Od ukupno 950 ispitanika skoro 60 odsto smatra da je nedostatak novca ključni problem što je sve manje dece u Srbiji.
Istraživanje koje je sprovedeno od 16. do 23. oktobra pokazalo je da među materijalnim merama za povećanje nataliteta ispitanici kao najvažnije navode naknadu zarada (80 odsto), roditeljski dodatak (76 odsto) i dečji dodatak (76 odsto).
Iako većina građana prioritet daje materijalnim podsticajima, kao tri najvažnije nematerijalne mere za podsticaj rađanja navode zapošljavanje mladih (90), fleksibilno radno vreme (61) i povećanje broja pokušaja vantelesne oplodnje (45). Građani smatraju da je važno i medijsko promovisanje porodice, ali i promovisanje očinstva i reproduktivnog zdravlja.
Većina građana je čula da postoji strategija za podsticanje rađanja.
Ministarka zadužena za demografiju i populacionu politiku Slavica Đukić Dejanović je podsetila da se u Srbiji na 100.000 stanovnika rodi devet beba, a umre 14 ljudi, tako da je u Srbiji svakog dana sve manje stanovništva.
Gordana Bjelogk iz Zavoda za statistiku podsetila je da od 50-tih godina prošlog veka Srbija ne može da obezbedi prostu obnovu stanovništva.
"Prosečna starost stanovništva Srbije je 43 godine. Godišnje izgubimo oko 35.000 stanovnika", napomenula je Bjelobrk i dodala da će, ukoliko se nastavi ovakav trend, Srbija 2041. godine imati oko milion i po stanovnika manje, a procečna starost biće oko 45 godina.
Ona je dodala da Srbija godišnje izgubi još 15.000 stanovnika koji odu u inostranstvo.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 10
N.Sad
Pićuka
Bob Rock
-Danas oba partnera moraju da rade da bi živeli pristojno.
-Ko ode u podstanare to ostaje do kraja života osim ako nešto ne nasledi, ili nešto ne uspe da učini da to promeni, ne kao u SFRJ.
-Danas je uobičajeno da radi i žena, što je i neophodno (uopšteno govoreći) s obzirom da jedino na taj način žene mogu biti ravnopravne muškarcima.
-Ne očekuje se da žena pošto poto dolazi kod muževih roditelja, i time mnogo trpi u zavisnosti od toga koliko je neko normalan.
Mnogo toga je drugačije.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar