Sindikat zahteva jednako procentualno povećanje plata svima u zdravstvu

Sindikat zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Srbije uputio je zahtev Vladi za jednako procentualno povećanje plata svim zaposlenima u toj delatnosti.
Sindikat zahteva jednako procentualno povećanje plata svima u zdravstvu
Foto: Pixabay
U zahtevu se navodi da je najava nejednakog procentualnog povećanja samo zaposlenima u zdravstvu uznemirila zaposlene.
 
"Ovakvo uputstvo na osnovu kojeg se priprema predlog finansijskog plana za narednu godinu predstavlja opasan presedan koji se sprovodi isključivo za delatnost zdravstva. Za sve ostale delove javnog sektora predviđeno je jednako povećanje plata svim zaposlenima u određenoj delatnosti", navodi se u pismu Sindikata.
 
Sindikat izražava zabrinutost zbog predloženog povećanja od sedam odsto za deo zaposlenih među kojima su i oni sa najnižim primanjima. Tako će administrativni radnici imati platu koja je simbolično veća od minimalne zarade, a vozači sanitetskog vozila i hitne medicinske pomoći samo 48 dinara veća primanja od minimalca.
 
Kao problematično navodi se i to što se u uputstvu za pripremu budžeta za 2019. ne navodi koliko će biti povećanje plata farmaceutima, farmaceutskim tehničarima, zdravstvenim saradnicima, fizioterapeutima, radiološkim tehničarima i stomatološkim sestrama, pa se Sindikat pita kakva je sudbina tih radnika.
 
"U slučaju da povećanje plate bude na način kako je to predloženo, poslovi u zdravstvu biće manje plaćeni od istih poslova u drugim delatnostima u javnom sektoru. Da li se na ovakav način uvodi red u javni sektor? Procentualno povećanje plata svim zaposlenima ne sme biti manje od procentualnog povećanja minimalne zarade (8,6%). U suprotnom, dodatno će se narušiti odnos između plata, što će dovesti do još većeg nezadovoljstva zaposlenih", piše u zahtevu Sindikata.
 
Sindikat očekuje da će predstavnici Vlade i Ministarstva finansija zakazati sastanak nakon dobijanja ovog zahteva kako bi se otklonile nepravde. U suprotnom, najavljuju organizovanje protesta i štrajka.
 
Podsetimo, Ministarstvo finansija najavilo je da će se plate u javnom sektoru naredne godine isplaćivati uvećane za sedam do 12 odsto, a pre Sindikata zdravstvenih radnika, svoje nezadovoljstvo iskazali su i prosvetni radnici i pripadnici vojske.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • hm

    10.11.2018 09:22
    Istina je da neka administrativka u bolnici ne bi trebalo da prima manju platu nego ista takva u nekoj obicnoj firmi. S druge strane, poenta je da se podignu plate ljudima koji lece - lekarima i sestrama, jer oni su ti koji su najvise osteceni u sadasnjem nepravednom sistemu i zbog toga odlaze masovno. Nije u redu da neka sekretarica ima isto kao medicinska sestra jer su obe zavrsile srednju skolu. I na kraju, ne cudi ovaj zahtev sindikalaca, jer oni su partijski ljudi, kao i sav nemediciniski kadar napriman preko svake mere u zdravstvene ustanove.
  • Bns

    10.11.2018 09:07
    Gospodo iz sindikata
    Di ste gospodo iz sindikata kada treba zaštititi prava zaposlenih u privatnom sektoru?
    Upravo sam išla do laboratorije. Subota je. Devojka, laborant, radi kao da je utorak (ili bilo koji radni dan). Radiće i u ponedeljak na državni praznik, crveno slovo ove države (gospoda iz sindikata sigurno na državni praznik negde roštiljaju i češkaju se). Poslodavac ju šeta od Bečeja, preko Temerina do Novog Sada. Za platu ne veću od 35 - 40 crvenih.
    I sama sam zdravstveni radnik. Radim u privatnoj apoteci. Tehničar sam. Onaj koji pacijente dočekuje sa osmehom, lepom rečju i dužnom pažnjom. Osim rada sa pacijentima, radim sve, ali bukvalno sve ostalo kao i farmaceuti. Naravno, za značajno manju platu od farmaceuta. Imam porodicu, dva deteta vrtićkog uzasta. Radim vikendima, slobodno umesto nedelje, dobijem utorak ili ponedeljak. Jedan dan nedeljno. Poslodavac je sebe obezbedio skrativši mi radni dan na 7 sati. Svejedno, mesečno mi ukrade 15-ak sati. Godišnje ceo mesec. Svako malo šeta sve zaposlene od jedne do druge apoteke. O platama nam je zabranjeno da razgovaramo (to stoji u ugovoru). Svejedno, kao dete komunizma ja mogu reci da mi je plata 40 000 din. Pola od toga dam lekarima kad decu vodam po istima, a drugu polovinu dam na režije. A šta da jedemo? Čime da platimo kiriju (ili ratu kredita, svejedno)?
    Oni u Skupštini i sindikatima, umesto da zakonima zaštite mnoštvo nas, sede, bleje, reaguju na zvonce. Ili nas zamlaćuju kao sad sa ovom pričom.
    Kapitalisti, udrite! Slobodan je teren

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Kako (ni)je Vučević podneo ostavku

Prošlo je nedelju dana od ostavke Miloša Vučevića na televiziji, međutim, sednica Narodne Skupštine na kojoj bi ostavka trebalo da bude konstovana još nije održana.