Za učenike prvog i petog razreda potrebne nove đačke knjižice

Iako je kraj prvog polugodišta za sve osnovce rezervisan za 21. decembar, tek ove nedelje stiglo je obaveštenje da đačke knjižice za prvi i peti razred osnovne škole koje su roditelji nabavili u septembru, više ne važe.
Za učenike prvog i petog razreda potrebne nove đačke knjižice
Foto: 021.rs
"Iz škole koju moje dete pohađa, obavestili su nas da treba da kupimo nove đačke knjižice. Zaista ne mogu da verujem da knjižica koju smo kupili početkom školske godine već sada ne važi. Dodatno nas izlažu još jednom trošku bez ikakvog objašnjenja", kaže za Blic roditelj N. S.
 
U sličnom problemu novinari Blica zatekli su roditelje ispred jedne beogradske knjižare. "U školi nismo dobili nikakav konkretan odgovor. Samo su rekli da su knjižice koje imamo nevažeće i da je potrebno doneti nove, pre upisa ocena. U knjižari ih, kažu, nema, dolazimo već drugi dan, a ove kupljene u septembru, potpuno su neupotrebljive", kažu roditelji, pitajući se zašto ranije nisu obavešteni o svemu.
 
U jednoj beogradskoj knjižari ekipi Blica su rekli da im je rečeno da će knjižice stići već danas ili najkasnije do ponedeljka.
 
"Roditelji dolaze, traže knjižice, ali mi smo sada dobili i nalog da stare ne smemo da prodajemo, pa je teško objasniti im situaciju. Jedna majka je došla i zahtevala da joj staru knjižicu sada zamenimo novom. Pre svega, nove knjižice još uvek nemamo, a kada stignu, ne znamo da li će nam biti odobrena ta mogućnost", navode u knjižari.
 
U "Prosvetnom pregledu", koji je zadužen za štampanje knjižica navode da su blagovremeno obavestili škole i knjižare da stare knjižice više neće biti validne.
 
"Ministarstvo prosvete je 29. avgusta ove godine donelo novi pravilnik o sadržaju i načinu vođenja evidencija i izdavanja javnih isprava za osnovno obrazovanje. Budući da tu spadaju i đačke knjižice za prvi i peti razred osnovne škole, one nisu mogle biti odštampane u septembru. Mi moramo da sačekamo da odluka bude objavljena u "Službenom glasniku", pa tek nakon toga možemo početi sa štampanjem", kažu za Blic u "Prosvetnom pregledu".
 
Kako navode, nepoznato im je zašto škole nisu obavestile roditelje o novom pravilniku i napominju da su nove knjižice sada dostupne u knjižarama.
 
"U svim našim knjižarama, kao i u knjižarama Zavoda za udžbenike i Službenog glasnika nove đačke knjižice su već sada dostupne i mogu se kupiti. Možda je došlo do zablude jer knjižice koje su roditelji kupili u septembru, na primer, za učenike prvog razreda ostale su validne za one koji su ih kupili prošle godine i sada su drugi razred", pojašnjavaju u "Prosvetnom pregledu".
 
Iz Ministarstva prosvete za 021 kažu da nije bilo neophodno da roditelji na početku školske godine kupe đačku knjižicu.
 
"Imajući u vidu da je kraj polugodišta 31. januar, odnosno kraj školske godine 31. maj, nije bilo neophodno da roditelji na početku školske godine kupe đačku knjižicu. Đačka knjižica se predaje u školi nekoliko dana uoči upisa ocena u nju, dakle u januaru i u maju. Kupovina knjižice na početku školske godine nije obavezna, niti utiče na pohađanje nastave", navode u Ministarstvu.
 
Oni objašnjavaju da je novi pravilnik stupio na snagu 1. septembra 2018. godine. Donet je iz kako bi se uskladili propisi iz oblasti obrazovanja i vaspitanja sa novim pravilnicima kojima se propisuje plan i program nastave i učenja osnovnog obrazovanja i vaspitanja, a koji su u primeni u prvom i petom razredu osnovne škole počev od školske 2018/2019. godine.
 
U Novom Sadu se nove đačke knjižice trenutno mogu nabaviti u "Prosvetnom pregledu" po ceni od 150 dinara, dok se očekuje da će biti dostupne i u "Službenom glasniku" i "Zavodu za udžbenike" do sledeće nedelje.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Anonimna

    02.12.2018 12:52
    @JovaNS
    O elektronskom dnevniku i njegovim mogućnostima pisala sam u prošlom odgovoru. Jeste predviđeno da roditelj može da se uloguje i vidi sve kad god želi. Ta opcija još ne postoji, ali biće uskoro, nadogradnje e-dnevnika su svakodnevne. Papir će opet nekom trebati, jer nemaju svi računar, telefon i internet, niti su za to pismeni, jer to je 21. vek u Srbiji. Ocene mogu da se odštampaju u svakom trenutku, i mogu da ih šaljem na mail, ali ne koriste svi roditelji mail (u mom odeljenju koristi oko 60% njih koristi). Da bismo imali sliku deteta u e-dnevniku, za to moramo da dobijemo pismenu saglasnost roditelja, jer to je 21. vek, ne možete koristiti bilo čiju sliku bez saglasnosti. Tako da, bližinmo se danu kad nam knjižice neće trebati, ali je za to sistemu potrebno još malo vremena. Ne meni, i ne ni jednom nastavniku, mi se tu ne pitamo ništa. Ja samo odgovaram ovde jer mi je tema jako bliska...
  • JovaNS

    02.12.2018 09:55
    @Anonimna
    "Dete od 14 godina nema ličnu kartu. Kao zvaničan dokument sa pečatiranom fotografijom na završnom ispitu koristi se đačka knjižica. Bez nje ne može da polaže taj ispit."

    A slika deteta ne može da se izvuče iz kompjutera i odšampa sa spiskom ocena? Da se smisli forma obrazca za školu i neko iz škole lupi pečat da učini da je to zvaničan dokumenat? To je absolutno nemoguć zadatak, na kraju krajeva ovo ipak nije 21. vek.

    "Meni sigurno ne treba papir da ga dete nosi kući, i ne treba mi taj posao uzaludnog pisanja, ali treba detetu i detetovom roditelju." Apsolutno ne treba. Može roditelj da dobije na mail, možete vi da ga odštampate iz kompjutera u kojoj god formi želite. Može da ima krasnopis sa cvetićima na marginama ako hoćete.

    Malo šire gledajte ne tako usko. Šta je đačka knjižica? Zvaničan dokumenat sa slikom deteta u kome su navedeni predmeti i ocene. Da nije doneta odluka da se sve đačke knjižice štampaju na jednom mestu i moraju imati tvrd povez i šta ti ja znam kao zaštita ovih što ih štampaju, bukvalno bi ste mogli da gledate "dosije" deteta iz elektronskog dnevnika, kažeš štampaj sve njegove ocene i dobijete papir s ažurirnim trenutnim ocenama. U većini država se štedi papir, pa se roditelj uloguje i odmah vidi ocene. Dobio klinac danas keca, roditelj se uloguje, vidi da je to tako u e-dnevniku, ne mora da čeka polugodište.
  • Anonimna

    01.12.2018 18:13
    @JovaNS
    Dete od 14 godina nema ličnu kartu. Kao zvaničan dokument sa pečatiranom fotografijom na završnom ispitu koristi se đačka knjižica. Bez nje ne može da polaže taj ispit.
    Meni sigurno ne treba papir da ga dete nosi kući, i ne treba mi taj posao uzaludnog pisanja, ali treba detetu i detetovom roditelju.

    @Katarina Marić
    Elektronski dnevnik je inovacija kojom bismo da pratimo svet. Nažalost, nisu sve škole u mogućnosti da imaju dovoljan broj računara i internet da ga baš svi u svakom trenutku mogu koristiti. Nije ni nastavnik dužan da ima ''dobar'' telefon na kom Vam to može prikazati. Nije tu kriva ni škola, ni nastavnik, već uslovi u kojima živimo i radimo. Šifre za roditelje još nisu napravljene, ali biće uskoro, budite malo strpljiviji i dajte šansu inovaciji. E dnevnik koristim svakodnevno, i mogu da kažem da se nadograđuje jako često.
    To što dalje pričate o kolegama nije za generalizaciju, u svakoj profesiji ima izroda. Dajem sve od sebe da decu naučim i motivišem, a među njima ima dosta onih koji jednostavno neće, jer im je teško, mrzi ih, žele da se zabave, propuste jednu nastavnu jedinicu, posle je teže da se uključe. Temelji se lagano ruše, pa posle traže privatne časove...

    @ @anonimna
    Naravno, 5 plata po 20% da bi nakupili 100%, 5 puta više vremena za odlazak i povratak na posao, za seminare često plaćaju sami, da ''nabiju'' bodove :)

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija