Ograničava se luksuziranje u javnim preduzećima
Vlada Srbije je uredbom ograničila troškovnik u firmama koje dobijaju pare iz budžeta.
Foto: Pixabay
Zaposleni u javnim preduzećima dobiće dogodine povišicu plata pet odsto, ali će istovremeno njihovi rukovodioci morati da stegnu kaiš i polože račune za svaki potrošeni dinar. Vlada Srbije nedavno je donela uredbu kojom je ograničila luksuziranje u javnim preduzećima – kupovina službenih automobila moraće da bude obrazložena, a gubitaši neće moći da budu donatori i sponzori.
Uredbom o utvrđivanju elemenata godišnjeg programa poslovanja javnih preduzeća za 2019, odnosno trogodišnjeg programa poslovanja do 2021. godine, date su im smernice za poslovanje u narednom periodu.
Prema tom dokumentu, u koji je Politika imala uvid, javna preduzeća moraće da opravdaju i detaljno obrazlože svaku javnu nabavku. Posebna pažnja posvećena je kupovini službenih automobila. Od direktora se traži da racionalno planiraju nabavku vozila, uz navođenje vrste, osnovnih karakteristika, procenjene vrednosti vozila, ali i da obrazlože zbog čega je nabavka neophodna.
O zloupotrebama službenih automobila u javnim preduzećima svojevremeno je javno govorio Dragoljub Simonović, nekadašnji direktor "Železnica Srbije". Tvrdio je da se službenim automobilima voze i direktori i šefovi kabineta i sekretarice. Pojedini vozači su u radno vreme stavljali taksi table na službena kola i taksirali, pa je oglasio prodaju 103 automobila. "Železnice" sigurno nisu bile usamljeni slučaj.
Kako piše Politika, Vlada se posebno pozabavila i troškovima reprezentacije, sponzorstvima, donacijama i humanitarnim aktivnostima javnih preduzeća. Skrenuta im je pažnja da izdvajanja za takozvane posebne namene, ne bi trebalo da premaše ovogodišnja, ali i da ih moraju detaljno objasniti. Gubitašima i javnim preduzećima, koja zbog lošeg poslovanja dobijaju novac iz državnog budžeta, zabranjeno je da dele donacije i sponzorišu bilo koga.
Od direktora javnih preduzeća novom uredbom se traži da detaljno prikažu plan i dinamiku kapitalnih ulaganja, kao i investicionih ulaganja u naredne tri godine. Naloženo im je da obrazlože započete, odnosno planirane, a nerealizovane investicije za prethodne tri godine. To je urađeno sa razlogom jer se novac iz kredita za ulaganja u infrastrukturu i druge kapitalne projekte sporo povlači i zbog toga se plaćaju penali bankama. Uostalom i MMF često skreće pažnju da je potrebno povećati izdatke za javne investicije i da se brže povlači novac iz kredita.
Direktori javnih preduzeća, prema novoj uredbi, moraće da objasne i odluku da se zaduže u banci ili kod međunarodnih finansijskih institucija. I ne samo to. U izveštajima za narednu godinu do detalja će morati da prikažu i način na koji su potrošili dobit za 2014, 2015. i 2016. godinu, a raspodelu procenjene dobiti za 2018. treba da planiraju u skladu sa aktom o republičkom budžetu.
Kada je u pitanju zapošljavanje i plaćanje radnika, vlada će ubuduće znati koliko javna preduzeća imaju slobodnih i upražnjenih mesta, a o novom zapošljavanju direktori će morati da odlučuju isključivo kako zakon kaže. Tu su i smernice za naknade članovima nadzornih odbora.
Pored uobičajenih zahteva o stanju finansija, planiranim tokovima novca, prihodima i ciljevima, naloženo im je da izvrše sveobuhvatnu analizu poslovanja za 2018, kako bi budući programi poslovanja bili planirani na realnim osnovama.
Prema podacima Agencije za privredne registre, javna preduzeća u poslednje tri godine posluju profitabilno, s tim da je u 2017. rast njihovih pozitivnih rezultata posebno došao do izražaja. Ukupni dobitak 576 javnih preduzeća iznosi 29 milijardi dinara i dva puta je veći od prošlogodišnjeg. Istovremeno broj zaposlenih u javnim preduzećima smanjen je 1.979 radnika, tako da su ona zapošljavala ukupno 118.115 radnika. Neto dobitak iskazalo je 421 javno preduzeće.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Odbila da ide na miting SNS, pa ukidaju njeno radno mesto
04.02.2025.•
14
"Čist revanšizam", tako najavu da će posle 30 godina njeno radno mesto biti ukinuto ocenjuje zaposlena u Centru za socijalni rad u Gadžinom Hanu Svetlana Stoilković.
Evroposlanik poručio studentima: Znajte da vaš glas daleko odjekuje
04.02.2025.•
4
Poslanik u Evropskom parlamentu Vladimir Prebilič pružio je podršku studentima koji protestuju u Srbiji.
Poverenik o objavljivanju podataka studenata: Postoje zakonska ograničenja za reakciju poverenika
04.02.2025.•
6
Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka ličnosti Milan Marinović kaže da ima negativan stav o objavljivanju podataka bilo koje ličnosti bez njenog pristanka ili zakonske osnove.
Ostavka premijera Srbije još nije stigla u parlament
04.02.2025.•
4
Ostavka koju je premijer Miloš Vučević podneo pre nedelju dana i dalje nije stigla u Skupštinu Srbije i nije poznato kada će se to pitanje naći na dnevnom redu, nezvanično se saznaje u parlamentu.
Kragujevac: Ročište otkazano, skup podrške porodici poginulog radnika iz Lučana
04.02.2025.•
0
Ročište koje je bilo zakazano pred Apelacionim sudom u Kragujevcu u postupku za pogibiju dva radnika fabrike namenske industrije "Milan Blagojević" u Lučanima, otkazano je zbog štrajka advokata.
Spiker Radio Beograda na udaru tabloida zbog načina na koji je pročitao vest o SNS-u
04.02.2025.•
29
Spiker Radio Beograda Aleksandar Božović našao se na meti tabloida nakon što se njegovo čitanje vesti o saopštenju Srpske napredne stranke proširilo mrežama.
Policajac povređen prilikom intervencije u Beogradu
04.02.2025.•
0
Jedan policajac povređen je danas u Beogradu, prilikom intervencije u Hilandarskoj ulici.
Grupa od 28 nevladinih organizacija i medijskih udruženja prekinulo saradnju sa vlašću Srbije
04.02.2025.•
5
Grupa nevladinih organizacija i medijskih udruženja objavila je da obustavlja saradnju sa zakonodavnom i izvršnom vlašću u Srbiji.
Pripadnik Vojske Srbije poginuo u saobraćajnoj nesreći u Batajnici
04.02.2025.•
0
Vojni službenik B.P, koji je obavljao dužnost poslovođe, poginuo je jutros u saobraćajnoj nesreći u Vazduhoplovnom zavodu "Moma Stanojlović" u Batajnici, navodi Ministarstvo odbrane.
Procurili mejlovi i izmenjen tekst: Rio Tintu izdata dozvola bez saglasnosti stručnjaka
04.02.2025.•
51
Zavod za zaštitu prirode Srbije izdao je u avgustu prošle godine Rio Tintu uslove za projekat Jadar koji određuju prioritete i način zaštite prirode na tom području ali bez saglasnosti stručnjaka.
Rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu odbio Vučićev poziv
04.02.2025.•
72
Rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu odbio je poziv na dijalog o postojećoj blokadi nastave na fakultetima koji im je u ponedeljak uputio predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Uprkos štrajku advokata: Pošta nastavlja da im uručuje sudska pisma
04.02.2025.•
5
Pošta Srbije je saopštila da će advokatima redovno uručivati sudska pisma i pisma u upravnom postupku, kao i druge vrste pošiljki.
Arhiv javnih skupova: Protesti podrške studentima održani bar u 245 mesta u Srbiji
04.02.2025.•
1
Broj gradova, mesta, varošica i naselja u kojima je od tragedije 1. novembra u Novom Sadu održan barem jedan protest, dostigao je brojku od 245, saopštio je Arhiv javnih skupova.
Kompanija Bambi: Nije bilo požara, već veća količina dima iz dimnjaka
04.02.2025.•
0
Kompanija Bambi iz Požarevca negirala je da je danas u njihovom pogonu izbio požar i navela da su fotografije objavljene u pojedinim medijima nastale u junu 2024. godine.
Muškarac nestao u Drini kod Loznice: U toku potraga
04.02.2025.•
0
Policija traga za muškarcem koji je nestao u Drini nedaleko od Loznice.
Dim u pogonu Bambija, policija kaže da nije bilo vatre: Utvrđuju se tačne okolnosti
04.02.2025.•
1
U pogonu Bambija u Požarevcu danas je došlo do dimljenja.
Lončar kaže da se u Srbiju vraća veliki broj lekara: Došlo njih 20, nedostaju stotine
04.02.2025.•
6
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar pre nekoliko dana je prilikom uručenja šest ugovora o zaposlenju lekarima koji su se vratili u Srbiju rekao da se tokom poslednjih meseci vratilo njih 20.
Kako su radnici javnih preduzeća došli na Vučićev miting u Jagodini: SNS kupio 1.000 karata za voz
04.02.2025.•
29
Umesto na radnim mestima, brojni funkcioneri i zaposleni u javnom sektoru Niša bili su 24. januara na mitingu u Jagodini.
Prikuplja se novac za lečenje devetnaestogodišnjeg Mihaila Miluna
04.02.2025.•
1
Humanitarna fondacija "Budi human" prikuplja novac za Mihaila Miluna (19) koji ima tumor u gornjem delu leve nadlaktice.
Kako (ni)je Vučević podneo ostavku
04.02.2025.•
17
Prošlo je nedelju dana od ostavke Miloša Vučevića na televiziji, međutim, sednica Narodne Skupštine na kojoj bi ostavka trebalo da bude konstovana još nije održana.
Komentari 11
mile
Inspektor Nagib
hahahah
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar