradu Sandra Petrušić, Milan Ćulibrk i "NIN" bili su obavezani da zbog povrede časti i ugleda solidarno isplate Stefanoviću 300.000 dinara sa zakonskom zateznom kamatom, kao i da presudu objave u prvom sledećem izdanju NIN-a.
Apelacioni sud u Beogradu preinačio je ovu presudu i odbio Stefanovićev zahtev za isplatu odštete. Istom odlukom Stefanović je bio obavezan da Sandri Petrušić i Milanu Ćulibrku isplati 89.700 dinara za troškove postupka. Međutim, tu odluku je sada ukinuo Vrhovni kasacioni sud.
Medijska koalicija: Odluka Vrhovnog kasacionog suda - veoma zabrinjavajuća
Medijska koalicija ocenjuje da je odluka Vrhovnog kasacionog suda veoma zabrinjavajuća i da je donesena pod političkim pritiskom.
"Ukidanjem jedne od retkih hrabrih, dobro argumentovanih i na pravu zasnovanih presuda po tužbi predstavnika vlasti protiv nezavisnih medija, koju je doneo Apelacioni sud u Beogradu – VKS je poslao poruku nižim sudovima da ne treba raditi u skladu sa zakonima ove zemlje i praksom Evropskog suda za ljudska prava već u skladu sa interesima vlasti", navodi Koalicija.
Medijska koalicija se ipak nada da će, u ponovljenom postupku, Apelacioni sud u Beogradu ostati dosledan pravilnom tumačenju prakse Evropskog suda za ljudska prava koja nedvosmisleno govori o tome da su granice slobode izražavanja mnogo šire u odnosu na političare i nosioce javnih funkcija.
Podsećaju da i Zakon o javnom informisanju i medijima navodi da je "izabran, postavljen, odnosno imenovan nosilac javne i političke funkcije dužan da trpi iznošenje kritičkih mišljenja, koja se odnose na rezultate njegovog rada, odnosno politiku koju sprovodi, a u vezi je sa obavljanjem njegove funkcije bez obzira na to da li se oseća lično povređenim iznošenjem tih mišljenja".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 4
Gordana
Radsa
Milo
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar