Pašalić je u saopštenju povodom Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom, 3. decembra istakao je da je jedna od najranjivijih i nevidiljivih društvenih grupa u Srbiji izložena stereotipima i predrasudama koje se sporo menjaju.
On je kazao da je trenutno teško govoriti o poboljšanju položaja osoba sa invaliditetom, budući da ni uspostavljanje registra osoba sa invaliditetom, kao bazičnog preduslova za kreiranje i sprovođenje uspešne politike zaštite i unapređenja njihovih prava, do sada nije završeno.
"U Srbiji i dalje u pojedinim mestima članovi porodice sakrivaju osobe sa invaliditetom iza kućnih vrata, čemu pogoduje i nezainteresovanost i nespremnost lokalne zajednice da im obezbedi dostojanstven život", naveo je zaštitnik građana, a preneo njegov kabinet.
On je rekao da se, za razliku od institucija koje svoje stavove o položaju osoba sa invaliditetom donose na osnovu podataka i predmeta, lično uverio u njihov težak položaj kroz direktan razgovor sa osobama sa invaliditetom.
"Tvrdim da je njihov lični stav mnogo relevantniji od stava bilo koje institucije. Zaštitnik građana će se i u budućem periodu intenzivno baviti problemima ove društvene grupe i pozivam građane da nam se i dalje obraćaju, a nadležne da nam se priključe u rešavanju njihovih problema", naveo je Pašalić.
Po njegovim rečima, osobe sa invaliditetom u Srbiji su u statusu marginalizovane društvene grupe koja se još uvek bori za pristupačnost i neometano kretanje. "U našim naseljima ni one vidljive, fizičke barijere nisu prošlost, pa su osobama sa invaliditetom nepristupačni čak i domovi zdravlja, filijale Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje i centri za socijalni rad", podsetio je Pašalić na rezultate izveštaja "Pristupačnost za sve", koji je Zaštitnik građana nedavno objavio.
Navodeći da se na nepristupačnost, kao najvidljiviju potvrdu neravnopravnog položaja osoba sa invaliditetom, nadovezuju još izraženiji nedostaci i problemi u sistemu servisa podrške osobama sa invaliditetom, Pašlić je kazao da ograničeno finansiranje, nejednaka dostupnost tih servisa, nedostatak koordinacije i loša komunikacija među kreatorima javnih politika relativizuju značaj i ulogu servisa podrške osobama sa invaliditetom.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 4
JovaNS
Druga stvar, ulaz bez stepenika imaš samo s druge strane, od Pozorišta kad nije zaključan (a često jeste). I to je napravljeno pre par nedelja, prilikom renoviranja, posle teksta u ovim istim novinama (https://www.021.rs/story/Info/Srbija/199345/Mnoge-drzavne-ustanove-nepristupacne-za-osobe-sa-invaliditetom.html). Uzgred, hvala radio021 na tome. Bez vas čisto sumnjam da bi to ikada uradili.
Na ulazu s centra imaš samo stepenište. U slučaju da taj skučeni lift ne radi (kakav je do sada često bio slučaj) ili ne daj bože požara, srećno sa spuštanjem niz ono i onakvo stepenište. Inače, ne postoji nikakav razlog zašto ta kancelarija mora da bude na prvom spratu, u prizemlju ima praznih lokala.
Dakle, ne pričaj o onome što ne razumeš.
@JovaNS
JovaNS
Pametnome dosta.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar