Marić: Ravnodušni smo kad neko neovlašćeno kopira neki softver ili knjigu
U kreativnim industrijama u Srbiji - IT, muzička industrija, film, radiodifuzija - radi više od 110.000 ljudi, a najveći problem zaštite prava intelektualne svojine su piraterija i krivotvorenje koje veoma štete privredi i tim industrijama.
Foto: Pixabay
Zato je potrebno važnost i značaj zaštite intelektualne svojine približiti naročito mladim ljudima, koji često nisu ni svesni da kroz šerovanje muzike, filmova, knjiga na internetu, krše prava intelektualne svojine, kaže direktor Zavoda za intelektualnu svojinu Vladimir Marić.
"To su pojave koje ugrožavaju našu privredu i posebno štete kreativnim industrijama koje počivaju na intelektualnoj svojini i doprinosi sa 7,2 odsto u BDP zemlje", rekao je Marić.
Značaj intelektualne svojine veći je nego ikad pre i trećina svetske trgovine odnosi se na takozvana nematerijalna dobra i usluge koje štiti intelektualna svojina od koje sve više zavise milioni radnih mesta.
Marić ističe da treba imati u vidu da je to "sredstvo" koje treba da omogući da kreativni ljudi mogu zaista i da žive od svog rada.
"Imamo kulturu da onoga ko krade nešto iz prodavnice tretiramo kao lopova, a ravnodušni smo kad neko neovlašćeno kopira neki softver ili knjigu u kopirnici. Mislim da nigde ne bi trebalo da ima besplatnog ručka i da sve treba da se plati, odnosno onaj ko je napisao knjigu ima pravo da živi od svog rada, kao i onaj ko je napravio hleb u pekari", smatra Marić.
U okviru Zavoda za intelektualnu svojinu postoji Centar za edukaciju i informisanje od 2010. godine čiji predstavnici obilaze privrednike, predstavnike Univerziteta u Srbiji i razgovaraju o tome da li ono što oni rade može biti zaštićeno kao intelektualna svojina, a u cilju da se predupredi povreda prava. Centar je praktično zadužen za širenje znanja o intelektualnoj svojini i bolje razumevanje značaja zaštite intelektualnih dobara.
Prethodnih godina organizovao je brojne seminare i radionice za različite društvene grupe, kao i univerzitete i institute, predstavnike privrede, sudije. Predstavnici Centra posetili su 34 privredna društva i tri fakulteta radi procene njihovih potencijala za zaštitu i korišćenje intelektualne svojine.
Kako je istakao Marić, važno je da postoje dobro obučeni stručnjaci, adekvatna oprema, tehnički kapaciteti, baze podataka i dobra koordinacija nadležnih organa.
"Da bi se izbeglo dupliranje poslova treba umrežiti baze podataka i obezbediti jedinstvenu aplikaciju kako bi svi mogli da joj pristupaju na jedinstven način. To je sve osnov za bolju i efikasniju zaštitu intelektualne svojine", rekao je Marić.
Marić ukazuje i na to da je inovativnost danas motor društvenog razvoja.
Prošle godine u svetu bilo je 3, 1 miliona patentnih prijava, sedam miliona prijava žigova, i 963.000 prijava industrijskog dizajna. Azija je danas najveći izvor prijava prava intelektualne svojine sa učešćem od nekih 60 odsto u ukupnom broju prijava podnetih u celom svetu.
Kina je u toku 2016. godine, prema izveštaju Svetske organizacije za intelektualnu svojinu, sa nešto više od 1,3 miliona patentnih prijava zauzela prvo mesto u svetu, ispred Japana i Sjedinjenih Američkih Država koji zajedno nemaju onoliko patentnih prijava, koliko ih ima Kina.
Najveći potencijal za stvaranje inovacija danas imaju Švajcarska, Holandija, Švedska, Ujedinjeno Kraljevstvo, Singapur, Sjedinjene Američke Države, Finska, Danska, Nemačka, Irska.
Prošle godine, Srbija se na globalnom indeksu inovacija koji ažurira Svetska organizacija za intelektualnu svojinu, "popela" za dve stepenice više i sada zauzima 55 mesto od 120 zemalja na svetu.
Marić kaže da je zakonodavstvo Srbije u oblasti intelektualne svojine u velikoj meri usaglašeno sa pravnim sistemima zemalja članica EU. On je međutim istakao da ima još posla na polju dodatnog unapređenja te oblasti imajući u vidu da Srbija ima obaveze prema EU u procesu pregovaranja, odnosno u okviru Poglavlja 7 (Pravo intelektualne svojine) te je neophodno da dodatno usaglasi svoje propise sa evropskim direktivama.
Između ostalog, zato u narednom periodu sledi donošenje tri zakona - o autorskim i srodnim pravima, o patentima, potom i zakon o žigovima.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Odbila da ide na miting SNS, pa ukidaju njeno radno mesto
04.02.2025.•
14
"Čist revanšizam", tako najavu da će posle 30 godina njeno radno mesto biti ukinuto ocenjuje zaposlena u Centru za socijalni rad u Gadžinom Hanu Svetlana Stoilković.
Evroposlanik poručio studentima: Znajte da vaš glas daleko odjekuje
04.02.2025.•
4
Poslanik u Evropskom parlamentu Vladimir Prebilič pružio je podršku studentima koji protestuju u Srbiji.
Poverenik o objavljivanju podataka studenata: Postoje zakonska ograničenja za reakciju poverenika
04.02.2025.•
6
Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka ličnosti Milan Marinović kaže da ima negativan stav o objavljivanju podataka bilo koje ličnosti bez njenog pristanka ili zakonske osnove.
Ostavka premijera Srbije još nije stigla u parlament
04.02.2025.•
4
Ostavka koju je premijer Miloš Vučević podneo pre nedelju dana i dalje nije stigla u Skupštinu Srbije i nije poznato kada će se to pitanje naći na dnevnom redu, nezvanično se saznaje u parlamentu.
Kragujevac: Ročište otkazano, skup podrške porodici poginulog radnika iz Lučana
04.02.2025.•
0
Ročište koje je bilo zakazano pred Apelacionim sudom u Kragujevcu u postupku za pogibiju dva radnika fabrike namenske industrije "Milan Blagojević" u Lučanima, otkazano je zbog štrajka advokata.
Spiker Radio Beograda na udaru tabloida zbog načina na koji je pročitao vest o SNS-u
04.02.2025.•
29
Spiker Radio Beograda Aleksandar Božović našao se na meti tabloida nakon što se njegovo čitanje vesti o saopštenju Srpske napredne stranke proširilo mrežama.
Policajac povređen prilikom intervencije u Beogradu
04.02.2025.•
0
Jedan policajac povređen je danas u Beogradu, prilikom intervencije u Hilandarskoj ulici.
Grupa od 28 nevladinih organizacija i medijskih udruženja prekinulo saradnju sa vlašću Srbije
04.02.2025.•
5
Grupa nevladinih organizacija i medijskih udruženja objavila je da obustavlja saradnju sa zakonodavnom i izvršnom vlašću u Srbiji.
Pripadnik Vojske Srbije poginuo u saobraćajnoj nesreći u Batajnici
04.02.2025.•
0
Vojni službenik B.P, koji je obavljao dužnost poslovođe, poginuo je jutros u saobraćajnoj nesreći u Vazduhoplovnom zavodu "Moma Stanojlović" u Batajnici, navodi Ministarstvo odbrane.
Procurili mejlovi i izmenjen tekst: Rio Tintu izdata dozvola bez saglasnosti stručnjaka
04.02.2025.•
51
Zavod za zaštitu prirode Srbije izdao je u avgustu prošle godine Rio Tintu uslove za projekat Jadar koji određuju prioritete i način zaštite prirode na tom području ali bez saglasnosti stručnjaka.
Rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu odbio Vučićev poziv
04.02.2025.•
72
Rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu odbio je poziv na dijalog o postojećoj blokadi nastave na fakultetima koji im je u ponedeljak uputio predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Uprkos štrajku advokata: Pošta nastavlja da im uručuje sudska pisma
04.02.2025.•
5
Pošta Srbije je saopštila da će advokatima redovno uručivati sudska pisma i pisma u upravnom postupku, kao i druge vrste pošiljki.
Arhiv javnih skupova: Protesti podrške studentima održani bar u 245 mesta u Srbiji
04.02.2025.•
1
Broj gradova, mesta, varošica i naselja u kojima je od tragedije 1. novembra u Novom Sadu održan barem jedan protest, dostigao je brojku od 245, saopštio je Arhiv javnih skupova.
Kompanija Bambi: Nije bilo požara, već veća količina dima iz dimnjaka
04.02.2025.•
0
Kompanija Bambi iz Požarevca negirala je da je danas u njihovom pogonu izbio požar i navela da su fotografije objavljene u pojedinim medijima nastale u junu 2024. godine.
Muškarac nestao u Drini kod Loznice: U toku potraga
04.02.2025.•
0
Policija traga za muškarcem koji je nestao u Drini nedaleko od Loznice.
Dim u pogonu Bambija, policija kaže da nije bilo vatre: Utvrđuju se tačne okolnosti
04.02.2025.•
1
U pogonu Bambija u Požarevcu danas je došlo do dimljenja.
Lončar kaže da se u Srbiju vraća veliki broj lekara: Došlo njih 20, nedostaju stotine
04.02.2025.•
6
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar pre nekoliko dana je prilikom uručenja šest ugovora o zaposlenju lekarima koji su se vratili u Srbiju rekao da se tokom poslednjih meseci vratilo njih 20.
Kako su radnici javnih preduzeća došli na Vučićev miting u Jagodini: SNS kupio 1.000 karata za voz
04.02.2025.•
29
Umesto na radnim mestima, brojni funkcioneri i zaposleni u javnom sektoru Niša bili su 24. januara na mitingu u Jagodini.
Prikuplja se novac za lečenje devetnaestogodišnjeg Mihaila Miluna
04.02.2025.•
1
Humanitarna fondacija "Budi human" prikuplja novac za Mihaila Miluna (19) koji ima tumor u gornjem delu leve nadlaktice.
Kako (ni)je Vučević podneo ostavku
04.02.2025.•
17
Prošlo je nedelju dana od ostavke Miloša Vučevića na televiziji, međutim, sednica Narodne Skupštine na kojoj bi ostavka trebalo da bude konstovana još nije održana.
Komentari 4
Zaštićeni
Slovenci su licencirali i patentno zaštitili šljivovicu.
Bugari jogurt.
Treba li dalje?
Dok Kinezi iskopiraju sve živo i promene jedno slovo u nazivu.
A ja treba da se trzam na zaštitu nečije folk pesme?
Kada želiš nešto pravo, znaš kod koga da odeš.
I tu ne pomaže nikakva zaštita prava ili kopiranje.
Zamislite da jednog dana neko patentno zaštiti vazduh, ubaci to u svetska copyright prava i obaveže vad da svakim udahom njemu plaćate mesečnu rentu?
I to jeste moguće.
Što ne znači da je i normalno i u praksi ostvarljivo.
Imali smo primer španske građanek koja je u svojoj zemlji zaštitila upotrebu reči Sunce.
Samo da dokaže da je ostvarljivo.
/
prvo regulisite dizni palacinkare, pera zdera pljeskarnice i silne igraonice koje koriste tudje ime i reklamiraju se tudjim radom
drzava im je dopustila da rade
prica o pridruzivanju ce biti ozbiljna tek kada sankcionise i ove koje sam naveo
oni koji koriste softver zbog egzistencije uglavnom ga i kupuju, ne zbog klijenta vec zbog sebe da se ne bi desilo da im nesto ne radi pred deadline
Zaintetesovan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar