Brašno sve skuplje

Od jula ove godine brašno je poskupelo oko 20 odsto i ako se ovaj trend nastavi, a predviđanja su da hoće, moglo bi da dođe i do lančanog rasta cena peciva, hleba, konditorskih proizvoda...
Brašno sve skuplje
Foto: Pixabay
Poslednjih nekoliko nedelja cena pšenice je neočekivano porasla i trenutno je ova žitarica oko 13 odsto skuplja nego u istom periodu prošle godine i na najvišem nivou još od marta 2015. godine.
 
Zdravko Šajatović, direktor "Žitounije", potvrdio je za "Politiku" da je brašno od letos poskupelo oko 20 procenata. Očekuje se da će cena pšenice i dalje da raste i ističe da ni ponuda na domaćem tržištu nije velika.
 
"Trenutno pšenicu prodaje samo ko mora. Jer od nove godine cena može samo da poraste. I brašno mora da prati taj trend, samo malo usporenije", kaže Šajatović i dodaje da je pad ovogodišnje proizvodnje žita u Rusiji jedan od razloga za ovakve promene na tržištu žitarica.
 
On navodi da poslednje četiri godine svet beleži hiperprodukciju u proizvodnji pšenice što je i dovelo do pada cena. Ove godine došlo je do promene ovog trenda - svetska potrošnja je nešto veća od proizvodnje pa je takvo stanje na tržištu uticalo i na rast cena.
 
"Evropska unija, koja je ove godine pretrpela sušu, planira da prevaziđe taj problem. Juče je objavljeno da je posejano šest odsto više površina pod pšenicom", kaže Šajatović.
 
I u Uniji pekara Srbije čekaju da vide gde će se zaustaviti cena kao i da li će i dalje imati tendenciju rasta.
 
"Brašno je već poskupelo, ali se još troše zalihe. Ukoliko se ovo nastavi obratićemo se Ministarstvu trgovine da reaguje i aktivira brašno iz robnih rezervi kako bismo stabilizovali tržište i sačuvali cenu hleba u ovim okvirima", navodi Zoran Pralica iz Unije pekara.
 
On smatra da su ovakve prilike na tržištu posledica niskog vodostaja Dunava i otežane trgovine što je dovelo do veće potražnje i rasta cena. Ne veruje da će doći i do značajnijeg rasta cena peciva.
 
"Svi čekamo. Konkurencija je ionako učinila da se pekari bore za svaki dinar", ističe Pralica.
 
Slične informacije stižu i iz regiona. Udruženje mlinara Republike Srpske saopštilo je pre nekoliko dana, da je vreća brašna od 25 kilograma već skuplja oko 20 odsto. Moguće je, navode, da će se povećanje cena nastaviti i početkom naredne godine mlinari predviđaju da će ukoliko dođe do rasta vodostaja Dunava krenuti izvoz iz Srbije i Mađarske što će dovesti do novog skoka cena.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • opalim te g...

    05.12.2018 18:05
    I radikalski hleb od 3 dinara. Pricajte klincima sta se desavalo. Istorija ne pocinje sa bombardovanjem.
  • Xyz

    05.12.2018 15:25
    Zemljo..
    Koje je ovo poskupljenje po redu? A kazu da zivimo u zlatnom dobu!Uzas od drzave

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Ministar Bratina: Pad RTS-a bio bi državni udar

Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina kaže da bi trebalo ispitati "sve okolnosti koje blokiranje njihovog funkcionisanja prate", navodeći da bi "pad RTS imao smisao državnog udara".

Ko zapravo blokira RTS?

Blokada zgrada RTS u Takovskoj i na Košutnjaku, koju studenti i građani sprovode već šesti dan, odraz je velikog nepoverenja u javni servis, kao i dugogodišnjeg neprofesionalnog i politički pristrasn