Iako predlog budžeta na prvi pogled ukazuje na značajno povećanje kapitalnih investicija države, problem je što je to povećanje otišlo na vojsku i policiju, a ne na infrastrukturne projekte, zaključak je Fiskalnog saveta, prenosi
Insajder.net.
Budžetom za ovu godinu, previđena izdvajanja za kapitalne investicije bila su oko 127 milijardi dinara. U sledećoj godini za te namene biće izdvojeno oko 165 milijardi dina, gotovo 40 milijardi više. Iako su kapitalna izdajanja po pravilu dobra, jer ona obično doprinose privrednom rastu, u ovom slučaju to nije tako.
"Najveći deo ovog povećanja odnosi se na kupovinu opreme za vojsku i policiju, a time se ne stimuliše privredni rast. Osim toga, ono što je specifično za ovakve investicije, jeste činjenica da namena ovih sredstava nije u potpunosti prikazana u budžetu. Iako je razumljivo da postoji neka vrsta tajnosti u pogledu ove investicije, ocenjujemo da bi njihovo povećanje za preko četiri puta za samo dve godine, moralo da prođe neku vrstu parlamentalne kontrole", navode u Fiskalnom savetu.
Predsednik ovog saveta Pavle Petrović napominje da je glavni ekonomski problem budžeta za 2019. godinu taj što ne predviđa dodatna izdvajanja za izgradnju infrastrukture. Stanje puteva i železnice je u kako kaže izuzetno loše.
"Putna struktura je lošija od regiona za 20 odsto, a železnička čak 40 odsto. Srbija ima za trećinu manje kilometara autoputa po stanovniku u donosi na Mađarsku, Hrvatsku, Sloveniju. Ulaganje u inbfrastrukturu je temelj za dugoročni rast privrede, pravi način da se podstakne privredna aktivnost, a ne neopravdanim podizanjem plata u državnom sektoru", kaže Petrović.
Osim toga, kako kaže, novac predviđen za investicije u infrastrukturu uglavnom je predviđen za eksproprijaciju zemljišta, a stvarne investicije će ostati na ovogodišnjem nivou. Petrović je dodao da je rast Srbije i dalje ispod proseka zemalja centralne i istočne evrope sa kojima možemo da se poredimo i ocenio da će se to zaostajanje nastaviti.
Privredni rast u regionu duplo brži od srpskog
"U poslednjih pet godina privreda Srbije je ukupno porasla za 10 odsto, a prosek centralne i istočne Evrope za 20 odsto. Duplo brže su rasle u odnosu na Srbiju. Zbog toga Srbija zaostaje u pogledu životnog standarda. U Rumuniji je veći za 50 odsto, u Bugarskoj za 30 odsto", rekao je Petrović.
On kaže da iako će ove godine privredni rast biti iznad četiri odsto, a to je još uvek ispod proseka centralne i istočne Evrope.
"Taj rast je uslovljen dobrim delom jednokratnim rastom poljoprivredne proizvodnje 2018. u odnosu na sušnu 2017. godinu. Stvarni rast je od tri do 3,5 odsto. Nije slučajno što se za 2019. planira upravo rast od 3,5 odsto što je smanjenje u odnosu na ovih četiri odsto", navodi Petrović.
Takođe, Fiskalni savet ocenjuje da nema opravdanja za to što je Vlada Srbije Predlog zakona o budžetu za 2019. godinu, kojim se određuje kako će se novac svih građana Srbije trošiti u narednih godinu dana, ponovo predložila sa zakašnjenjem i što su poslanici Skupštine Srbije imali svega nekoliko dana da ga analiziraju. Fiskalni savet upozorava da takva odluka ne samo da nije dobra, već je i nezakonita.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
Samo pitam
Bn
Be
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar