Prepoznaju li deca vršnjačko nasilje?
Agresivno ponašanje među decom gotovo da je postalo svakodnevnica, zbog čega se postavlja pitanje da li mališani uopšte prepoznaju nasilje.
Foto: Pixabay
Prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" iz 2017. godine, čak 17 odsto učenika u školama bilo je jednom ili više puta žrtva vršnjačkog nasilja, dok je 15 odsto njih zlostavljalo drugu decu. Takođe, svaki deseti učenik bio je izložen nekoj vrsti digitalnog nasilja, dok je 12 odsto njih reklo da su njihove neprikladne fotografije objavljene na internetu.
Po dosadašnjim izveštajima iz novosadskih osnovnih i srednjih škola, vršnjačko nasilje je u blagom porastu. Dobra vest je u tome što je pojačana svest o potrebi prijavljivanja slučajeva nasilja nad decom. Fizičko i verbalno nasilje prisutno je u sličnoj meri kao i prethodnih godina, ali sve više štete nanosi nasilje putem društvenih mreža.
Iako važnu ulogu u prepoznavanju nasilja, a potom i u njegovom prijavljivanju, imaju sami roditelji i radnici u obrazovnom sistemu, važna karika su i sama deca. Slobodanka Šatara iz Udruženja "Šta žene žele", koje se bavi pitanjem vršnjačkog nasilja, smatra da deca ne prepoznaju nasilje u potpunosti i ne razumeju da su određeni oblici ponašanja nasilni.
"Tu nastaje veliki problem u društvu, jer deca onda trpe nasilje, nesvesna da mogu da potraže pomoć. Nasilje se provlači kroz našu svakodnevnicu, a blaži oblici vršnjačkog nasilja su zakamuflirani u način komunikacije, kroz 'kul' ponašanje, i to je za decu jedan obrazac ponašanja, jer je njima važno kako se predstavljaju društvu. Možda deca ne rasaznaju u potpunosti vršnjačko nasilje, ali je onda na odraslima da im ukažu na to i da im pomognu u prepoznavanju", navodi Šatara.
Nasuprot tome, zamenica zaštitnika građana za prava deteta i rodnu ravnopravnost Gordana Stevanović poručuje da deca većinom prepoznaju nasilje, zahvaljujući normativnom napretku koji je ostvaren, ali i tome što je poboljšano informisanje dece u školama o različitim vrstama nasilja.
"Dužnost škola i drugih ustanova koje neposredno rade sa decom je da im daju sve informacije kako i kome se prijavljuje nasilje. U ovom pogledu došlo je do određenog napretka u odnosu na period iz 2011. godine. Slika se menja. Gotovo da nema učenika koji ne zna da postoji tim za zaštitu dece i učenika, dok u 2011. godini kada smo ih pitali znaju li da postoji takav tim, veliki broj dece nije znao. Međutim, problem da se nasilje nedovoljno prijavljuje više je povezano sa poverenjem dece i njihovih roditelja u to da li će nadležni zaista preduzeti sve propisane radnje i mere u slučaju prijavljivanja nasilja, kao i da li se preduzimaju adekvatne mere ili se samo simulira postupanje. Kada dete i roditelji prijave nasilje, a ovlašćena lica ne preduzmu sve što im zakon kaže i ne preduzmu sankcije, sledeći put ćemo imati situaciju da će deca i roditelji mnogo teže prijaviti nasilje. Takođe, može se dogoditi situacija da se deca koja prijave nasilje šikaniraju, odvraćaju od toga i onda ne žele da prijave problem ukoliko primete da svi iz sistema ne reaguju adekvatno", smatra Stevanović.
Naše sagovornice primećuju da postoji problem normalizacije nasilja, što svakako ne ide u prilog prepoznavanju i prijavljivanju ovog problema nadležnima. Za Slobodanku Šataru nasilje je postalo opasnije upravo zbog normalizacije.
"Nasilni oblici komunikacije postali su deo svakodnevnog ponašanja dece. U tom kontekstu velika je uloga društva. Jednostavno, deca upijaju sve iz okruženja, a samim tim i negativno ponašanje. Problem se nalazi i u medijima, školama, a velika je odgovornost i na roditeljima koji svojim delovanjem deci daju modele ponašanja. Veliki problem je što danas postoji i taj dominantan obrazac ponašanja da dete ne sme da 'izda' nekoga ako prijavi nasilje, da mora da bude čvrsto i da trpi. Suština problema je u tome što deca nisu svesna problema i ponekad idu do krajnjih granica, ali bi zato odrasli trebalo da budu tu i da podvuku granicu, ukažu na problem. Izuzetno je opasno što se neke stvari prećutkuju jer su postali 'običaj', jer je reč o 'igri', a to nam je poruka da je agresivno ponašanje postalo društveno prihvatljiv oblik ponašanja", dodaje Šatara.
Oblik nasilja za koji neretko izostane sankcija su i takozvane šutke, kada grupa dečaka ili devojčica nasrne na drugo dete, koje istrpi guranje i šutiranje. Šutke pokazuju da nasilno ponašanje među decom može da dobije značenje igre ili svojevrsnog rituala. Gordana Stevanović kaže da smo svedoci toga da su deci scene nasilja i agresivni modeli ponašanja dostupniji nego prethodnim generacijama, ali da uticaj toga ne mora da bude neprepoznavanje nasilja.
"Kada su nasilni sadržaji deci dostupniji javlja se problem što nedostaje jasna i nedvosmislena poruka da su takva ponašanja nedozvoljena i kažnjiva. Retko kada imamo situaciju da vidimo šta je epilog, da li je neko sankcionisan, kažnjen. Kada se javno učinjeno nasilje minimalizira ili relativizuje, i za to se ne uspostavi sankcija, onda deca to mogu da razumeju kao nešto što je društveno prihvatljivo. I, nažalost, mi smo kroz naš rad imali situacije da se nasilnici ne kažnjavaju ili se nasilje minimalizira. Pogotovo kada se dogodi da neka javna ličnost učini nasilje, a incident ne naiđe na osudu, onda se deci šalje višesmislena poruka o nasilju, čak se uveravaju da je nasilničko ponašanje u realnosti vrlo efikasan metod za ostvarivanje ciljeva, a da je kažnjivost takvih postupaka samo deklarativna i vrlo neizvesna", ukazuje Stevanović za 021.rs.
Pomoćnica zaštitnika građana za prava deteta i ravnopravnost ukazuje i na to da se neretko previđa problem dece koju srećemo na ulicama, a za koju se retko kada zapitamo zbog čega nisu kod kuće ili u školi. To su deca koja dok je crveno svetlo na semaforu peru stakla na automobilima ili prose za novac, a izložena su velikom broju rizika. Ipak, glavni razlog zašto su na ulici, kako su sama deca rekla, jeste siromaštvo. To znači da je, poručuje Stevanović, "izostalo izvršavanje obaveza državnih organa da svakom detetu obezbedi uslove neophodne za opstanak, život i pravilan razvoj deteta, jer je to nešto na šta se Srbija obavezala prema Konvenciji o pravima deteta, ali i prema važećim zakonima".
Slobodanka Šatara ukazuje na to da je neophodno uspostaviti vezu između dece, roditelja i nastavnog kadra u školama, jer su mališani u svojim ranim godinama najpre upućeni na njih, te bi oni trebalo da budu ti koji će prepoznati da dete prolazi kroz probleme, čak i onda kada samo to ne priznaje. Iako su se u trci za egzistenciju i bolji finansijski položaj roditeljima deca pomalo "izgubila iz vida", Stevanović smatra da je potrebno da se deci ukaže da se vrednosti vrednuju, ali i da su neke stvari koje se predstavljaju kao vrednost u stvari društveno neprihvatljive. To je, zaključuje, proces koji traje, jer se problem nije javio preko noći, pa se tako neće pronaći ni rešenje preko noći.
Pisanje ovog teksta pomoglo je Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije podržavajući projekat Radija 021 "Reci ne, nasilje nije moj izbor". Sadržaj teksta i stavovi izneti u njemu su isključiva odgovornost Radija 021 i ni na koji način ne odražavaju stavove i mišljenja Ministarstva.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Odbila da ide na miting SNS, pa ukidaju njeno radno mesto
04.02.2025.•
14
"Čist revanšizam", tako najavu da će posle 30 godina njeno radno mesto biti ukinuto ocenjuje zaposlena u Centru za socijalni rad u Gadžinom Hanu Svetlana Stoilković.
Evroposlanik poručio studentima: Znajte da vaš glas daleko odjekuje
04.02.2025.•
4
Poslanik u Evropskom parlamentu Vladimir Prebilič pružio je podršku studentima koji protestuju u Srbiji.
Poverenik o objavljivanju podataka studenata: Postoje zakonska ograničenja za reakciju poverenika
04.02.2025.•
6
Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka ličnosti Milan Marinović kaže da ima negativan stav o objavljivanju podataka bilo koje ličnosti bez njenog pristanka ili zakonske osnove.
Ostavka premijera Srbije još nije stigla u parlament
04.02.2025.•
4
Ostavka koju je premijer Miloš Vučević podneo pre nedelju dana i dalje nije stigla u Skupštinu Srbije i nije poznato kada će se to pitanje naći na dnevnom redu, nezvanično se saznaje u parlamentu.
Kragujevac: Ročište otkazano, skup podrške porodici poginulog radnika iz Lučana
04.02.2025.•
0
Ročište koje je bilo zakazano pred Apelacionim sudom u Kragujevcu u postupku za pogibiju dva radnika fabrike namenske industrije "Milan Blagojević" u Lučanima, otkazano je zbog štrajka advokata.
Spiker Radio Beograda na udaru tabloida zbog načina na koji je pročitao vest o SNS-u
04.02.2025.•
29
Spiker Radio Beograda Aleksandar Božović našao se na meti tabloida nakon što se njegovo čitanje vesti o saopštenju Srpske napredne stranke proširilo mrežama.
Policajac povređen prilikom intervencije u Beogradu
04.02.2025.•
0
Jedan policajac povređen je danas u Beogradu, prilikom intervencije u Hilandarskoj ulici.
Grupa od 28 nevladinih organizacija i medijskih udruženja prekinulo saradnju sa vlašću Srbije
04.02.2025.•
5
Grupa nevladinih organizacija i medijskih udruženja objavila je da obustavlja saradnju sa zakonodavnom i izvršnom vlašću u Srbiji.
Pripadnik Vojske Srbije poginuo u saobraćajnoj nesreći u Batajnici
04.02.2025.•
0
Vojni službenik B.P, koji je obavljao dužnost poslovođe, poginuo je jutros u saobraćajnoj nesreći u Vazduhoplovnom zavodu "Moma Stanojlović" u Batajnici, navodi Ministarstvo odbrane.
Procurili mejlovi i izmenjen tekst: Rio Tintu izdata dozvola bez saglasnosti stručnjaka
04.02.2025.•
51
Zavod za zaštitu prirode Srbije izdao je u avgustu prošle godine Rio Tintu uslove za projekat Jadar koji određuju prioritete i način zaštite prirode na tom području ali bez saglasnosti stručnjaka.
Rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu odbio Vučićev poziv
04.02.2025.•
72
Rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu odbio je poziv na dijalog o postojećoj blokadi nastave na fakultetima koji im je u ponedeljak uputio predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Uprkos štrajku advokata: Pošta nastavlja da im uručuje sudska pisma
04.02.2025.•
5
Pošta Srbije je saopštila da će advokatima redovno uručivati sudska pisma i pisma u upravnom postupku, kao i druge vrste pošiljki.
Arhiv javnih skupova: Protesti podrške studentima održani bar u 245 mesta u Srbiji
04.02.2025.•
1
Broj gradova, mesta, varošica i naselja u kojima je od tragedije 1. novembra u Novom Sadu održan barem jedan protest, dostigao je brojku od 245, saopštio je Arhiv javnih skupova.
Kompanija Bambi: Nije bilo požara, već veća količina dima iz dimnjaka
04.02.2025.•
0
Kompanija Bambi iz Požarevca negirala je da je danas u njihovom pogonu izbio požar i navela da su fotografije objavljene u pojedinim medijima nastale u junu 2024. godine.
Muškarac nestao u Drini kod Loznice: U toku potraga
04.02.2025.•
0
Policija traga za muškarcem koji je nestao u Drini nedaleko od Loznice.
Dim u pogonu Bambija, policija kaže da nije bilo vatre: Utvrđuju se tačne okolnosti
04.02.2025.•
1
U pogonu Bambija u Požarevcu danas je došlo do dimljenja.
Lončar kaže da se u Srbiju vraća veliki broj lekara: Došlo njih 20, nedostaju stotine
04.02.2025.•
6
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar pre nekoliko dana je prilikom uručenja šest ugovora o zaposlenju lekarima koji su se vratili u Srbiju rekao da se tokom poslednjih meseci vratilo njih 20.
Kako su radnici javnih preduzeća došli na Vučićev miting u Jagodini: SNS kupio 1.000 karata za voz
04.02.2025.•
29
Umesto na radnim mestima, brojni funkcioneri i zaposleni u javnom sektoru Niša bili su 24. januara na mitingu u Jagodini.
Prikuplja se novac za lečenje devetnaestogodišnjeg Mihaila Miluna
04.02.2025.•
1
Humanitarna fondacija "Budi human" prikuplja novac za Mihaila Miluna (19) koji ima tumor u gornjem delu leve nadlaktice.
Kako (ni)je Vučević podneo ostavku
04.02.2025.•
17
Prošlo je nedelju dana od ostavke Miloša Vučevića na televiziji, međutim, sednica Narodne Skupštine na kojoj bi ostavka trebalo da bude konstovana još nije održana.
Komentari 2
Konstantin
Ajde?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar