Uskoro izmena Zakona o javnim izvršiteljima, imovina dužnika neće moći da se prodaje drastično ispod cene

Zakon koji reguliše rad javnih izvršitelja trebalo bi da uskro doživi brojne izmene, a već je formirana radna grupa koja se bavi izmenama pomenutog propisa.
Uskoro izmena Zakona o javnim izvršiteljima, imovina dužnika neće moći da se prodaje drastično ispod cene
Foto: Pixabay
Ona bi do polovne decembra trebalo da okonča rad pa da predložene izmene krenu u redovnu proceduru, saznaje Dnevnik.
 
Nakon usvajanja, treba da usledi donošenje podzakonskih akata pa primena. Građani kojima je iz bilo kojeg razloga dug postao zao dug biće bolje zaštićeni, čak i kada opravdano dođe do plenidbe i prodaje stvari.
 
U Udruženju "Efektiva" kažu da dužnici nisu uvek u pravu, ali da i oni treba da budu zaštićeni. Njihova imovina ne sme se prodavati budzašto i kada se kome kako prohte.
 
Naknade koje za obavljeni posao izvršitelji naplaćuju biće znatno manje. Izvršitelji bi trebalo da dnevno podnose izveštaje o radu Ministarstvu pravde. Više neće moći da imovinu dužnika prodaju drastično ispod cene već na licitacijama, i to putem interneta. 
 
Elektronski oblik dobiće i sudska oglasna tabla. Podaci o dužnicima i adrese biće u centralnom registru. Zato izvršitelji više neće moći da se žale da ne mogu da ih nađu te da dug zbog protoka vremena stalno raste zbog obračuna zatezne kamate. Zbog prinudne naplate primanja dužnika će moći da se opterete samo do polovne, a ne, kao sada, do dve trećine. Predmeti koji pripadaju trećim licima, kao što su stanodavci ili ukućani dužnika, neće više moći da se plene pre nego što se tim licima omogući da ulože prigovor i dokažu da je imovina njihova.
 
U organizacionoj jedinici Novi Sad trenutno radi 61 izvršitelj. U prethodne tri godine Komora je na njihov rad primila 350 pritužbi, a to je tek 0,14 odsto u odnosu na broj predmeta. Podnete su tri disciplinske porijave za izvršitelje s područja Vojvodine. Jednom od njih je izrečena i trajna mera zabrane obavljanja delatnosti. Izrečena je i jedna novčana kazna, a tri postupka su još u toku pred Disciplinskom komisijom. Učesnici u postupku se najčešće obraćaju Komori u vezi s popisom, procenom i prodajom pokretnih stvari i nepokretnosti te neblagovremenim postupkom sprovođenja dostave.
 
Što se tiče tarife izvršitelja, ona je različita. Recimo, za naplatu obaveze od 30.000 dinara, ona sada iznosi 4.500 dinara.
 
U izradi izmena, osim nadležnih državnih organa, učestvuju i predstavnici Komore izvršitelja. Iz Vojvodine to je Marina Smiljanić Ličina, javna izvršiteljka iz Novog Sada.
 
"Prilikom rada na izmenama gledali smo i slične propise u zemljama regiona. U Mađarskoj smo videli elektronske licitacije. To je jedna od predloženih novina koja treba da poboljša ceo postupak", objašnjava ona.
 
Dok se predložene izmene ne usvoje i ne počen njihova primena, postupci će i dalje teći po propisima koji se sada primenjuju.
 
O tome šta bi za dužnike koji iz bilo kojeg razloga nisu izmirili obaveze bilo najcelishodnije da rade kada dobiju pismo od izvršitelja, sagovornica kaže:
 
"Najbolje je da se obrate izvršitelju kod koga je predmet i da vide kako bi bilo najjednostavnije da se dug izmiri. Često se ta obaveza može izmiriti na rate ili da se sačeka da stranka podigne, recimo, kredit ako je to moguće. Kod dugovanja vezanih za javna preduzeća, najčešće nije dovoljno da dužnik samo izmiri račune. Na šalteru se naplaćuje čisto dugovanje, bez zateznih kamata. Za dužnike bi bilo najbolje da se, kada već imaju neizmirene obaveze, i pre nego što ta potraživanja dođu u našu nadležnost, obrate javnim preduzećima. Mnoga od njih dozovljavaju izmirenje na rate, ili su spremna da sačekaju i nađu odgovarajući aranžman s dužnikom", navodi Ličina.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • pljačka stoleća

    03.12.2018 13:25
    pogledaj dom svoj anđele
    ali od Dnevnika to i ne očekujemo.
    ovo je još jedan vid uterivanja straha i onespokojenja građana, kako bi ih totalno anestezirali u borbi za svoja socijalna prava. E pa da se i mi poslužimo brojevima:
    7,2% njih u Srbiji živi u apsolutnom siromaštvu, hoće reći u bedi, ali prvo valjda zvuči lepše,
    u Srbiji ih na kazanu ima 35000, a 268000 ih u Srbiji prima novčanu soc. pomoć. U Srbiji se svakog meseca pokrene 35 stečajnih postupaka. Sve proverivo, samo se uključi search engine. Istovremeno samo stečajci i izvršitelji čine privilegovanu manjinu koja treba da bude nagrađena za svoj rad i to upravo preko onih koje oteraju na biro i koji ne rade. A kad "krene" ove što su bili kratkoročno/dugoročno nezaposleni, onda su tu izvršitelji da oberu kajmak u vidu nagrade za uteran dug jer nezaposleni nastali u procesu državnih i privrednih reformi nisu tretirani kao kategorija ugroženih, kojima bi život trebalo olakšati opcijom "zamrzavanje plaćanja obaveza", već samo kao oni koji puše, kako ovde jedan lik kaže. I ne postoji čak ni opcija odloženog plaćanja obaveza za tu kategoriju jer posrednik treba da održi svoju kancelariju, a to će najbolje uraditi ako se broj nevoljnika uvećava kroz nastavljanje državnih i privrednih reformi preko sprovođenja stečaja, privatizovanja, otpuštanja, snižavanje plata i otimanje penzija.
    Dakle o čemu govorimo, kad govorimo o izvršiteljima? Pa o parazitima koji žive od nagrada naplaćenih od žrtava državnih i privrednih reformi 2001.-20..-vreme sadašnje.
  • Manipulacija

    03.12.2018 09:50
    U velikom broju slucajeva stanovi koji idu na dobos nisu posledica naplate duga.
    U velikom broju slucajeva potrazivanje je prvi put objavljeno preko izvrsitelja i potrazna suma je namestena.
  • ...

    03.12.2018 08:44
    Kletva crna mracna jeziva pravedna..na izvrsitelje i sve sto dotaknu svojim ili djavoljim sapama. Ko kaze da smo pred zlom nemocni

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija