Rešeno između 70 i 100 predmeta akreditacije studijskih programa i fakulteta

Kada je pre dva meseca počela da radi, Komisiju za akreditaciju i proveru kvaliteta (KAPK) sačekalo je oko 300 predmeta za akreditaciju postojećih i novih studijskih programa i visokoškolskih ustanova, a do sada je pozitivno rešeno između 70 i 100 predmeta.
Rešeno između 70 i 100 predmeta akreditacije studijskih programa i fakulteta
Foto: Pixabay
Kako kaže predsednica Komisije Neda Bokan, ipak je teško dati precizan podatak jer svakodnevno stižu novi predmeti i izdaju se rešenja. Navodi da je akreditaciju dobio i studijski program germanistike na Filozofskom fakultetu u Nišu, ali i Poljoprivredni fakultet u Kruševcu koji je osnovan kao deo Univerziteta u Nišu.
 
Neda Bokan za Tanjug kaže da je Komisija jedinstvena u radu, da ne rade samo prihvatanje ili odbijanje studijskih programa, odnosno recenzentskih izveštaja, već da se trude da poboljšaju kvalitet studijskih programa i kvalitet rada ustanove.
 
"Mislim da je jedan od najinteresantnijih primera u tom smislu akreditacija studijskog programa za germanistiku na Filozofskom fakultetu u Nišu. Počeli smo s potpuno različitim stavovima, naizgled s nerazumevanjem svih partnera koji su tu učestvovali, a na kraju smo postigli konsenzus", ističe profesorka Bokan.
 
Upitana da li ima pritisaka na Komisiju za akreditaciju, kaže da ne bi bila iskrena kada bi rekla da nema, ali da je važno da je Komisija homogena i da pritiske uspešno prevazilaze.
 
"Suština je unapređenje kvaliteta visokog obrazovanja, a ne odlučivanje crno-belo, hoćemo li ili nećemo da akreditujemo studijski program. Uvek dajemo preporuke kako mi sagledavamo da mogu da se poboljšaju i kvalitet studijskog programa i kvalitet rada ustanove. Tako da smo te pritiske uspešno prevazilazili", naglasila je ona.
 
Kaže da se kao pritisak može protumačiti i to što je u medijima unapred najavljivano da će Komisija akreditovati germanistiku u Nišu i Poljoprivredni fakultet u Kruševcu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Akademac

    11.11.2018 19:58
    Pravila, pravila
    Bilo bi lepo kada bi neko iz Komisije objasnio da postoje dva kriterijuma za akreditaciju.
    Kriterijumi koji važe za Beograd i kriterijumi za ostatak Srbije!!!???
  • Stanko

    11.11.2018 17:55
    Akreditacija
    Na Visokoj poslovnoj školi strukovnih studija u Novom Sadu upisali su studente na neakreditovane studije.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Kako (ni)je Vučević podneo ostavku

Prošlo je nedelju dana od ostavke Miloša Vučevića na televiziji, međutim, sednica Narodne Skupštine na kojoj bi ostavka trebalo da bude konstovana još nije održana.