Srbija i druge zemlje Zapadnog Balkana 100 godina deleko od EU

Zemljama Zapadnog Balkana biće potrebno 60 do 100 godina da dosegnu prosečan bruto domaći proizvod (BDP) zemalja Evropske unije, smatra Mateo Bonomi sa Instituta za međunarodne odnose iz Rima.
Srbija i druge zemlje Zapadnog Balkana 100 godina deleko od EU
Foto: 021.rs
"Sve zemlje Zapadnog Balkana su zavisne od EU i što se tiče ekonomije, jer se 72 odsto njihove trgovine odvija sa članicama EU, a između 75 i 90 odsto bankarskog sistema drže evropske banke, dok je većina balkanskih država usvojila evro kao svoju valutu", rekao je Bonomi, učestvujuću na međunarodnoj konferenciji "EU i Balkan: Povratak realpolitike".
 
On je konstatovao da je politička ekonomija glavna prepreka za razvoj Zapadnog Balkana u pogledu demokratije, vladavine prava, stabilnosti i prepreka približavanju članstvu EU.
 
"Rezultat je da su zemlje regiona nagomilale trgovinski deficit sa EU od 97 milijardi evra, a paralelno su rasli njihovi dugovi. Istovremeno, pomoć dolazi iz pristupnih fondova i ona se kreće od 40 miliona evra za Crnu Goru, do 200 miliona evra za Srbiju, što nije dovoljno da se premosti disbalans i pospeši razvoj zemalja Zapadnog Balkana", smatra Bonomi, a prenosi Glas Amerike.
 
On kaže da to ne pomaže ovim zemljama u razvoju koje su i dalje daleko od benefita evropskih integracija. Kako kaže, Srbija i Bosna i Hercegovina još uvek nisu dosegle svoj BDP iz 1989. godine, a Crna Gora je to uspela tek prošle godine.
 
On je upozorio da će do sredine veka, još dva miliona ljudi napustiti Zapadni Balkan, što se u ekonomskom pogledu može odraziti na smanjenje mogućnosti za rast i razvoj, a u političkom, dovesti do novih destabilnosti.
 
Smatra takođe da će Srbija teško bez pomoći EU uspeti da ispuni sve uslove do 2023. godine da bi 2025. pristupila EU kao što je najavljeno. Pitanje je, kaže on, koliko EU trenutno može da podrži taj proces i da se više angažuje u regionu, jer je i njena budućnost neizvesna.
 
"Zapadni Balkan se nalazi između najosetljivijh članica EU, u političkom, ekonomskom i bezbednosnom smislu, i ne bi smeo biti izuzet iz šireg procesa konsolidovanja EU, posebno ako hoćemo da spasimo EU", rekao je Bonomi.
 
Zaustaviti širenje NATO
 
Odustajanje NATO od daljeg širenja na zemlje Zapadnog Balkana pozitivno bi uticalo na stabilnost i bezbednost tog regiona, izjavio je nemački profesor i stručnjak za Jugoističnu Evropu Vinfrid Fajt.
 
"Treba prestati sa širenjem NATO i potražiti kreativna rešenja. Za Rusiju nije problem širenje EU, već jedino širenje NATO", rekao je Fajt na konferenciji u Beogradu.
 
On je rekao da u regionu postoji uticaj i nadmetanje EU i Rusije, ali i Turske i Kine, i da nestabilnost Zapadnog Balkana ohrabruje te aktere da šire svoj uticaj na tom prostoru.
 
Fajt je naveo da su uslovi za stabilnost Zapadnog Balkana saradnja, a ne konfrontacija EU s Rusijom, prevazilaženje strateških slabosti Unije, pre svega u vezi s njenom spoljnom i bezbednosnom politikom, kao i veća saradnja Berlina i Pariza.
 
"U EU postoji 27 različitih spoljnih politika, dok koncept zajedničke spoljne i bezbednosne politike manje-više postoji samo na papiru. Imamo i različite stavove Francuske i Nemačke i njihove različite geopolitičke perspective", kazao je Fajt.
 
Prema njegovom mišljenju, EU je "slab regionalni igrač" jer je duboko podeljena na sever i jug, kao i zbog migrantske krize i različitog odnosa članica prema ulozi SAD. On je ocenio je da EU "trenutno nije u dobrom stanju" i da ne treba da sledi američke interese.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Evropi samo mrš

    05.12.2018 08:25
    Sreća da smo 100 godina iza, pa da ne postupamo sa migrantima ko ta vrla demokratska Evropa.
    A obaška kave zakone donosi Danska, o zabrani govora protiv NATO-a.
    Hvala lepo i hvala ljepa na takvom društvu.
    Ta trulež će bežati kod nas čim počne rat.
    Zver će biti svezana na 1000 godina, ozračivanjem teritorije na dva vremena poluraspada.

    Ko se to pravi da ne vidi kakva je zaista ta Evropa, koja nam je svakako naudila?
  • Nina

    05.12.2018 00:16
    Jao ta propala Evropa!!!?
    Ona je kriva za sve! Oni nas mrze! Jeste!
    Naterala nas je da uzmemo kredite za propala preduzeca partijski obojenih i strucnih direktora,(supermenova, kao ovi danasnji , momci za sve, os ekonomije, os pravde, os unutrasnjih poslova, os ... ) za sluzbeni put, za gradnju letovalista, za Sindikate koji su vredno radili pri deljenju pilica ,prasica... ,za bolovanja kad se nakasljemo... da,da!
    Pre nam je EU uzimala na silu zlatne zanatske ruke (pih on je autolimar nije sef,), a danas jos i umove!
    Kriva je!
    A to sto nam novi poslodavci pevaju-* nemozete vi toliko malo raditi koliko malo vam ja mogu (ne)platiti...os doprinose,os platu i doprinose!A tek javni beleznici koristeci fenomenalan zakon,-imam stan na dobos za tebe ...
    I jos svasta po nesto!
    Ne ljuti se Srbijo na pogresne!!!

    Ne da smo 100 godina iza trule EU vec 1000!
  • opalim te g...

    04.12.2018 22:08
    Dokle su nas dovela srpska posla, patriJotizam, UDBA i Rusija.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija