Ministarstvo zaštite životne sredine najavljuju strože uslove za novi hidrocentrale
Ministarstvo rudarstva i energetike tvrdi da su male hidroelektrane neophodne, dok u resoru ekologije tvrde da će zakon menjati, jer elektrane ni sa čim ne doprinose životnoj sredini.
"Protest građana protiv izgradnje neke mini-hidrocentrale, poput onog u selu Rakita, ne može da spreči izgradnju ukoliko investitor ima sve potrebne dozvole, ali je valjanost tih dozvola moguće osporavati u zakonom propisanom postupku", kažu za Danas u Ministarstvu rudarstva i energetike.
Objašnjavaju da je izgradnja novih energetskih objekata i korišćenje obnovljivih izvora energije javni interes utvrđen Zakonom o energetici i drugim strateškim dokumentima. Ukazuju i da je izgradnja malih hidroelektrana opšti nacionalni cilj, jer Srbija do 2020. godine mora da obezbedi 27 odsto učešća obnovljivih izvora u ukupnoj potrošnji energije. Zato kažu da uloga malih hidroelektrana uopšte nije beznačajna i da se prema Nacionalnom akcionom planu očekuje da se iz njih proizvede 180 MW. Dodaju i da su ti projekti uređeni osim Zakonom o energetici i propisima definisanim u još šest zakona i planskim dokumentima.
"Ako se grade u skladu sa zakonom, male hidroelektrane nisu štetne po prirodnu sredinu. Naprotiv, doprinose njenom očuvanju, a ograničenja i uslove koje je potrebno da ispune ako su u zaštićenom području, definiše i u nadležnosti je Ministarstva zaštite životne sredine. Postoji nekoliko nivoa zaštite gde se ne sme graditi ili postoje ograničenja i tada su potrebne posebne dozvole i uslovi. U nacionalnim parkovima i u prvoj zoni zaštite je zabranjena izgradnja hidroelektrana. U drugoj i trećoj zoni zaštite, mogući su radovi pod posebnim uslovima, a njih određuje i kontroliše Ministarstvo zaštite životne sredine", objašnjavaju u Ministarstvu energetike.
U Ministarstvu zaštite životne sredine uočili su da regulativu koja se odnosi na izgradnju malih hidroelektrana treba menjati i već su u pripremi izmene Zakona o zaštiti prirode kao i Zakona o proceni uticaja na sredinu, a najznačajnije novine odnose se na režime koji će se primenjivati na lokacijama sa različitim stepenom zaštite.
"Osnovni razlog za izmene zakona je težnja da se postigne daleko viši stepen očuvanja biodiverziteta, jer je to uslov da Srbija uđe u članstvo Natura 2000, što bi bio signal da smo se uskladili sa visokim standardima Evropske unije. To znači daće se kod procene uticaja nekog objekta na sredinu, daleko pažljivije meriti dugoročni efekti, sagledavaće se, ako su na primer vetroparkovi u pitanju, da li oni menjaju migratorne rute ptica ili kod hidrocentrala koliko utiču na riblje staze", kaže za Danas Ivan Karić, državni sekretar u tom ministarstvu.
On dodaje da je broj od 860 mogućih lokacija za izgradnju MHE koji se stalno pominje proistekao iz 1987. godine kada su Institut "Jaroslav Černi" i Energoprojekt sagledavali gde bi bilo moguće izgraditi takve objekte, ali bez analiza uticaja na ekologiju i ostale uslove.
"Pogrešno se to predstavljalo kao dokument, jer on to nije. Sada se radi na izradi novog katastra lokacija, a on će obuhvatiti i sve ostale uslove neophodne za otvaranje takvih investicija, posebno u odnosu na različite režime zaštite koje imaju pojedina područja. Država, takođe, mora da pooštri i mere za graditelje koji se ne pridržavaju propisanih uslova", kaže Karić.
Udruženja ekologa, međutim, oštro se protive bilo kakvoj izgradnji malih elektrana uz tvrdnju da korist od njih imaju samo vlasnici, jer im se dobijeni kilovati plaćaju prema fid-in tarifi iako su znatno skuplji nego u standardnoj proizvodnji.
"Ovo je ozbiljna ekološka tema i mislimo da od izgradnje mini-centrala država ima više štete nego koristi. Ne postoji nijedno ekološko opravdanje, jer tu nema ni govora o zaštiti prirodnih dobara. Zato bi pomoglo ukoliko bi se izmenama zakona bar predvidelo da se fid-in tarifa ukine vlasnicima gde nadležne inspekcije utvrde da nisu ispoštovali standarde", kažu u pokretu Zeleni Srbije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Odbila da ide na miting SNS, pa ukidaju njeno radno mesto
04.02.2025.•
14
"Čist revanšizam", tako najavu da će posle 30 godina njeno radno mesto biti ukinuto ocenjuje zaposlena u Centru za socijalni rad u Gadžinom Hanu Svetlana Stoilković.
Evroposlanik poručio studentima: Znajte da vaš glas daleko odjekuje
04.02.2025.•
4
Poslanik u Evropskom parlamentu Vladimir Prebilič pružio je podršku studentima koji protestuju u Srbiji.
Poverenik o objavljivanju podataka studenata: Postoje zakonska ograničenja za reakciju poverenika
04.02.2025.•
6
Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka ličnosti Milan Marinović kaže da ima negativan stav o objavljivanju podataka bilo koje ličnosti bez njenog pristanka ili zakonske osnove.
Ostavka premijera Srbije još nije stigla u parlament
04.02.2025.•
4
Ostavka koju je premijer Miloš Vučević podneo pre nedelju dana i dalje nije stigla u Skupštinu Srbije i nije poznato kada će se to pitanje naći na dnevnom redu, nezvanično se saznaje u parlamentu.
Kragujevac: Ročište otkazano, skup podrške porodici poginulog radnika iz Lučana
04.02.2025.•
0
Ročište koje je bilo zakazano pred Apelacionim sudom u Kragujevcu u postupku za pogibiju dva radnika fabrike namenske industrije "Milan Blagojević" u Lučanima, otkazano je zbog štrajka advokata.
Spiker Radio Beograda na udaru tabloida zbog načina na koji je pročitao vest o SNS-u
04.02.2025.•
29
Spiker Radio Beograda Aleksandar Božović našao se na meti tabloida nakon što se njegovo čitanje vesti o saopštenju Srpske napredne stranke proširilo mrežama.
Policajac povređen prilikom intervencije u Beogradu
04.02.2025.•
0
Jedan policajac povređen je danas u Beogradu, prilikom intervencije u Hilandarskoj ulici.
Grupa od 28 nevladinih organizacija i medijskih udruženja prekinulo saradnju sa vlašću Srbije
04.02.2025.•
5
Grupa nevladinih organizacija i medijskih udruženja objavila je da obustavlja saradnju sa zakonodavnom i izvršnom vlašću u Srbiji.
Pripadnik Vojske Srbije poginuo u saobraćajnoj nesreći u Batajnici
04.02.2025.•
0
Vojni službenik B.P, koji je obavljao dužnost poslovođe, poginuo je jutros u saobraćajnoj nesreći u Vazduhoplovnom zavodu "Moma Stanojlović" u Batajnici, navodi Ministarstvo odbrane.
Procurili mejlovi i izmenjen tekst: Rio Tintu izdata dozvola bez saglasnosti stručnjaka
04.02.2025.•
51
Zavod za zaštitu prirode Srbije izdao je u avgustu prošle godine Rio Tintu uslove za projekat Jadar koji određuju prioritete i način zaštite prirode na tom području ali bez saglasnosti stručnjaka.
Rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu odbio Vučićev poziv
04.02.2025.•
72
Rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu odbio je poziv na dijalog o postojećoj blokadi nastave na fakultetima koji im je u ponedeljak uputio predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Uprkos štrajku advokata: Pošta nastavlja da im uručuje sudska pisma
04.02.2025.•
5
Pošta Srbije je saopštila da će advokatima redovno uručivati sudska pisma i pisma u upravnom postupku, kao i druge vrste pošiljki.
Arhiv javnih skupova: Protesti podrške studentima održani bar u 245 mesta u Srbiji
04.02.2025.•
1
Broj gradova, mesta, varošica i naselja u kojima je od tragedije 1. novembra u Novom Sadu održan barem jedan protest, dostigao je brojku od 245, saopštio je Arhiv javnih skupova.
Kompanija Bambi: Nije bilo požara, već veća količina dima iz dimnjaka
04.02.2025.•
0
Kompanija Bambi iz Požarevca negirala je da je danas u njihovom pogonu izbio požar i navela da su fotografije objavljene u pojedinim medijima nastale u junu 2024. godine.
Muškarac nestao u Drini kod Loznice: U toku potraga
04.02.2025.•
0
Policija traga za muškarcem koji je nestao u Drini nedaleko od Loznice.
Dim u pogonu Bambija, policija kaže da nije bilo vatre: Utvrđuju se tačne okolnosti
04.02.2025.•
1
U pogonu Bambija u Požarevcu danas je došlo do dimljenja.
Lončar kaže da se u Srbiju vraća veliki broj lekara: Došlo njih 20, nedostaju stotine
04.02.2025.•
6
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar pre nekoliko dana je prilikom uručenja šest ugovora o zaposlenju lekarima koji su se vratili u Srbiju rekao da se tokom poslednjih meseci vratilo njih 20.
Kako su radnici javnih preduzeća došli na Vučićev miting u Jagodini: SNS kupio 1.000 karata za voz
04.02.2025.•
29
Umesto na radnim mestima, brojni funkcioneri i zaposleni u javnom sektoru Niša bili su 24. januara na mitingu u Jagodini.
Prikuplja se novac za lečenje devetnaestogodišnjeg Mihaila Miluna
04.02.2025.•
1
Humanitarna fondacija "Budi human" prikuplja novac za Mihaila Miluna (19) koji ima tumor u gornjem delu leve nadlaktice.
Kako (ni)je Vučević podneo ostavku
04.02.2025.•
17
Prošlo je nedelju dana od ostavke Miloša Vučevića na televiziji, međutim, sednica Narodne Skupštine na kojoj bi ostavka trebalo da bude konstovana još nije održana.
Komentari 1
Mirko
Idemo dalje: Njemacke firme i Italijanske su u dogovoru napravile ovako: Tenderi za razvoj Srbskog i Crnogorskog elektro sistema. OK? Idemo dalje.
EU i EBRD (evropska banka za razvoj) raspise Tender za projekt dacu vam tacne podatke da nebi bilo cenzure: kabel 400 kV pod morem izmedju Crne Gore i Italije vrednost 500 mil. Eura kredit odobren Crnoj Gori ne Italiji. Naravno narod ce da vraca kredit. Idemo dalje. Pogledajte strukturu managementa u C.Gorskom Elektro poduzecu: sve Italijani i otkupili dionice. Idemo dalje. Struju koju ce proizvoditi hidro ekektrane i Vjetrovni park opet prodan nekom Arapinu da se zataskaju milioni investicija i onda se struja koja je proizvedena prodaje pod navodnicima prenosi u Italiju po veoma maloj ceni koja je u C.Gori u Italiju po 2 puta vecoj. I ko zaradjuje? Istoje sa Srbijom ima investicija u mrezi naravno a onda oni prodaju na trgu nasu struju po Njemackoj i dalje.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar